WordPress

WordPress’te Ads.txt dosyaları oluşturma

WordPress'te bir ads.txt dosyası oluşturmak ve yönetmek ister misiniz? 

WordPress’te bir ads.txt dosyası oluşturmak ve yönetmek ister misiniz? Ads.txt dosyası, yayıncıları reklam sahtekarlığından korur ve potansiyel olarak reklam gelirinizi artırabilir. Bu makalede, WordPress’te kolayca ads.txt dosyasının nasıl oluşturulacağını ve yönetileceğini göstereceğiz.

Ads.txt dosyası nedir?

Ads.txt dosyası, yayıncıların web sitelerinde kimlerin reklamlarını satabileceğini bildirmelerini sağlar. Dijital reklamcılık standartlarını iyileştirmeye odaklanan, kâr amacı gütmeyen IAB Tech Lab tarafından oluşturulan bir girişimdir.

Girişim Google’ın Google Adsense , Doubleclick ve Ad Exchange gibi reklam platformları tarafından desteklenmektedir . Diğer birçok önde gelen dijital reklam platformları tarafından da desteklenmektedir.

Ads.txt dosyası neden önemlidir?

Reklam sahtekarlığı, her yıl çevrimiçi reklamverenlere ve yayıncılara milyonlarca dolar zarar ediyor. Zararlı kullanıcılar sürekli olarak, alan sahtekarlığı, sahte tıklamalar, sahte gösterimler ve daha fazlası ile reklam platformlarını kandırmaya çalışır.

Ads.txt dosyası, yayıncıların reklam envanterini kimlerin satabileceğini bildirmelerine izin vererek çevrimiçi reklamdaki saydamlığı artırır. İşte nasıl çalışır:

Bir reklamverenseniz ve bir kullanıcı reklamınızı belirli bir web sitesinde görüntüleyebileceğini söylerse, o sitenin ads.txt dosyasına gidip ödeme yapabilirsiniz. İlgilendiğiniz şirketin söz konusu web sitesinde reklam alanı satma izni olup olmadığını size gösterecektir.

Bu veriler herkese açık olduğundan, reklamverenler, yayıncılar ve satıcılar tarafından taranabilir, saklanabilir ve aranabilir.

Eğer varsa web sitenizde reklamlarını göstererek kullanarak Google Adsense , DoubleClick veya Ad Exchange, daha sonra ekleme Ads.txt dosyası önerilir.

Diğer birçok reklam platformu ve yazılımı da ilan edilmek üzere ads.txt dosyasını destekler veya gerektirir.

WordPress’te Ads.txt Dosyaları Nasıl Oluşturulur ve Yönetilir?

Yapmanız gereken ilk şey, Ads.txt Manager eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

İlginizi Çekebilir

Etkinleştirme sırasında, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »Ads.txtsayfasını ziyaret etmeniz gerekir .

Eklenti, her bir platform veya satıcının bildirilmesi için satır ekleyebileceğiniz basit bir metin alanı sağlar. Örneğin, Google Adsense’i bildirmek için aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz.

google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pub-0000000000000000 ürününü kendi yayıncı kimliğinizle değiştirmeyi unutmayın.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress VIP nedir? Faydaları nelerdir?

Gördüğünüz gibi, bu satır virgülle ayrılmış dört alana sahiptir. İlk alan, şirketin reklam envanterinizi satmasına veya yeniden satmasına izin verilen alan adıdır. Bundan sonra, reklam platformunda hesap kimliğinize karşılık gelen yayıncı kimliğiniz vardır.

Üçüncü alan DIRECT veya RESELLER ilişki türünü bildirir. Son alan isteğe bağlıdır ve reklam platformunun bir kimliğini temsil eder. Tüm Google reklamcılık programları için aynı benzersiz kimliği kullanacaksınız.

Risk altındaki kazançları giderme Adsense’de hata

Ads.txt dosyanızdaki eksik bir beyan, Google Adsense hesabınızda aşağıdaki uyarı mesajıyla sonuçlanabilir.

Kazanç riski - Bir veya daha fazla reklam.txt dosyanız, AdSense yayıncı kimliğinizi içermiyor. Gelirinizi ciddi şekilde önlemek için bunu şimdi düzeltin.

Bu mesaj, ads.txt dosyanızın yayıncı kimliğinizin olmadığını gösterir. Bu mesajı düzeltmek için , eklenti ayarlarında doğru yayıncı kimliğine sahip olduğunuzdan emin olmak için Ayarlar »Ads.txt sayfasına gidin .

Not: ads.txt dosyasının bir alan adının kök dizininde olması gerektiği için, bu eklenti şu anda yalnızca example.com gibi kök düzeyindeki etki alanı için çalışır. Alt site , alt dizin veya çoklu site ağında tek bir siteye yüklenmiş olan WordPress için çalışmaz .

Bu makalenin, WordPress’te ads.txt dosyasının nasıl oluşturulacağını ve yönetileceğini öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı