WordPress

WordPress’de Yaş Doğrulama Ekleme

WordPress web sitenize yaş doğrulama eklemek istiyor musunuz?

WordPress web sitenize yaş doğrulama eklemek istiyor musunuz? Bazı web sitesi sahipleri, içeriğin içeriğine ve yasal gereksinimlere bağlı olarak içeriklerine erişmeden önce site ziyaretçilerine yaş doğrulaması sormak isteyebilir. Bu makalede, WordPress sitenize kolayca yaş doğrulaması nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Yapmanız gereken ilk şey, Age Gate eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Etkinleştirme sırasında eklenti, WordPress yönetici alanınıza Age Gate etiketli yeni bir menü öğesi ekler. Üzerine tıkladığınızda eklentinin ayarlar sayfasına gidersiniz.

Öncelikle, doğrulama için gereken minimum yaş girmeniz gerekir. Bundan sonra, yaş doğrulama sınırlamasını tüm veya seçilen içerikte uygulamak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

‘Varied Age’ seçeneği, web sitenizdeki farklı yayınlar ve sayfalar için farklı minimum yaş gereksinimlerini seçmenizi sağlar .

Yaş doğrulaması için eklenti üç seçenek sunar. Kullanıcıların yaşlarını, kutularını veya basit Evet / Hayır düğmelerini girebilecekleri bir form görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcıların yaş doğrulamasını hatırlamalarına izin verebilir veya devam edip ‘Beni hatırla’ seçeneğini varsayılan olarak etkinleştirebilirsiniz. Bu, kullanıcılarınızın web sitenizi her ziyaret ettiğinde yaş doğrulama mesajını görmelerini engeller.

Ayarları yapılandırmayı tamamladıktan sonra devam edin ve ayarlarınızı kaydetmek için kaydetme değişiklikleri düğmesine tıklayın. Artık yaş doğrulama ekranını çalışırken görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Varsayılan yaş doğrulama ekranı çok iyi görünmüyor. Bunu nasıl özelleştireceğimize ve daha iyi görünmesini sağlayalım.

Yaş Doğrulama Ekranı ve Mesajını Özelleştirme

Age Gate eklentisi, yaş doğrulama ekranının görünümünü kolayca özelleştirmenize ve hatta kendi mesajınızı eklemenize olanak tanır.

Öncelikle eklentinin ayarlar sayfasındaki ‘Mesajlaşma’ sekmesine tıklayın. Buradan yaş doğrulama mesajını değiştirebilirsiniz. Bir başlık, açıklama, şartlar ve koşullar, gizlilik politikası ve görüntülemek istediğiniz diğer bilgileri sağlayabilirsiniz .

Ayarlarınızı kaydetmek için kaydetme değişiklikleri düğmesine tıklamayı unutmayın.

Ardından, eklentinin ayarlar sayfasındaki ‘Görünüm’ sekmesine geçmeniz gerekiyor. Buradan, arka plan rengini, ön plan rengini, arka plan resmini , metin rengini ve daha fazlasını değiştirebilirsiniz.

Görünüm ayarlarını değiştirdikten sonra değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Artık yaş doğrulama ekranını görüntülemek için web sitenizi gizli modunu kullanarak yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret edebilirsiniz.

Gelişmiş Yaş Doğrulama Ayarları

Yaş doğrulama ekranı sayfanızda sorun yaşıyorsanız, eklentinin ayarlar sayfasındaki ‘Gelişmiş’ sekmesine geçin.

Görebileceğiniz en olası sorun, WordPress önbelleğe alma eklentinizle veya WordPress barındırma hizmetiniz tarafından etkinleştirilen önbellekle çakışmaları neden olur .

Bu durumda, Age Gate, Gelişmiş sekmesinden etkinleştirebileceğiniz bir JavaScript sürümüyle gelir.

Bu sayfadan Gutenberg desteği , özel CSS kuralları ekleme ve anonim yaş doğrulamasını etkinleştirme gibi diğer gelişmiş ayarları da etkinleştirebilirsiniz .

Belirli Yazılar için Yaş Doğrulama Ekranını Ayarlama

Eklenti ayarları sayfasında ‘Varied Ages’ veya ‘Selected Content’ seçeneklerini seçtiyseniz, tek tek gönderiler ve sayfalar için yaş doğrulamasını etkinleştirebilirsiniz .

Sadece yazıyı veya sayfayı düzenleyin ve yayınlama meta kutusunun altındaki yaş kısıtlama seçeneklerini göreceksiniz.

Bir çevrimiçi mağaza çalıştırırsanız , bu seçeneği sitenizdeki belirli ürünler için de kullanabilirsiniz.

Bu makalenin, WordPress’te yaş doğrulamasını nasıl ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu