Teknoloji

Kullanmaya başlamanız gereken 5 gizli Android özelliği

Android, gözden kaçan ve takdir edilmeyen özelliklerle doludur. İşte, muhtemelen hiç duymadığınız beş harika şey.

Google, Android’e bir ton yararlı özellik ekledi ve en iyilerinden bazıları hak ettiği kadar ilgi görmedi. Fakat bunu düzeltebiliriz. İşte Android’in en son sürümlerinde saklanan en belirgin beş özellik.

Bildirim kanalları

Yüklü bir grup gürültülü uygulamanız olduğunda bildirim aşırı yüklemesi yaygındır. Ancak tüm bildirimleri kapatmak zorunda değilsiniz ya da sadece gürültüyü azaltmak için herhangi bir uygulamayı kaldırmanız gerekmez. Android, bildirim kanallarını destekleyerek, ilgilendiğiniz bilgileri almaya devam ederken gürültüyü azaltmanıza olanak tanır.

Giderek erişilebilir bildirim kanalları daha sonra Android Oreo veya hedefleme Tüm uygulamalar, Ayarlar> Bildirimler sonra, bir uygulama adının üzerine tıklayarak ve ardından tıklayarak Bildirimler . Buraya geldiğinizde, uygulamaya özel belirli bildirim türlerini engellemek için alt kategorilerin herhangi birinin işaretini kaldırabilirsiniz. Önceliğini ve davranışını değiştirmek için kanalın adına da dokunabilirsiniz. Örneğin, açılır uyarıları önleyebilirsiniz, ancak gölgede hala bir bildirim görünmesini sağlar.

Optimize edilmiş uygulamaları özelleştirin

Android 6.0’da Doze Mode’un tanıtımı her şeyi değiştirdi. Sonunda, bir telefonu birkaç saat bekletebilir ve pilinizi kızartmak için bazı arka plan uygulamaları için endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak, bazen güvenilir uygulamaların tam arka plan erişimine sahip olmasını istersiniz; örneğin, Google Foto, böylece resimlerinizi daha hızlı yükleyebilir. Neyse ki, Doze Modu ayarlarına erişebilirsiniz.

Menü biraz işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne gömülü. Pie olarak, Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler> Gelişmiş> Özel uygulama erişimi> Pil optimizasyonu öğesindedir . Basitçe muaf tutmak istediğiniz uygulamayı bulun ve “En İyileştir” den “İyileştirme” ye geçmek için öğesine dokunun. Uygulama iyi bir kod parçası olduğu sürece, pilinizi mahvetmemelidir. Sadece Doze’den çok fazla uygulama muaf tutmayın.

Zamanlanmış Rahatsız Etmeyin

Demek harika bir zil sesi seçtin. Bu, gecenin ortasında veya bir toplantı sırasında çıkmasını istediğiniz anlamına gelmez. Zamanlama ayarlarını içeren Android’in Rahatsız Etme özelliğini girin.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WhatsApp sahte haberlerle savaşmak için mesaj iletmeyi sınırlandırıyor

Ayarlar> Ses> Rahatsız Etmeyin bölümüne gidin . “Otomatik olarak aç” seçeneğinde, Rahatsız Etmeyin seçeneğinin ne zaman yeni bir “Zaman” kuralı oluşturarak etkinleştirileceğini ve kapanacağını seçebilirsiniz. Bu, sistem düzeyinde Android ayarlarının bir parçasıdır, bu nedenle yeni bir telefon kurduğunuzda cihazlar arasında bile eşitleme yapar.

Ana ekranda uygulama kısayolları

Google, Android 7.1’de Android’e Uygulama Kısayolları (başlangıçta Başlatıcı Kısayolları olarak da adlandırılır) eklemiştir, ancak simgelerinizin arkasında gizlendiklerini unutmak kolaydır. Uzun süre basmak, uygulamanın belirli bölümlerine hızlı erişim sağlayarak size zaman kazandırır. Ancak, bu kısayollara dokunmaktan fazlasını yapabilirsiniz. Bunları ana ekranınıza da ekleyebilirsiniz.

Uygulama kısayollarından birini bir simgeden kaydetmek için, kısayol kapaklarını açmak için simgeye uzun basın. Ardından, kullanmak istediğiniz kısayola uzun basın ve sürükleyin. Ana ekranınıza bırakın; kısayol normal bir uygulama simgesi gibi görünecektir. Bir dokunuşla ana uygulamanın önceden belirlenmiş kısmını açar. Örneğin, en çok mesajlaştığınız kişi için bir Mesaj kısayolu, Gmail’de yeni bir e-posta oluşturma kısayolu ve Saat’e yeni bir alarm ayarlama kısayolu oluşturabilirsiniz.

Paylaşım menüsünde pin

Web sayfalarını, fotoğrafları ve diğer içerik türlerini paylaşmak için bir uygulama listesinden seçebileceğiniz arabirim olan Android’in paylaşma menüsü bazı sorunlar yaşıyor, ancak sık kullandığınız uygulamaları sabitleyebilmeniz artık çok daha kullanışlı. Sonuçta, paylaşım menüsü oldukça halsiz olabiliyor. Bu yüzden en önemli paylaşım simgelerini en üste koymak, tam paylaşım panelini açmanızı önleyebilir.

Paylaşma listesindeki bir öğeyi sabitlemek için, onu son bir kez bulmanız gerekir. Ardından, uzun basın ve “Pin.” İ seçin. Öğeyi paylaşım menüsünün üst kısmına kalıcı olarak yapıştırabilir. Bu, paylaşım arayüzünüzün üst kısmındaki Mesajları işaretlemek isterseniz oldukça kullanışlıdır.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Ağların Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı