Teknoloji
Trend

Dijital Dünyamızı Bugün Şekillendiren 10 Erken Teknoloji

Çocuk veya genç olarak kullandığınız teknolojiyi hiç hatırladınız mı?

Çocuk veya genç olarak kullandığınız teknolojiyi hiç hatırladınız mı? Nintendo oyun konsolu ya da bir cep telefonu gibi bir elektronik alet kutusuyla o zamanlar ne kadar heyecanlı olduğumuzu hatırlayalım . Gecikmeli bir e-posta almak ya da telefon görüşmesi yapmaktan rahatsızlık duymamıza rağmen, bugün zevk aldığımız teknolojiler bu öncüler ve sundukları buluşlar olmadan ortaya çıkmaz.

Bugün çocukluk günlerimize geri döneceğiz ve bizi etkilemek için kullanılan teknolojilere bakacağız (ve bugün hala farklı nedenlerle yapıyoruz).

Teknolojinin her biri o zamandan beri daha iyi araçlar veya sistemler ile ikame edildi, ancak kullanım alanlarına katkıda bulundukları önem asla değiştirilemez.

1. Taşınabilir Müzik

Walkman ve Discman aslında günümüz iPod’larının öncülüydü. Walkman 35 yıldan az sürdü.

Walkman

Walkman TPS-L2 , dünyanın gördüğü ilk taşınabilir ses kaset çalarıydı. Sony , 1979’daki tanıtımından bu yana dünya çapında 220 milyon adet satmıştı. O zamanlar, Sony ayda 5000 adet satış öngörmüştü, ancak bunun yerine ilk iki ay içinde 50.000 adet satılmıştı .

Bu belki de insanların hareket halindeyken ilk kez müzik dinleyebildikleri için şaşırtıcı değildi Artık evde ya da arabada radyoda müzik dinlemekle sınırlı değildik; Walkman, favori müziğimizi otobüse veya trene ya da bir koşu için dışarı çıkarmamıza izin verdi. 1980’lerde o kadar popüler bir cihazdı ki ‘ Walkman’ terimi resmen 1986’daki sözlükte yer aldı.

Discmanler

CD’lerin 80’li yılların başlarında popülerlik kazanması nedeniyle Discman’dan bir miktar rekabet çıktı. 1984 yılında, Sony Discman’ın D-50 taşınabilir Kompakt Disk (CD) oynatıcısı tanıtıldı. Üstün ses kalitesine ve parçaları atlama yeteneğine sahipti, bu da kullanıcılara daha kaliteli ses formatları seçmeyi tercih etti. 1999’a gelindiğinde, Sony dünya çapında 10 milyondan fazla birim göndermişti.

Fiziksel ses deposundan mp3 oynatıcılara geçiş, 1997’de MPMan SaeHan Information Systems ile başlayarak müzik severlerin müziğe erişim kolaylığı ve daha büyük depolama alanı sağladı. Walkman Ocak 2013’te durduruldu, ardından Apple en gelişmiş müzik çaları olan iPod’u piyasaya sürdüğü anda modası geçmiş olan CD çalarlar durduruldu.

2. Video Ev Sistemi (VHS) teknolojisi

VHS yaklaşık 35 yıl boyunca ev eşyasıydı. Ardından kullanıcılar, ‘bir VCR programlamanın’ ne kadar korkunç olduğunu biliyordu.

Video kaset format savaşını duydunuz mu? Başlangıçta JVC, Sony Corporation ve Matsushita Electric (aka Panasonic) arasında Japon tüketici için bir ev video standardı oluşturmak üzere ortak bir işbirliği olarak başlayan şey sonunda dağıldı – JVC sonunda VHS (1973) ve Sony Betamax (1975) geliştirdi .

1980’de, VHS ve Betamax formatları için satılan toplam video kaset kaydedici (VCR) ünitesi sayısı, her biri 10 milyon birim düzeyinde seviyeliydi . Ancak, yalnızca 8 yıl sonra, VHS, 200 milyondan fazla üniteye sahipti; Betamax, 1984’ten bu yana 25 milyon ünitede durgun kaldı. VHS, sinemalardan oturma odasına film getiren ajan oldu .

VHS teknolojisinin düşüşü , VCD’ler (1993) ve DVD’ler (1996) gibi optik disk formatlarına yol açtığında ortaya çıktı . Pek çok üretici hala kombinasyon (DVD + VHS) üniteleri üretirken, VHS bağımsız ünitesi Ekim 2008’de durduruldu.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  2019'da Film Kiralama ve Satın Alma İçin En İyi Uygulamalar

Bununla birlikte, VHS’de yayınlanan son büyük Hollywood filminin 2005’te ( Şiddetin Tarihçesi ) olmasına rağmen, VHS VCR’leri bugün birçok haneye ait olduğu için hala birçok yerde boş bantlar satılmaktadır.

3. LaserDisc (LD) Teknolojisi

LD teknolojisi, CD ve DVD’nin geliştirilmesinin temelini oluşturuyordu. Lazer disk sadece 23 yıl sürmüştür.

İlk olarak 1978’de pazarlandı ve MCA tarafından üretildi, ilk olarak DiscoVision olarak biliniyordu; ilk LD oyuncusu Phillips tarafından üretildi. LD teknolojisi, VHS’ye kıyasla daha yüksek kalitede video ve ses üretti, ancak aynı zamanda çok daha pahalıydı. Her lazer diskinin çapı 30 cm idi. Buna karşılık, bugünün DVD’sinin karşısında 12 cm; MiniDVD sadece 8 cm genişliğinde.

Lazer disklerin popülaritesi 1990’larda hafif bir zirveye ulaştığında, lazer disk üniteleri genellikle bir parçaya sahip olmak için 100 USD civarında olduğu için satın almak yerine kiralandı . Lazer disklerin sadece 2001 yılına kadar sürmesi, son olarak ‘The Cell’ ünvanıyla sona ermesi şaşırtıcı değildir. Pioneer, 2009 yılında LD oyuncularının yapımcılığını bıraktı ve film yayınları için daha rafine ses ve video kalitesi için genel bir özlem bıraktı.

4. Oyun

Nintendo Eğlence Sistemi (NES)

1983’de Japonya’da yayınlanmış olmasına rağmen, ABD 1985’te yalnızca Nintendo Eğlence Sistemini görecek. Zamanının en çok satan konsolu olduğu düşünüldüğünde, 1995’in sonunda dünya çapında 60 milyondan fazla NES birimi satıldı.

Famicom

8 bitlik video oyun konsolu ilk piyasaya çıktığında hemen bir hit oldu. Asya pazarında, konsol, ‘Hyundai Comboy’ olarak bilinen Güney Kore hariç, “Aile Bilgisayarı” veya “Famicom” adı altında pazarlandı. 1984’ün sonunda, Nintendo , Japon pazarında 2,5 milyon adet Famicom satmıştı .

NES böyle üzerinde hasılat vardı Super Mario Bros 3 (1988), gibi video oyun hit geliştirmişti US $ 500 milyon kendisini unvanı kazandırdı Amerika’da 7 milyondan fazla kopya ve Japonya’da 4 milyon kopya satarak sonra en başarılıbağımsız ev videosu Tarihte oyun.

Daha fazla oyun

1990’larda, Sega Genesis ve Nintendo’nun çok kendi Süper Nintendo Eğlence Sistemi gibi gelecek nesil 16-bit video oyun konsolları onun peşindeydi.

Kaçınılmaz olarak NES’in görevini üstlendiler, ancak video oyun konsolları içinkoydukları yeni standartlardan etkilenmeden değil – o zamanlar yeni 4 yollu yön kontrol pedileri hala Xbox ve Sony PlayStation dahil olmak üzere çoğu video oyun kontrol cihazında.

NES, 1980’lerin başındaki video oyunu çöküşünden sonra hem yetişkinler hem de çocuklar için video oyunlarına olan ilgiyi yeniden canlandırdı ve hatta beş yıl içinde video oyunlarını milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüştürdü .

5. IBM PC ve Uyumluluklar

IBM Kişisel Bilgisayar 1981 yılında dünyaya geldi ve birçok yönden takip eden gelecek PC’ler için standardı belirleyen ilk gerçek ‘PC’ idi . Gerçek IBM PC’lerin hattı 1987’de üretilmiyordu.

O zamanlar etkisi o kadar yaygındı ki, piyasaya sürülmesi diğer bilgisayar şirketleri tarafından IBM Compatibles’in geliştirilmesine yol açtı . Bu klonlar, orijinal IBM PC’nin temel özelliklerini kopyaladı ve MS-DOS’u ( IBM bilgisayarları için işletim sistemi olan PC-DOS’un ayrı bir sürümü ) dahil etti.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Nvidia GeForce RTX 2060 Super vs RTX 2060: ne kadar değişti?

Bu klonların çoğu, yazılım ve donanım uyumluluğu sorunlarından muzdaripti. Dikkat çeken başarılı bir klon, yalnızca% 100 IBM PC uyumlu değil aynı zamanda IBM’in sağlamadığı taşınabilirliği (dikiş makinesinin boyutu) sunan Compaq Portable’dı .

6. Çevirmeli İnternet Erişimi / Modem

Çevirmeli bağlantının ne kadar zaman önce nasıl hissettiği hakkında şaka olsa da, ilk defa 1989’da Dünya tarafından halka tanıtılmıştı. ‘Çevirmenin’ ne olduğunu bilmek için çok gençseniz, kontrol etmek için burayı tıklayın .

En iyisiydi (yay, birbirimize bağlıyız); en kötü zamanlardı (pastırma aşkı için, yük!). Yavaş ve anlaşılmaz yükleme süreleri nedeniyle Dünya Çapında Ağ (WWW) ‘ı Dünya Çapında Bekle olarak nasıl yarattığımızı kim unutmuş olabilir!

Hız İhtiyacı

Geçtiğimiz on yılda, 28.8k veya 56k modemle mümkün kılan çevirmeli İnternet erişimi yerine geniş bantlı erişimin yerini aldık. Bugün Singapur , 60.39 Mbps’de en yüksek ortalama zirve bağlantısına, ikinci en yüksek ise 46 Mbps ile İsveç’e sahiptir. Ve Google Fiber , limiti biraz daha yükseltmeyi, 1000 Mbps’ye çıkarmayı planlıyor.

7. Disket Sürücü ve Disketler

4GB kalem sürücünüz dolu olduğundan sinirli mi? Disketler bir şey olduğu zaman, disket başına 3 MB’den daha azını yaptık (M ile G değil). Günümüzde, artık yeni bir bilgisayarda bir disket sürücüsünü nadiren görüyorsunuz.

USB flash sürücüler, bellek kartları, taşınabilir sabit disk sürücüleri ve CD / DVD depolamadan önce, bilgisayar belgelerini taşınabilir disketlerde saklardık . İlk disketler 1971’de ticari olarak temin edilebilirdi ve 8 inç çapındaydı. Yıllar geçtikçe küçülüp 5.25 inçten (Shugart Associates, 1976) 3.5 inç’e (IBM, 1982) düşmüştür.

Kaydet Simgesi Olmadan Önce

Disketler daha kompakt hale geldikçe, depolama kapasitesi 80KB’den 2,88 MB’a yükseldi. Bu kadar sınırlı bir kapasiteye rağmen, disketlerin bir bilgisayara veri aktarmanın ana aracı olmasını engellemedi – aslında, 1997’de, kullanımda 5 milyar 3,5 inçlik “disketler” vardı. disket sürücüleri ile paketlenmiş geldi.

Daha büyük depolama kapasitesi için talep edilen yazılım boyutlarınınartması, Iomega zip sürücülerine (1994), kaydedilebilir CD’lere ( CD-R ) (1988) ve yeniden yazılabilir CD’lere ( CD-RW ) (1997) neden oldu; depolama. Henüz bazı yerlerde ( Japonya ve Hindistan gibi) neslinin tükenmesine neden olmuş , disket hala milyonlarca kullanılmaktadır, ancak Sony resmi olarak 2009’da disket üretimini durdurmuştur.

8. Katot Işın Tüpü (CRT) Ekranlar ve Monitörler

Televizyonda, ekranda büyük bir kutu büyüklüğünde bir şey izlerken aktörler gördüyseniz, bu CRT monitörüdür. Hem bilgisayar ekranı hem de TV ekranı olarak kullanılan CRT monitörler, 2000 yılında LCD monitörler vermeden önce iyi bir yüzyıl boyunca büyüktü.

CRT teknolojisi, ilk katod ışını tüpünün yapıldığı 1897 yılına kadar uzanıyor . Teknoloji 1930’larda televizyon setlerinde kullanıldıktan sonra, 80’lerde kişisel bilgisayarın bir parçası olarak kullanmaya başladık. Daha önce video ekran terminalleri olarak bilinen CRT monitörler, 80’li yılların başlarında sadece 4 ila 16 renk arasında görüntülendi.

Daha İyi Alternatif

LCD monitörler yalnızca 90’ların sonlarında zorlaştı, dizüstü bilgisayarlara ve daha sonraları yüksek (ve çoklu) çözünürlüğe sahip ekranlar gösteren, büyüklükleri, titremeleri ve enerji tüketimini gösteren bağımsız LCD monitörler ortaya çıktı. LCD düz panel teknolojisi ayrıca, duvarlarda ince ve monte edilebilen, ekran boyutlarını 50 inç ve daha uzağa iten çok daha büyük ekranlar üretti.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kablosuz Şarj Cihazları Neden Bu Kadar Yavaş?
Etrafında yapışma

Hindistan, geçen yıl CRT TV gönderilerinden (9,3 milyon) olandan sadece biraz daha fazla LCD TV gönderisine (10 milyon) sahiptir. Dünya genelinde, CRT TV’nin% 9,9’u karşısında% 84,2’lik LCD TV’de yer almaktadır. Ayrıca, beynin görsel işleme (örneğin psikofizik ) gibi, yanıt hızının çok önemli olduğu bilimsel ortamlarda takılı CRT monitörlerini görmeyi bekleyin .

9. Film Tabanlı Kartuş Kameralar – Kodak Instamatic Serisi

Kameralı telefonlar ve dijital vur ve çeklerden önce, birçok fotoğrafçı film tabanlı kartuşlu kameralar kullanmıştır. En son satılan Instamatic model 1988’de X-15Fidi ve sırasıyla 126 ve 110 film formatları 2008 ve 2009’da kaldırıldı.

Instamatic kamera serisi, otomatik film yükleme, filmin ilerletilmesi ve gerisarılması için ilk kameraları kullandı. Kullanılan en iyi bilinen kartuş filmi biçimleri vardı 126 (50 milyondan fazla 1963-1970 satıldı) hantal ve yaşlı kamera için ve 110 hafif ve kompakt Cep serisi (25 milyon ilk 3 yıl içinde satılır) için.

Kodak’ın kartuş filmi formatındaki yeniliğinin ve Instamatics’in popülaritesinin dikkat çeken kameraları ön plana çıkardığı söylenebilir . Ve dijital saldırı geldi ve onları silerek temizledi. Kodak, film yapımlarının çoğunu 90’lı yılların ortalarında, 2009’da üretilecek olan son Kodachrome rulosuna kadar tamamen durdurdu .

10. Nokta vuruşlu yazıcılar

İlk bilgisayar baskısı, ilk olarak 1970’de ortaya çıkan nokta vuruşlu baskı veya darbeli matris baskıydı. 1990’ların ortalarında inkjet yazıcılara yol açtı.

Saniyede 30 karakterlik hızı olan dünyanın ilk nokta vuruşlu yazıcısı (c / s). 1990’lardan önce, bu nokta vuruşlu yazıcılar, lazer baskı ve mürekkep püskürtmeli yazıcıların bulunmasına rağmen, ev bilgisayarları için en sık kullanılan yazıcılardı.

Türden Yazdırmaya

Yazıcılar daktilolara benzer şekilde çalışır. Baskı mekanizması, mürekkeple ıslatılmış bir kumaş şeridine baskı kafasıyla kağıda çarpması sonucu ortaya çıkan darbeyi içerir . Bununla birlikte, nokta vuruşlu yazıcı, yazıcının sadece sabit harflerden daha fazlasını ortaya çıkarmasına izin verdi, ayrıca çeşitli yazı tipleri ve grafikler de üretebildi.

Gerekli patentlerin süresi dolduktan ve baskı endüstrisi inkjet teknolojisini ele geçirdikten sonra , nokta vuruşlu yazıcılar , daha sessiz ve daha hızlı baskı işlemleri nedeniyle inkjet yazıcılarla rekabet etti. Yazıcının kullanımı ve giderilmesi de daha kolaydı. Bununla birlikte, diğerleri arasında satış noktası cihazları, yazar kasalar ve ATM makineleri olarak kullanılan nokta matris yazıcıların çoğunu hala görüyoruz.

Nokta vuruşlu yazıcıların çoğalması kişisel bilgisayarlarla ev yazıcıların evlilik sonuçlandı ev ve ofis konforu gelen kullanıcılara anında baskı tesislerini vererek.

Bir önceki yazımız olan Asteroit uçuşu için on yıldan beri planlama yapan bilim adamları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı