WordPress
Trend

WordPress REST API eklentisi nasıl kullanılır?

Bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) , iki uygulamanın bilgi alışverişinde bulunarak çalışmasını sağlayan bir tür yazılımdır. Temsilsel Durum Aktarımı (REST) seçenekleri de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz birkaç tür API vardır . REST API, temelde iki uygulamanın belirli bir kısıtlama kümesi kullanarak veri alışverişinde bulunmasını sağlayan bir yazılımdır.

Özellikle, WordPress REST API , WordPress web sitenizi harici uygulamalara bağlamanızı sağlar. Bu, pratik olarak herhangi bir programlama dilini kullanarak bir mobil uygulama geliştirebileceğiniz ve WordPress’ten veri almak için REST API’sini kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bir şekilde, REST API, bir uygulamayı oluşturmanıza yardımcı olmak için harmanlanırken WordPress’in iç yapısından kendinizi kurtarmanın bir yolunu sunar.

Bu yazıda, WordPress REST API’sinin çalışma şeklini parçalayacağız ve bu konuya en baştan başlamanıza yardımcı olacağız. Hadi çalışalım!

WordPress REST API’sı Nasıl Çalışır?

Geçmişte, WordPress REST API’sine erişmek için bir eklentiye ihtiyacınız vardı. Ancak, 4.4 sürümünden bu yana , bu API çekirdeğin bir parçası haline geldi. Dolayısıyla, REST API’sini kullanmak için, taleplerinizin bir parçası olarak dört farklı HTTP yöntemi türünü kullanmaya yarayan, onunla nasıl etkileşim kuracağınızı bilmeniz yeterlidir:

  1. GET : Bu yöntemle sunucudan bilgi alabilirsiniz.
  2. POST : Bu, söz konusu sunucuya bilgi göndermenizi sağlar.
  3. PUT : With koymak yöntemiyle düzenleyebilir ve mevcut verileri güncelleyebilir.
  4. SİL : Bu, bilgileri silmenizi sağlar.

Örnek olarak, WordPress giriş sayfanızı ziyaret ettiğinizde ne olacağını düşünün. Tarayıcınız , kendi API’sini kullanarak işleyen sunucuya bir GET isteği gönderir . Sayfa yüklendikten sonra, kimlik bilgilerinizi girin ve onları bir POST isteği ile gönderin . Parolanızı değiştirmek istiyorsanız, PUTyöntemini içerir, hesabınızı tamamen silmek DELETE özelliğini kullanır .

Size bu yöntemlerin bir dakika içinde WordPress REST API ile nasıl kullanılacağına dair örnekler göstereceğiz. Şimdilik, önceden anlamanız gereken diğer bazı kavramları gözden geçirelim.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Multisite Ağının Kurulumu

WordPress REST API’sını Tanımak

WordPress REST API’sinin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak için, aşina olmanız gereken birkaç ipucu ve kavram vardır. Kısaca gerçek örneklere ulaştığımızda, her şeyin nasıl çalıştığını anlayacaksınız.

REST API Kavramları ve Koşulları

WordPress REST API’sini kullanırken, aynı terimlerin tekrar tekrar ortaya çıkacağını göreceksiniz, bunlar:

  • ‘Rotalar’ ve ‘bitiş noktaları’: Bir rota, talepte bulunmak için girdiğiniz bir URL’dir, oysa bir bitiş noktası bir URL’nin bir HTTP yöntemiyle birleşimidir.
  • İstekler: Bir bitiş noktası gönderdiğinizde, sunucuya bir istek yaparsınız.
  • Yanıtlar: Uç noktanız doğru şekilde yapılandırılmışsa, JavaScript Object Notation (JSON) içinde istediğiniz bilgileri içeren bir yanıt ya da bir hata alırsınız .
  • Şemalar: Aldığınız her yanıt, yerleşik şemalar tarafından yönetilen benzer yapıları izler.
  • Denetleyici sınıfları: Bunları kendi rotalarınızı ve uç noktalarınızı oluşturmak için kullanabilirsiniz, ancak bu daha gelişmiş WordPress REST API kullanımlarına girer.

REST API Bitiş Noktaları

Çoğu durumda, WordPress REST API’sı yoluyla istek göndermek için zaten mevcut olan rotaları ve uç noktaları kullanırsınız. Bu uç noktaların ne olduğunu bilmek, API’ye hakim olmak ve onu kendi projelerinizi geliştirmek için kullanmak için ilk adımdır.

REST API Kimlik Doğrulama

Beklediğiniz gibi, WordPress, kim olduğunuzu, bir tarayıcı ya da REST API’sı aracılığıyla istekte bulunup bulunmadığınızı doğrulayamadıkça, belirli verilere erişmenize izin vermeyecektir. Örneğin, bir yayını komutlarla güncellemek veya yayınlamak istiyorsanız , kimlik doğrulamanın temellerini öğrenmeniz gerekir .

WordPress REST API’sini Kullanmaya Başlama (3 Adımda)

Şimdiye kadar pek çok teoriden geçtik, bu yüzden bir WordPress uç nokta eğitimine geçme zamanı. Bu bölüm için size REST API’sine nasıl erişeceğinizi, belirli bir veri listesini geri alacağınızı ve belirli bir uç nokta kullanarak yeni bilgiler ekleyeceğinizi göstereceğiz. Hadi çalışalım!

1. Adım. REST API’sine erişin

WordPress REST API’sine HTTP uç noktaları gönderebilen herhangi bir uygulamadan ‘erişebilirsiniz’. Örneğin, favori tarayıcınıza aşağıdaki komutu girerseniz, WordPress yazılarınızın listesini JSON formatında geri alırsınız:

Www.websiteurl.com/wp-json/wp/v2/posts adresini GET

Ancak, yer tutucu URL’yi kendi web sitenizin URL’siyle değiştirmeniz gerekir. Ayrıca, bir REST API isteğinin çalışması için (zaten yapmanız gereken) 4.4’ten daha büyük bir WordPress sürümünü kullanmanız gerekecektir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Siteniz Ne Kadar Hızlı? Ücretsiz Hız Test Araçları ile öğrenin

REST API ile gerçekten deneme yapmak istiyorsanız, bir tarayıcı bunu yapacak en iyi araç değildir. Bunun yerine, daha esnek bir yaklaşım sağlayan komut satırını kullanmanızı öneririz.

Adım 2: REST API’sini Kullanarak Belirli Bir Gönderi Alma

En son koyduğunuz komut, posta kimlikleri de dahil olmak üzere tüm WordPress yayınlarınızın bir listesini döndürmüş olmalıdır. Kimliğini kullanarak belirli bir gönderiyi almak için, bunun gibi bir bitiş noktası kullanırsınız:

Web siteniziurl.com/wp-json/wp/v2/posts/535 GET

Örneğin, bu, bir mobil uygulama içinde çevrilmiş belirli bir gönderiyi göstermek için ideal olacaktır. Bununla birlikte, WordPress REST API, WordPress’ten her türlü veriyi almanıza olanak sağlar, bu nedenle pratik uygulamaları inanılmaz derecede esnektir.

Bununla birlikte, seçilen bir yayına meta verileri eklemek için REST API’sini kullanmak istediğinizi varsayalım. Başka bir deyişle, GET yerine POST yöntemini kullanarak .

Adım 3: Belirli Bir Postaya Meta Veri Ekleme

Kendinizi zaten doğruladığınızı varsayarsak , GET yerine POST kullanarak, son bölümde sunulanabenzer bir istek kullanarak gönderilerinizden herhangi birine yeni veriler ekleyebilirsiniz :

POST yourwebsiteurl.com/wp-json/wp/v2/posts/535/meta?value=newmetadata

Örneğin, meta veri eklemek istiyorsanız, bir tarif için zengin bir snippet oluşturmak için kullanabileceğiniz istek aşağıdaki gibi görünebilir:

POST yourwebsiteurl.com/wp-json/wp/v2/posts/535/meta?cookingtime=25

Ne kadar meta veri eklemek istediğinize bağlı olarak, daha yapılandırılmış bir yaklaşım sunan bunun yerine JSON nesnelerini kullanarak belirtmek isteyebilirsiniz . Her durumda, en yaygın son noktaların ne olduğunu ve bunları nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra, tüm olasılıklar dünyası açılır.

Tasarladığınız WordPress Web Sitesi Oluşturmaya Başlayın

WordPress REST API, birkaç yıldan beri var. Daha önce hiç kullanmadıysanız, gelişmiş uygulamalar geliştirmenize yardımcı olmak için onu kullanabileceğiniz bir noktaya ulaşmak için öğrenmeniz gereken çok şey var.

Bir önceki yazımız olan Wordpress Kategori Kaldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı