WordPress

WordPress’te Dosya İndirme, Yönetme ve Kontrol Etme

WordPress için bir dosya indirme yöneticisi mi arıyorsunuz? 

WordPress için bir dosya indirme yöneticisi mi arıyorsunuz? Bir dosyayı kolayca yükleyebilir ve yayınınıza bir indirme bağlantısı ekleyebilirsiniz. Bir WordPress dosya indirme yöneticisi, dosya yüklemelerindeki izinleri kolayca yönetmenize, izlemenize ve denetlemenize yardımcı olabilir. Dosya indirmelerini satmak için bile kullanabilirsiniz. Bu makalede, WordPress’te dosya yüklemelerini yönetmek, izlemek ve kontrol etmek için iki kolay yol göstereceğiz.

Yöntem 1. WooCommerce kullanarak WordPress’te Dosya Yüklemelerini Yönetme

Bu yöntem daha kolay ve WordPress, WooCommerce için en popüler e-ticaret eklentisini kullanıyor . Dosya indirme yapmak isteyen veya çevrimiçi mağaza yapmak isteyen kullanıcılar için mükemmeldir .

WooCommerce, hem dijital indirmeleri hem de fiziksel ürünleri satmak için kullanılabilir. Ücretsiz indirmeler sunmak için WordPress indirme yöneticiniz olarak da kullanabilirsiniz. WooCommerce, kullanıcıları kolayca izlemenize, indirmeleri yönetmenize ve istatistikleri görüntülemenize olanak tanır.

Başlayalım.

Yapmanız gereken ilk şey, WooCommerce eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Etkinleştirme sırasında, WooCommerce’i yapılandırmak için çalıştırma kurulum sihirbaz düğmesine tıklamanız gerekir.

Sihirbazı tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

İşiniz bittiğinde, ilk dosya indirmeyi ürün olarak eklemek için Ürünler »Yenisayfa ekle sayfasına gidebilirsiniz .

İlginizi Çekebilir

Öncelikle, ürününüz ve açıklamanız için bir başlık sağlamanız gerekir. Bundan sonra, ‘Ürün verileri’ bölümüne ilerleyin.

Buradan, ürünün dijital bir indirme olduğunu belirtmek için ‘Sanal’ ve ‘İndirilebilir’ onay kutularını işaretlemeniz gerekir.

Ardından, fiyatı girmeniz gerekiyor. Ücretsiz bir yükleme eklemek isterseniz, fiyatı 0 olarak ayarlayabilirsiniz. Aksi takdirde, indirme dosyası için bir fiyat belirleyebilirsiniz.

Bundan sonra, indirme dosyanızı yüklemek için Dosya Ekle düğmesine tıklayın.

Sayfadaki diğer seçenekleri inceleyebilirsiniz. Örneğin, ürün resimleri ekleyebilir, kısa bir açıklama ekleyebilir, ürün kategorisini seçebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Memnun olduktan sonra, ürününüzü kullanılabilir hale getirmek için yayınlama düğmesine tıklayın.

Kullanıcılarınız artık ürün sayfasına gidebilir ve ürünü sepete ekleyebilir. Ücretsiz bir ürün ise ödeme bilgilerini eklemeden ödeme yapabilecekler. Aksi takdirde, ödeme yaparak check-out yapacaklardır.

Ödeme yapıldıktan sonra, dosya kullanıcıların tarayıcısına indirilecektir.

Dosya indirme işleminizin her birinin nasıl yapıldığını görmek için, WooCommerce »Raporlar sayfasına gidebilirsiniz . Buradan satışlarınızı tarihe, ürünlere ve kategorilere göre görebilirsiniz.

Ayrıca, müşterilere indirebileceğiniz bir dosya indirme günlüğü gösteren müşteri indirmeleri raporunu da görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 2. WordPress Download Manager’ı Kullanarak Dosya İndirmelerini Yönetme

Bu yöntem, web siteleri için özel bir indirme yöneticisi isteyen kullanıcılar için önerilir. WordPress Download Manager, hem ücretsiz hem de ücretli dosya indirme işlemlerini yönetmenizi sağlar.

Bazı işlevleri ve WooCommerce’in genişletilebilirliğinden yoksundur, ancak web siteniz için bir dosya indirme yöneticisinde görmek istediğiniz daha spesifik özellikleri sunarak bunu telafi eder.

WordPress Download Manager

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress Download Manager eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir . 

Etkinleştirme sonrasında, yeni bir dosya indirmesi eklemek için İndirilenler »Yeni sayfa ekle’yi ziyaret etmeniz gerekir .

İlk önce, bu indirme için bir ad ve açıklama sağlamanız gerekir. Ardından, indirme dosyalarını seçmek veya yüklemek için sağ sütundaki dosya ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

Bundan sonra, ‘Paket ayarları’ bölümüne ilerlemeniz gerekir. Buradan dosya indirme için farklı ayarlar belirleyebilirsiniz.

Ardından, dosya indirmelerini kısıtlamak için farklı kurallar ayarlayabileceğiniz Kilitleme Seçenekleri sekmesine geçebilirsiniz. Eklenti, varsayılan olarak, yüklemeleri kabul eden kullanıcılara, parola kilidine veya recaptcha kilidine kısıtlama getirmenize izin verir.

Kilitleme Seçeneklerini yapılandırdıktan sonra, indirmenin yanında görüntülenecek bir simge seçmek için simgeler sekmesini tıklayabilirsiniz.

İşiniz bittikten sonra dosya indirme işleminizi yayınlayın.

WordPress Yazı veya Sayfasına Dosya İndirme Ekleme

WordPress Download Manager, web sitenizde herhangi bir yere dosya indirmeyi kolaylaştırır.

Sadece İndirilenler »Tüm Dosyalar sayfasına gidin ve daha önce eklediğiniz dosyanın yanındaki kısa kodu kopyalayın.

Artık kısa kodu, dosya indirme düğmesini göstermek istediğiniz herhangi bir WordPress yayını veya sayfa içeriğine yapıştırabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, gönderim / sayfanız için kaydet veya yayınla düğmesini tıklayın ve dosya indirme işlemini görmek için web sitenizi ziyaret edin.

WordPress Download Manager’da Ücretli Dosya İndirme Ekleme

WordPress Download Manager ayrıca WordPress sitenize ücretli dosya indirmeleri eklemenizi sağlar.

Ücretli indirmeler eklemek için İndirilenler »Eklenti sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Ücretsiz eklentiler sekmesi altında, ‘Premium Paket – WordPress Dijital Mağaza Çözümü’ eklentisini bulup kurup etkinleştirmeniz gerekiyor.

Etkinleştirme sonrasında, Downloads »Settings sayfasını ziyaret etmeniz ve ardından ‘Premium Packages’ (Premium Paketler) sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Buradan ücretli dosya indirmeleriniz için ödeme ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Varsayılan olarak, eklenti PayPal kullanarak ödeme kabul etmenizi sağlar. PayPal e-posta adresinizi eklemek için ‘Ödeme’ sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Ayarları Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Artık Dosya İndirme’ye gidebilirsin » Dosya ekleğini eklemek için Yeni sayfa ekle. ‘Paket Ayarları’ bölümünün altında, fiyatlandırma seçeneklerini ayarlamak için yeni bir sekme göreceksiniz.

Dosyanızı indirip fiyatlandırmayı ayarladıktan sonra, indirmeyi yayınlayabilirsiniz.

Ardından, kısa kodu kopyalamak için İndirilenler »Tüm Dosyalar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Bundan sonra, dosya indirmeyi görüntülemek için kısa kodu postaya veya sayfaya ekleyebilirsiniz.

WordPress İndirme Yöneticisi’nde İzleme Dosyası İndirmeleri

WordPress Download Manager ayrıca indirme sayınızı ve geçmişinizi kolayca görüntülemenizi sağlar.

Sadece İndirilenler »Tüm Dosyalar sayfasına gidin ve her bir öğenin yanındaki indirme sayısını görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca, İndirilenler »Geçmiş sayfasını ziyaret ederek web sitenizdeki tüm indirme etkinliklerinin bir günlüğünü de görüntüleyebilirsiniz . Son indirme etkinliğini kullanıcı adları ve IP adresleriyle göreceksiniz.

Bu makalenin, WordPress’te dosya indirme işlemlerini yönetmeyi, izlemeyi ve denetlemeyi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Multisite Ağının Kurulumu
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. WordPress Download Manager isimli torrent indirme sitemde çok işime yaradı çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu