WordPress

WordPress Nedir?

WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur.

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur. Aslında, WordPress , İnternet’teki tüm web sitelerinin % 29’undan fazlasına sahiptir. Evet – ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden birden fazlası muhtemelen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Daha teknik bir düzeyde, WordPress, GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herkesin WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. Bir içerik yönetim sistemi temel olarak, web sitenizin – içerik gibi – önemli yönlerini, programlama hakkında herhangi bir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuç olarak WordPress, geliştirici olmayan insanlar bile herkes için erişilebilir bir web sitesi oluşturmayı amaçlıyor.

Ne tür Web Siteleri WordPress İle Yapılabilir?

Yıllar önce, WordPress öncelikle daha geleneksel web siteleri yerine bir blog oluşturmak için bir araçtı. Ancak bu uzun zamandır doğru değil. Günümüzde, ana koddaki değişikliklerin yanı sıra WordPress ‘eklentileri ve temaların muazzam ekosistemi sayesinde , WordPress ile herhangi bir web sitesi oluşturabilirsiniz .

Örneğin, WordPress sadece çok sayıda iş sitesine ve bloglara güç sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir e-ticaret mağazası oluşturmanın da en popüler yoludur ! WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • İş siteleri
 • e-Ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portfolyolar
 • Özgeçmişler
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • … Hayal edebileceğiniz başka her şey.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

Kendinden barındırılan WordPress.org ana sayfası
Kendinden barındırılan WordPress.org ana sayfası

WordPress.org ile WordPress.com arasındaki farkı çok daha ayrıntılı olarak ele aldık Kısaca anlatim:

 • WordPress.org , genellikle kendi kendini barındıran WordPress olarak adlandırılır , kendi web sunucunuzda% 100 kendi web sitesi oluşturmak için yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı WordPress yazılımıdır.
 • WordPress.com , WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen bir kar amacı güden ücretli bir hizmettir . Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendini barındırılan WordPress’in esnekliğini kaybedersiniz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” dediğinde, WordPress.org adresinde bulunan kendi kendini barındıran WordPress anlamına gelir. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendini barındıran WordPress.org hemen hemen her zaman en iyi seçenektir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WP-Config'te WordPress Hata Günlüklerini Ayarlama

Kendi kendine barındırılan WordPress ile başlamak için yapmanız gereken tek şey web hosting ve alan adı satın almak.

WordPress’i Kim Yaptı?

WordPress, 2003 yılında, b2 / cafelog adlı bir önceki projenin bir dalı olarak ortaya çıkan bağımsız bir proje olarak oluşturuldu .

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır, bu nedenle bugünlerde büyük bir katkıda bulunanlar topluluğu tarafından yapılmaktadır. Fakat eğer WordPress’in kökenlerini köklerine kadar izleyeceksek, orijinal yaratımı Matt Mullenweg ve Mike Little arasında bir işbirliğiydi.

İlginizi Çekebilir

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca, kâr amacı güden WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusu.

WordPress tarihi onun 2003 yılında bir blog platformu olarak kurulduğundan ile bugün arasında uzun bir tane …

Ancak, WordPress’in öne sürdüğü ve her türlü web sitesi oluşturmak için en popüler çözüm olarak geliştirdiği katkıları ve devasa topluluğu sayesinde, buna yetecek kadarı yeterli.

WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve herkes arasında kullanılır! Hemen bir notta, WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site, WordPress tarafından destekleniyor. Pek çok iyi bilinen varlık, WordPress’i de kullanır. En sevdiğimiz örneklerden bazıları:

Whitehouse.gov

Resmi Whitehouse.gov web sitesi WordPress tarafından desteklenmektedir:

Whitehouse.gov WordPress ile desteklenmektedir
Whitehouse.gov WordPress ile desteklenmektedir

Microsoft,

Microsoft resmi blogu için WordPress’i kullanıyor . Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için bloglara güç sağlamak için WordPress’i kullanır:

The Rolling Stones

Hatta ünlü gruplar bile WordPress’i sever! Rolling Stones’un web sitesi tamamen WordPress tarafından desteklenmektedir:

Rolling Stones grubu web sitesi WordPress'i kullanıyor
Rolling Stones grubu web sitesi WordPress’i kullanıyor

Neden WordPress Kullanmalı?

Tamam, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 29’undan fazlası, Beyaz Saray ve Microsoft gibi iyi bilinen varlıkları da içeren WordPress kullanıyor.

Peki ya sen? Neden WordPress kullanmalısınız?

Peki, ne tür bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress’i kullanmanın birçok nedeni vardır .

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress'te Döviz Kurları Nasıl Eklenir

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Hosting için biraz para ödemeniz gerekecek olsa da, sadece Squarespace gibi alternatiflerle olmayan WordPress yazılımını kullanmak için ödeme yapmanız gerekmeyecek .

Bunun da ötesinde, web sitenizin nasıl göründüğünü ve işlevlerini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema da bulabilirsiniz. Bahsederken….

WordPress Genişletilebilir

Bir geliştirici olmasanız bile, WordPress’in büyük tema ve eklenti ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin nasıl göründüğünü değiştirir.
 • Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin nasıl çalıştığını değiştirir. Eklentiler bir iletişim formu gibi küçük bir şey olabilir veya bir eTicaret mağazası oluşturmakgibi büyük olabilir .

Şu anda, 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi ve 5000 adet ücretsiz WordPress teması, ayrıca tonlarca premium seçenek var. Demek ki – bol seçenek var!

WordPress Kurulumu Kolay

Kendi web sitenizi oluşturmak için teknoloji dehası olmanız gerektiğini düşünüyor musunuz? Tekrar düşün! Birkaç düğmeyi tıklatabilirseniz, sitenize WordPress’i yükleyebilirsiniz.

WordPress Esnek

Bu konuya zaten değindik, ancak WordPress harika çünkü her türlü web sitesi oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Sorun değil – sadece bbPress eklentisini yükleyin ! Sosyal ağ eklemek ister misiniz? Telaşa gerek yok! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

Belirli bir fonksiyon setine asla kilitlenmediniz – her zaman adapte olabilir ve evrim geçirebilirsiniz.

WordPress Yardım Bulmanın Kolaylığı

WordPress çok popüler olduğundan, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır. … yığınları var

 • Bloglar
 • Öğreticiler
 • Forum
 • Facebook Grupları
 • Geliştiriciler

… Gerekirse ücretsiz ve ücretli yardım için başvurabilirsiniz.

Peki, WordPress Nedir? Bir web sitesi kurmak için en iyi yolmudur

WordPress, bir sebepten dolayı bir web sitesi oluşturmanın en popüler yoludur. Herhangi bir web sitesi türü oluşturmak istiyorsanız, bir blogdan bir e-Ticaret mağazasına, WordPress mükemmel bir seçenektir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress'te Email Listenizi Büyütmek için İletişim Formu Nasıl Kullanılır

Sadece kendi kendini barındıran WordPress.org ve WordPress.com’un aynı şey olmadığını unutmayın. Ve çoğu durumda, bir web sitesi oluşturmak istediğiniz, kendi kendini barındırdığınız WordPress.org. Kendinden barındırılan WordPress.org, WordPress topluluğunun tüm avantajlarına ve faydalarına erişimin yanı sıra size daha fazla sahiplik sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu