WordPress

Blog Açtıktan Sonra ilk Yapılması Gerekenler

Blog açmak istiyorum? ,blog açtıktan sonra neler yapmalıyız, gibi sorular çok fazla.WordPress’i kurduktan sonra, web sitenizi düzgün bir şekilde kurmak ve başlatmak için yapmanız gereken çok şey var. Bu yazıda WordPress’i kurduktan hemen sonra yapmak isteyeceğiniz en önemli şeyleri paylaşacağız.

1. İletişim Formu Ekleme

İnternet’teki tüm web sitelerinin bir iletişim formuna ihtiyacı vardır. Web sitenizin ziyaretçilerinin, web sitenizdeki bir formu doldurarak hızlı bir şekilde sizinle iletişim kurmasını sağlar.

Varsayılan olarak, WordPress yerleşik bir iletişim formuyla birlikte gelmez.

Burasıdır WPForms geliyor. Öyle iyi WordPress iletişim formu eklentisi ve kolayca web siteniz için güzel iletişim formları oluşturmanıza olanak sağlar.

Ayrıca WordPress.org eklenti deposundan indirebileceğiniz bir WPForms ücretsiz sürümü var.

2. Site Başlığı, Etiket Kısmı ve Saat Dilimini Değiştirin

Ardından, site başlığı, slogan ve saat dilimi ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Sadece Ayarlar »Genel sayfasına gidin ve bu ayarları değiştirin.

3. WordPress SEO Kurulumu

Arama Motoru Optimizasyonu için kısa olan SEO , web sitesi sahipleri tarafından Google ve diğer arama motorlarından daha fazla trafik elde etmek için kullanılır.

WordPress kutunun dışında güzel bir SEO dostudur. Ancak, SEO’nuzu optimize etmek ve web sitenize daha fazla trafik çekmek için yapabileceğiniz çok daha fazla şey var.

Sitenizin SEO’sunu kurmak için en uygun zaman WordPress’i kurduktan sonra doğrudur.

Yoast SEO eklentisini kullanmanızı öneririz . Bu piyasadaki en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir ve kutunun dışında tüm önemli SEO ayarlarını halleder.

4. Google Analytics’i yükleyin

Bir web sitesi sahibi olarak, kitlenizi, aradıkları şeyi ve bunları bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanız gerekir. Bu bilgiler, işletmenizi büyütmek için daha akıllı kararlar vermenize yardımcı olur.

Google Analytics’e ihtiyacınız olan yer burasıdır . Web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini, nereden geldiğini ve web sitenizde neler yaptığını gösterir.

Google Analytics’i yüklemenin en kolay yolu MonsterInsights’ı kullanmaktır . WordPress için en iyi Google Analytics eklentisidir ve WordPress’in içinde güzel analiz raporları gösterir.

5. Caching’i yükleyin

Çalışmalar, sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik gecikmenin, dönüşümlerde% 7,% 11 daha az sayfa görüntüleme ve% 16 oranında müşteri memnuniyetinde düşüşe neden olabileceğini göstermektedir.

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenizin hızlı olduğundan ve yüksek trafikte bile iyi performans gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Bu, önbelleğe alma işleminin gerçekleştiği yerdir. Web sitenizin, sayfalarınızın önbelleğe alınmış kopyalarını anında kullanıcılara sunmak yerine kullanıcılara hızlı bir şekilde sunmasını sağlar. Bu, web sitenizdeki sunucu yükünü azaltır ve sayfa yükleme hızınızı artırır.

WordPress için birçok önbellek eklentisi vardır, ancak WP Super Cacheeklentisini kullanmanızı öneririz . 

Tek başına önbelleğe alma, web sitenizin hızını önemli ölçüde artırabilir. Ancak, daha hızlı yapmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. 

6. Yedeklemeleri Kur

Her yıl milyonlarca dolar değerinde hasar, veri kaybından kaynaklanmaktadır. Yedekleme oluşturmak, bir felaket durumunda web sitenizi kolayca kurtarabileceğinizden emin olmanın tek yoludur.

Bazı WordPress hosting şirketleri, hosting planları ile sınırlı yedekleme hizmetleri sunmaktadır. Ancak, bu yedeklemeler garanti edilmez ve web sitenizi kendi kendinize yedeklemek sizin sorumluluğunuzdur.

Neyse ki, otomatik olarak yedek oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç harika WordPress yedekleme eklentisi var.

Updraft Plus’ı kullanmanızı öneririz . En iyi WordPress yedekleme eklentisidir ve otomatik yedekleme zamanlamaları yapmanızı sağlar. Yedeklerinizi güvenli bir şekilde Google Drive, Amazone S3, Dropbox ve daha fazlası gibi uzak depolama hizmetlerinde de saklayabilirsiniz.

7. WordPress Güvenliğini Ayarlama

WordPress kutunun dışında oldukça güvenlidir. Ancak, web sitenizi güvenli tutmak için hala en iyi güvenlik uygulamalarını izlemeniz gerekir.

Bu en iyi uygulamalardan bazıları, güçlü parolalar kullanmak, WordPress yönetici alanını güvenceye almak ve güncelleştirmeleri yüklemek gibi kendi başınıza yapmak için oldukça kolaydır .

Diğer şeyler için bir eklentiye ihtiyacınız olacak. Kullanabileceğiniz bazı harika WordPress güvenlik eklentileri var.

Sucuri’yi kullanmanızı öneririz . Web sitesi güvenliği, güvenlik açığı taraması ve kötü amaçlı yazılımdan korunmada endüstri lideridir .

Sucuri’yi kullanmanın en iyi yanı , en iyi WordPress güvenlik duvarı eklentisini sunmasıdır . Bir web sitesi güvenlik duvarı, web sitenize ulaşan şüpheli trafiği engeller.

8. Spam Koruması Kur

Spam yorumları oldukça sorunlu olabilir. Çoğu kötü amaçlı yazılım dağıtımıyla bilinen kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar içerir. Spam yorumları, arama sıralamanızı ve web sitenizin itibarını etkileyebilir.

Herhangi bir yorumun onay olmadan görünmesini önlemek için WordPress’te yorum denetlemeyi etkinleştirebilirsiniz . Bununla birlikte, spam miktarı arttıkça, yorumları denetlemek için önemli miktarda zaman harcayacaksınız.

Bunu düzeltmek için Akismet eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Bir WordPress anti-spam eklentisi ve her WordPress web sitesinde önceden yüklenmiş olan iki eklentiden biridir.

9. Kullanılmayan WordPress Temalarını Silme

Çoğu WordPress kullanıcısı, bir kaleci olan birine karar vermeden önce birkaç tema kurar ve test eder. Kullanılmayan temaları yüklemek yerine onları sildiğinizden emin olun. Bunun nedeni, etkin olmayan temaların bile güncellemelere ihtiyaç duymasıdır.

En az bir varsayılan temayı yüklemenizi öneririz. Bu tema, hatalar için sorun giderirken temaları değiştirmek zorunda kalmanız durumunda bir geri dönüş gibi davranacaktır .

Git Görünüm »Temalar sayfa ve silmek istediğiniz kullanılmayan bir temayı tıklayın. Bu, tema ayrıntılarını gösteren bir açılır pencere açar. Pop-up’ın sağ alt köşesinde, temayı silmek için bağlantıyı göreceksiniz.

Kullanılmayan tüm temaları silmek için işlemi tekrarlayın.

10. Kurulum WordPress Yorumlar

Yorumlar çoğu blogda önemli bir rol oynar. Bunlar, kullanıcı etkileşiminin iyi bir göstergesidir ve blogunuzun etrafında bir topluluk oluşturmanıza olanak tanır.

Ayarların yapılması için Ayarlar »Tartışma sayfasına gidin . Buradan yorumları etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, yorum bildirimlerini ayarlayabilir ve yorum denetlemeyi etkinleştirebilirsiniz.

11. Varsayılan İçeriği Sil

WordPress, yer tutucu öğeler olarak kullanılacak bazı varsayılan içeriklerle birlikte gelir. Buna, “Merhaba Dünya” başlıklı bir blog yayını, örnek bir yorum ve örnek bir sayfa da dahildir.

Mesajlar »Tüm Gönderiler sayfasına gitmeniz yeterlidir . Farenizi ‘Merhaba Dünya’ gönderisine götürün ve ardından ‘Çöp Kutusu’ bağlantısını tıklayın.

Ardından, Sayfalar »Tüm Sayfalar sayfasına gidin ve ‘Örnek Sayfa’yı silin.

Son olarak, Yorumlar sayfasını ziyaret edip varsayılan yorumu silin.

12. Varsayılan Kategoriyi Ayarlama

WordPress gönderilerinin en az bir kategori altında dosyalanması gerekmektedir. Varsayılan olarak, WordPress ‘Kategorize edilmemiş’ kategorisini varsayılan kategori olarak kullanır. Bir blog yazısı yazarken kategoriyi değiştirmezseniz, varsayılan kategori altında otomatik olarak dosyalanır.

Varsayılan kategoriyi değiştirmek için, önce yeni bir kategori oluşturmak için Yayınlar »Kategoriler sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Bu yeni varsayılan kategoriniz olarak kullanılacaktır.

Bundan sonra, Ayarlar »Yazma sayfasına gidin. Burada varsayılan kategori seçeneğini göreceksiniz, devam edip daha önce oluşturduğunuz yeni kategoriyi seçebilirsiniz.

Son olarak, Gönderiler »Kategoriler sayfasına gidebilir ve ‘Kategorize edilmemiş’ kategorisini silebilirsiniz.

13. Kurulum Ön ve Blog Sayfaları

Varsayılan olarak WordPress, blog yazılarınızı ana sayfada görüntüler. Ancak, küçük bir işletme web sitesi oluşturuyorsanız , ana sayfanız olarak statik bir sayfa kullanmak istersiniz.

Çoğu blog bile, ana sayfası olarak statik bir ön sayfa kullanmak ister. Bu onların ana sayfası için özel düzenler oluşturmanıza olanak tanır.

Bu sayfaları kurmak için, sadece Ayarlar »Okuma sayfasına gidip ön sayfa ve blog sayfanız olarak kullanmak istediğiniz sayfaları seçebilirsiniz .

14. Gravatar’ınızı Yükleyin

WordPress, kullanıcı fotoğraflarını yazar bios ve WordPress yorumlarında görüntülemek için Gravatar’ı kullanır . Gravatar, kullanıcıların profil resmiyle milyonlarca web sitesinde kullanabilmelerini sağlayan bir profil barındırma hizmetidir.

Sadece Gravatar’ın web sitesine gidin ve WordPress hesabınızda kullandığınız e-posta adresini kullanarak bir hesap oluşturun.

Bundan sonra, kendi sitenizi içeren Gravatar’ı kullanan milyonlarca web sitesine yorum yapmak için bu e-posta adresini kullanabilirsiniz.

15. Kullanıcı Profilinizi Tamamlayın

Ardından, WordPress kullanıcı profilinizi tamamlamak istersiniz. Basitçe sından Profilinizi »Kullanıcılar profil bilgilerinizi güncellemek için sayfayı.

Varsayılan olarak, WordPress kullanıcı adınızı blog yayınlarınızın ve yorumlarınızın yanında kullanır. Tam adınız veya takma adınızla değiştirmek isteyebilirsiniz. 

Web sitenizin bağlantısını da sağlamak istersiniz. Diğer eklentiler de kendi profil alanlarını sosyal medya bağlantıları gibi kullanıcı profilinize ekleyebilir.

Son olarak, kendinize kısa bir biyografi girin. Bu, kullanıcılarınıza hızlı bir giriş sağlar ve makalelerin arkasındaki yazar hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur.

16. Favicon ve Site Simgesini Yükle

Favicon veya Site Icon, web sitenizin başlığının yanında tarayıcıda görünen küçük resimdir. Kullanıcılarınızın web sitenizi tanımlamasına ve en sık ziyaret ettiğiniz ziyaretçiler arasında marka bilinirliliğini artırmasına yardımcı olur.

İlk olarak, 512 × 512 piksel boyutunda bir görüntü oluşturmalısınız ve png, jpeg veya gif biçiminde kaydedin.

Bundan sonra, Görünüm »Özelleştir ve ‘Site Kimliği’ sekmesine tıklamanız gerekir . ‘Site Simgesi’ bölümünün altında, favicon’unuzu yüklemek için ‘Dosya Seç’ düğmesine tıklayın.

7. WordPress E-posta Adresini Değiştirin

Çoğu kullanıcı, WordPress’i yüklerken kendi e-posta adreslerini ekler. Bu, ilk kullanıcı profili ve web sitesinin e-posta adresi aynıdır.

Bunu değiştirmek için Ayarlar »Genel sayfasına gidip web sitesi için kullanmak istediğiniz yeni e-posta adresini girebilirsiniz.

WordPress’in bu adrese bir onay e-postası göndereceğinden, yeni e-posta adresinin aktif olduğundan emin olun.

Burada herhangi bir e-posta adresini kullanabilirsiniz. Ancak, bu adresin web sitenizden gönderilen otomatik e-postalar için olduğunu gösteren bir e-posta adresi kullanmak en iyisidir.

18. WordPress Temanızı Ayarlayın

Bir sonraki adım, WordPress temanızı kurmanızdır. Çoğu WordPress teması farklı özellikler ve özelleştirme seçenekleriyle gelir. Ancak, tüm WordPress temalarında aynı olan bazı temel ayarlar vardır. Aslında, onlar gezegendeki çoğu web sitesinde yaygındır.

Navigasyon menülerini ayarlamaya başlayalım. Genellikle başlık bölümünde görünen bağlantılar menüsüdür. Web sitenizin farklı alanlarına bağlantılar içerir.

Ardından, WordPress’inize widget eklemek istersiniz . Widget’lar, web sitenizin kenar çubuğuna veya widget hazır bölgelerine farklı bloklar eklemenize olanak tanır.

Varsayılan olarak, WordPress birincil kenar çubuğunuzda birkaç varsayılan pencere öğesini görüntüler. Bunları yeniden düzenlemek veya diğer widget’ları eklemek istersiniz. Temanız, kullanmak istediğiniz sosyal medya ve diğer özellikler için kendi özel widget’ları ile de gelebilir.

Temanız, renk şemaları, düzen seçenekleri, başlık stilleri ve daha fazlası gibi birçok başka seçenek de içerebilir. Bu seçenekleri keşfedin ve bunları kendi isteğinize göre ayarlayın.

Bu makalenin, WordPress’i yükledikten hemen sonra yapmak isteyeceğiniz şeyleri öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu