WordPress

Wordpress Hız Optimizasyonu

Wordpress optimizasyon; WordPress'i nasıl hızlandıracağınız elbette önemli bir konudur. Neyse ki, işi halletmek için kullanabileceğiniz çok sayıda teknik var.

Wordpress optimizasyon; WordPress’i nasıl hızlandıracağınız elbette önemli bir konudur. Neyse ki, işi halletmek için kullanabileceğiniz çok sayıda teknik var. Bu yüzden, buradaki amacımız , WordPress sitenizi çok daha hızlı hale getirebileceğini bildiğimiz her numarayı listelemek .

Ama önce…

WordPress’i neden hızlandırmalısınız?

Alarm zillerinin çalması, bazıları sizin için bile endişelenmenize neden olabilecek birçok neden vardır:

  1. Arama motorları (Google gibi) web sitelerini hızlı yükleme süreleri yavaş yükleme sitelerininkinden daha yüksektir. Bu nedenle, eğer SERP’lerdeki pozisyonunuzu geliştirmek istiyorsanız, hızın iyileştirilmesi önceliklerinizden biri olmalıdır.
  2. Çalışmalar, 2 saniyeden daha uzun bir sürede site yükleme hızının , web sitesinden seken ziyaretçilerin yaklaşık yüzde 47’sine neden olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, ziyaretçilerinizin yaklaşık yarısını ilgilendirmek için WordPress’inizi hızlandırmalısınız.
  3. Çevrimiçi alıcılar en sabırsız olanı; sayfanın bir saniye içinde yüklenmesini beklerler. Bu nedenle, eğer WordPress’te bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, işinizde daha kârlı olabilmeniz için önemli iyileştirmeler yapmaya hazır olun.

Web sitenizin yüklenme süresi nasıl test edilir?

İlk önce, web siteniz için geçerli yükleme süresini analiz etmeniz gerekir. Bu hızın sayfadan sayfaya farklılık gösterebileceğini unutmayın, çünkü çeşitli faktörlere bağlıdır, yani:

  • Sayfanın boyutu,
  • kaç tane istek ürettiği,
  • önbelleğe alınmış olsun veya olmasın,
  • ve son olarak, ne tür içeriğe (statik veya dinamik) ev sahipliği yapar.

Bir web sitesinin ana sayfası, yükleme süresini test etmek için genellikle bir ölçüt olarak kullanılır. Bir web sitesinin hızını kontrol etmek için, aşağıdaki üç araç web’de geniş bir şekilde kullanılır:

  1. WebPageTest.org
  2. Tools.Pingdom.com
  3. PageSpeed ​​Insights (bu sayfa yükleme süresini gerçekten bildirmez, ancak WordPress’i hızlandırmak için ince ayar yapabileceğiniz öğeleri işaret eder)

Tamam, biraz iş konuşmaya başlamanın zamanı geldi! WordPress’i hızlandırmanın 11 yolu:

1. Daha iyi bir web barındırma sağlayıcısı seçin

Bir web sitesinin hızını etkileyen en önemli faktör WordPress web sitenizi barındırmaktır. Yeni web sitenizi “sınırsız” bant genişliği, alan, e-postalar, etki alanları ve daha fazlasını sunan paylaşımlı bir barındırma sağlayıcısında barındırmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, bu teklifle ilgili olarak genellikle kaçırdığımız nokta, paylaşılan barındırma ortamlarının yoğun trafik saatlerinde iyi yükleme süreleri sunamamaları ve çoğu herhangi bir ayda yüzde 99 çalışma süresi sağlamada başarısız olmasıdır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Nasıl Kurulur - Komple WordPress Kurulum Eğitimi

Paylaşılan barındırma, aynı sunucu alanını sayısız başka web siteleriyle paylaştığınız ve başkalarının ne kadar kaynak kullandığı konusunda hiçbir bilgi bulunmadığı için daha düşük performans sağlama eğilimindedir. Ayrıca, sunucuların ne kadar iyi optimize edildiğini tam olarak bilmiyorsunuz.

Neyse ki, web barındırma endüstrisi teknoloji ile gelişmiş ve bulut barındırma sağlayıcılarının fiyatları zamanla azalmıştır. Günümüzde, özel bulut sunucularını SiteGround , DigitalOcean, Amazon Web Services ve hatta Google Compute Engine’den nominal bir fiyata satın alabilirsiniz. Ancak, bu sunucuları ayarlamak, sıfırdan sunucuları ayarlamak için gerekli olduğu gibi göz korkutucu bir görev olabilir. Optimize edilmiş bulut sunucularını kurma ve başlatmayı kolaylaştıran görev yapan Cloudways (çalıştığım yer)gibi web barındırma sağlayıcıları vardır .

2. Hafif bir WordPress teması / kullanın

WordPress temaları çok sayıda dinamik element, kaydırıcı, widget, sosyal ikon ve daha birçok parlak unsur ile göze hitap ediyor. Ancak şunu unutmayın: Çok fazla öğeye ve daha yüksek sayfa boyutuna sahiplerse, kesinlikle web sunucunuzun büyük bir çaba harcamasına neden olurlar.

Buradaki en iyi seçenek WordPress’in varsayılan temaları gibi hafif temalar kullanmaktır. Yeni Yirmi Onbeş tema her zaman bir blogu başlatmak için iyi bir yoldur. Zengin özelliklere sahip bir web sitesi için, Bootstrap veya Foundation gibi iyi bir çerçeve kullanan bir temayı da seçebilirsiniz. Örneğin, ThemeIsle’daki tüm temalar, WordPress’i hızlandırmak için harika bir yol sağlayan Bootstrap’ın üzerine inşa edilmiştir.

3. Görüntü boyutlarını azaltın

Görüntüler, verilen bir web sayfasının büyüklüğünün artmasına katkıda bulunan en önemli faktörlerdir. İşin püf noktası görüntü kalitesinden ödün vermeden boyutunu azaltmak.

Görüntüleri Chrome PageSpeed ​​Insights uzantısını veya Photoshop veya başka bir araç kullanarak el ile optimize ederseniz, işlem uzun zaman alır. Neyse ki, görüntü optimizasyonu da dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek her şey için eklentiler mevcut. Söylemeye değer olanlar:

WordPress sitenizde yukarıda belirtilen eklentilerden herhangi birini kullanmak, görüntü boyutlarını büyük ölçüde düşürerek web sitenizin hızını artırır.

4. JS ve CSS dosyalarını küçültün

Web sitenizi Google PageSpeed ​​Insights aracıyla çalıştırırsanız, muhtemelen CSS ve JS dosyalarınızın boyutunu küçültme konusunda bilgilendirileceksiniz. Bunun anlamı, CSS ve JS çağrılarının sayısını ve bu dosyaların boyutunu azaltarak, site yükleme hızını artırabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Neden Ücretsizdir?

Ayrıca, WordPress temalarında yolunuzu biliyorsanız, Google tarafından sağlanankılavuzları inceleyebilir ve manuel olarak düzeltme yapabilirsiniz. Değilse, o zaman bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak eklentiler var; En popüler olan Autoptimize  , WordPress web sitenizin CSS, JS ve hatta HTML’sini optimize etmenize yardımcı olabilir.

5. Önbellek eklentisiyle gelişmiş önbellekleme mekanizmaları kullanın

WordPress önbellek eklentileri (örneğin W3 Toplam Önbellek) uzun süredir var ve web sitesi öğelerinize önbelleğe alma kuralları eklemenin karmaşık görevlerini kolaylaştırıyor. Bu tür eklentileri Varnish gibi gelişmiş önbellekleme mekanizmalarıyla birleştirmek, web sitenizin yükleme hızını daha iyi hale getirmenize ve sonunda WordPress’i önemli ölçüde hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

6. Bir CDN kullanın

Web sitenizi ziyaret eden insanlar dünyanın çeşitli yerlerine aittir ve söylemeye gerek yok, ziyaretçiler sitenizin bulunduğu yerden çok uzaktaysa, site yükleme hızı farklı olacaktır. Site yükleme hızını çeşitli ülkelerden gelen ziyaretçiler için minimumda tutmaya yardımcı olan birçok CDN (İçerik Dağıtım Ağı) vardır. Bir CDN, web sitenizin bir kopyasını farklı yerlerde bulunan çeşitli veri merkezlerinde tutar. Bir CDN’nin birincil işlevi, web sayfasını mümkün olan en yakın konumdan bir ziyaretçiye sunmaktır. Cloudflare ve MaxCDN en popüler CDN servisleri arasındadır.

7. GZIP sıkıştırmasını etkinleştir

Yerel bilgisayarınızdaki dosyaları sıkıştırmak, çok fazla disk alanı tasarrufu sağlayabilir. Benzer şekilde, web için GZIP sıkıştırmasını kullanabiliriz. Bu manevra, bant genişliği kullanımını ve web sitenize erişme süresini önemli ölçüde azaltır. GZIP çeşitli dosyaları sıkıştırır, böylece bir ziyaretçi web sitenize erişmeye çalıştığında; tarayıcıları önce web sitesini açmak zorunda kalacak. Bu işlem, bant genişliği kullanımını önemli ölçüde azaltır.

GZip Ninja Hız Optimizasyonu gibi bir eklenti kullanabilir veya .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyebilirsiniz.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

8. WordPress veritabanı Temizleme

İstenmeyen verileri veritabanınızdan silmek, boyutunu minimumda tutar ve ayrıca yedeklemenizin boyutunu azaltmanıza yardımcı olur. Ayrıca spam yorumları, sahte kullanıcıları, içeriğinizin eski taslaklarını ve hatta istenmeyen eklentileri ve temaları silmek de gerekir. Bunların hepsi, veritabanlarınızın ve web dosyalarınızın boyutunu düşürecek ve böylece WordPress’i – WordPress’i hızlandıracaktır.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Menülerine Sosyal Medya Simgeleri Nasıl Eklenir?

9. Eklentileri devre dışı bırak veya kaldır

WordPress web sitelerinizde istenmeyen eklentiler bulundurmak, web dosyalarınıza çok büyük önemsiz şeyler ekler. Ayrıca, yedeklemenizin boyutunu da artıracak ve yedekleme dosyaları oluşturulurken sunucu kaynaklarınıza çok büyük miktarda yük yükleyecektir. Kullanmadığınız eklentilerden kurtulmak ve ayrıca görevleri otomatikleştirmek veya zamanlamak için üçüncü taraf hizmetlerini kullanmak için alternatif yöntemler aramanız daha iyidir (en son gönderilerinizin sosyal medyada paylaşılması gibi).

IFTTT veya Zapier, bu tür görevleri otomatikleştirmeye yardımcı olan ve web sitenizdeki ve sunucu kaynaklarınızdaki yükü azaltan iki web hizmetidir.

10. Harici komut dosyalarını minimumda tutun

Web sayfalarınızda harici komut dosyalarının kullanılması, toplam yükleme sürenize büyük miktarda veri ekler. Bu nedenle, yalnızca izleme araçları (Google Analytics gibi) veya yorum sistemleri (Disqus gibi) gibi temel özellikleri içeren düşük sayıda komut dosyası kullanmak en iyisidir.

11. Geri tepme ve geri izleme işlevlerini devre dışı bırakın

Geri izleme ve geri izleme, blogunuz veya sayfanız bir link aldığında sizi uyaran iki temel WordPress bileşenidir. Kulağa faydalı gelebilir, ancak web sitenizin bağlantılarını kontrol etmek için Google Web Yöneticisi Araçları ve diğer hizmetler gibi özelliklere de sahipsiniz.

Pingback’leri ve trackback’leri açık tutmak, sunucu kaynaklarınız üzerinde istenmeyen bir yüke neden olabilir. Bunun nedeni, herhangi biri sitenize bağlanmaya çalıştığında, WordPress’ten ileri ve geri istekleri oluşturmasıdır. Bu işlevsellik, DDoS saldırıları olan bir web sitesini hedeflerken de yaygın olarak kötüye kullanılmaktadır.

Hepsini WP-Yönetici -> Ayarlar -> Tartışma bölümünden kapatabilirsiniz . “ Diğer bloglardaki bağlantı bildirimlerine izin ver (geri izleme ve geri izleme) seçimini kaldırın Bu, WordPress’i biraz daha hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Web sitenizin yükleme süresini azaltmanın en büyük avantajı, ziyaretçilerinizin deneyimini geliştirmede büyük ölçüde yardımcı olacağıdır. Dava, mobil cihazlar mı yoksa PC’ler mi kullanıyorlarsa aynı kalır. Ayrıca, SERP’lerdeki sıralamanızı da geliştirecektir. Sonuçta, barındırma sunucunuzun düşük bant genişliği kullanımı ve istemci tarafında daha hızlı site yükleme hızı yalnızca hem kısa hem de uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Wordpress Kategori Kaldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı