Teknoloji

Kablosuz Şarj Cihazları Neden Bu Kadar Yavaş?

Son 5 yılda, kablosuz şarj hızları bir avuç telefonda yaklaşık 5 watt’tan 10 veya 15 watt’a sıçradı . Bu çok perişan değil, ancak Galaxy S20 ve Huawei Mate X gibi 45 ve 55 watt kablolu şarj hızlarına sahip yeni amiral gemileriyle kablosuz şarj hala yavaş geliyor.

Kablosuz şarj cihazları neden hala bu kadar geridedir? Görünüşe göre, kablosuz şarj cihazlarını güvensiz hale getirmeden güçlü hale getirmek zor.

İlk olarak Kablosuz Şarjın Nasıl Çalıştığını İnceleyelim

Kablosuz şarj cihazları, manyetik indüksiyon ve manyetik rezonans yoluyla telefonunuza güç gönderir . Ya da, layman’ın deyimiyle, kablosuz şarj cihazları elektriği prizinizden alır, bir bobinin etrafında çalıştırır ve manyetik bir alan oluşturur. Bu manyetik alan, telefonunuzun pilini şarj etmek için kullandığı bir elektrik akımı oluşturmak için telefonunuzdaki bir bobin ile etkileşime girer.

Basit, değil mi? Biraz daha derine inelim. Faraday’ın İndüksiyon Yasası, bir elektrik alanının her zaman manyetik bir alan oluşturacağını ve bunun tersini belirtir. Bu , ampuller de dahil olmak üzere tüm elektronik parçaların manyetik alan yaydığı anlamına gelir . Ne yazık ki, bir ampul telefonunuzu şarj edemez, çünkü telefonunuz yalnızca belirli bir hız ve yoğunluktaki manyetik alanlarla çalışmak için üretilmiştir.

Belirtilen bu oran ve yoğunluk genellikle “standart” olarak tanımlanır. Modern telefonlar, Qi kablosuz şarj standardı gibi çeşitli standartları desteklemek için üretilmiştir . Her kablosuz şarj standardı farklı şarj hızlarını destekler, bu nedenle özel bobinli Samsung telefonlar 15 watt kablosuz şarjdan yararlanabilirken , diğer cihazlar daha düşük hızlarda kapatılmıştır.

Tamam, şimdi kablosuz şarj ve manyetik alanlar hakkında çok fazla şey bildiğimize göre, nihayet büyük soruya yaklaşabiliriz: kablosuz şarj cihazları neden hala bu kadar yavaş?

Kablosuz Şarj Cihazları Daha Hızlı Olabilir, Ama Telefonunuzu Kızartırlar

Kablosuz Şarj Cihazları Daha Hızlı Olabilir

Doğru şeylerin kalbine gidelim. Kablosuz şarj cihazları telefonunuzu şu anda olduğundan çok daha hızlı şarj edebilir. Ancak günümüzün kablosuz şarj donanımı, telefonunuzu yüksek hızlarda güvenle şarj edecek kadar verimli değildir. Önceki yılların filaman filament ampulleri gibi, kablosuz şarj cihazları da çok fazla ısı üretir.

Muhtemelen bunu bizzat deneyimlediniz. Rafine düşük voltajlı Qi standardında bile, telefonlar kablosuz şarj olurken ısınır. Hepimizin bildiği gibi, aşırı ısı donanıma zarar verebilir ve ölü, şişmiş veya patlayan pillere neden olabilir . Verimsiz kablosuz şarj cihazlarımızın gücünü artırmak güvenli olmaz.

Tamam, ama güvenli ve güçlü bir kablosuz şarj cihazından ne kadar uzaktayız? Samsung’un yeni 15 watt kablosuz teknolojisi herhangi bir gösterge ise, şu anda bu yönde sürüyoruz. Yine de, Digi-Key tarafından yayınlanan bir makaleye göre , kablosuz şarj cihazları kullandıkları gücün% 20 ila% 70’ini boşa harcıyor. Belki Samsung, teknolojisini rakiplerinden daha verimli hale getirmenin bir yolunu buldu, ancak en yeni cihazlarının kablolu şarj hızlarının yarısına ulaşmak istiyorlarsa daha da ileriye gitmek zorunda kalacaklar.

Daha verimli kablosuz şarj cihazlarında bile, üreticiler hala bazı sınırlamalarla karşı karşıyadır. Bunun hemen bir örneği hassasiyettir. Bazı kablosuz şarj cihazlarının, anahtarlar veya cep değiştirme gibi metal parçaları şarj yüzeyine çok yakın olduğunda çalışmayı reddedeceğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu aslında bir güvenlik önlemidir, çünkü yoğun manyetik alanlar metal nesneleri ısıtabilir. Kablosuz şarj cihazları daha güçlü hale geldikçe, üreticilerin daha iyi yabancı nesne algılama algoritmaları geliştirmeleri veya hızlı şarj matlarının çalışma mesafelerini sınırlamaları gerekecektir.

Kısacası, kablosuz şarj cihazları mühendisler ve üreticiler enerjiyi verimli ve hassas hale getirmenin bir yolunu bulana kadar hızlanmayacaklardır. Bu, Qi standardından vazgeçmek veya şu an sahip olduğumuzdan daha iyi yararlanan yeni donanımı benimsemek anlamına gelebilir.

Şarj mesafesinin şarj hızından daha acil bir endişe kaynağı olabileceğini de kabul etmeliyiz . Örneğin, bir telefon bir kablosuz şarj cihazının 10 fit yakınında şarj edilebilirse,% 100’e ne kadar hızlı ulaştığı önemli değildir. Umarım, üreticiler kablosuz şarj cihazlarının hızını ve aralığını artırmanın bir yolunu bulurlar . Ancak bu arada, evin etrafında gerçek bir kablo tutmanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu