WordPress
Trend

WordPress’te Yorumlar Nasıl Devre Dışı Bırakılır

WordPress yorumlarının nasıl kapatılacağını merak ediyor musunuz?

WordPress yorumlarının nasıl kapatılacağını merak ediyor musunuz? Yorumlar, site ziyaretçilerinizle etkileşime geçmek için harika bir yol olsa da, bazı web sitesi sahipleri kendi sitelerinde yorumlara izin vermek istemezler.

WordPress sayesinde, belirli yazılar, sayfalar, özel yazı türleri hakkındaki yorumları devre dışı bırakma ve hatta tüm web sitenizdeki yorumları tamamen kaldırma yeteneğiniz vardır.

Bu yazıda, WordPress’teki yorumların nasıl devre dışı bırakılacağına dair adım adım işlem gösterilecektir.

WordPress’te Yorumlar Neden Devre Dışı Bırakılsın?

Birçok küçük işletme sahibi , web sitelerini oluşturmak için WordPress’i kullanır . Bu işletme web sitelerinin çoğu zaman bir blog bölümü yoktur ve çoğunlukla hizmetler, bizler, iletişim, vb. Gibi statik sayfalar vardır. Bu gibi durumlarda, yorumlara izin vermenin bir anlamı yoktur.

Diğer durumlarda, blogcular, yorumların yayınlanmasına izin vermek istemedikleri duyurular gibi belirli yayınlar yayınlayabilir. Bu durumlarda, bu belirli yazılar veya sayfalarla ilgili yorumları kolayca devre dışı bırakabilirsiniz.

Diğer senaryo, bazı işletme bloglarının spam’i önlemek için yorumları tamamen devre dışı bırakmayı seçmesidir. Her zaman spam koruma tekniklerini kullanabilseniz de (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde paylaşacağız), yorum bölümünü devre dışı bırakmak sorunu kesinlikle çözecektir.

Sebepiniz ne olursa olsun, yorumları kesinlikle devre dışı bırakabilir ve hatta yorum bölümünü WordPress sitenizden kaldırabilirsiniz.

İşte bu makalede ne öğreneceksiniz hızlı bir bakış:

  • Gelecek Gönderilerle İlgili Yorumları Devre Dışı Bırak
  • Belirli Bir Sayfa veya Gönderideki Yorumları Devre Dışı Bırak
  • Sayfalardaki ve Toplu Gönderilerdeki Yorumları Devre Dışı Bırak
  • Tüm WordPress Yorumlarını Sil
  • Medya Üzerine Yorumları Devre Dışı Bırak
  • Eklenti kullanarak WordPress Yorumları Site Başında Devre Dışı Bırak
  • WordPress’te “Yorumlar kapalı” yı kaldırın
  • Spam Koruma Teknikleri

İlk birkaç yöntem, eklentiler kullanmadan sayfalar, yazılar veya medya hakkındaki yorumları nasıl devre dışı bırakabileceğinizi açıklar. Daha sonra, bir eklenti yardımıyla yorum bölümünün WordPress sitenizden nasıl kaldırılacağını açıklayacağız.

Bununla birlikte, WordPress’teki yorumları devre dışı bırakmak için çeşitli yöntemlere göz atalım.

Gelecek Gönderilerle İlgili Yorumları Devre Dışı Bırak

WordPress sitenizi yeni başlattıysanız , gelecekteki yazılarınızla ilgili yorumları kolayca durdurabilirsiniz.

Bunu yapmak için, WordPress yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Ayarlar » Tartışma bölümüne gidin .

Bu sayfada, “İnsanların yeni makaleler hakkında yorum yapmalarına izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırmanız ve ardından ayarlarınızı kaydetmek için Değişiklikleri Kaydet düğmesini tıklamanız gerekir.

Bu, gelecekteki tüm yayınlarınız hakkındaki yorumları devre dışı bırakacaktır. Ancak, belirli bir yayında yapılan yorumlara izin vermek veya vermemek isterseniz, bu ayarı değiştirmeden yine de yapabilirsiniz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress'te Email Listenizi Büyütmek için İletişim Formu Nasıl Kullanılır

Bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

Belirli Bir Sayfa veya Gönderideki Yorumları Devre Dışı Bırak

Varsayılan olarak, yorumlar tüm sayfalarınızda kapalıdır.

Ancak, WordPress size tek tek sayfalarda ve yayınlarda yorumları etkinleştirme veya devre dışı bırakma özgürlüğü verir.

Sol kenar çubuğundan , Sayfalar » Tüm Sayfalar’a gidin . Sonraki sayfada, fare imlecinizi, yorumları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğiniz bir sayfanın başlığının üzerine getirmeniz ve Düzenle bağlantısını tıklatmanız gerekir .

Sayfanızın sağ üst köşesinde, 3 dikey nokta simgesini göreceksiniz. Bir açılır menüyü açmak için üzerine tıklamanız ve ardından Seçenekler’i tıklamanız gerekir .

Bu bir açılır pencere açacaktır ve Tartışma kutusunun burada etkin olduğundan emin olmanız gerekir .

Bu modal kutusunu kapattıktan sonra editörünüzün sağ tarafında Discussionmeta kutusunu göreceksiniz . Göremiyorsanız, lütfen görüntülemek için Belgesekmesine tıkladığınızdan emin olun .

Şimdi, bu sayfadaki yorumları devre dışı bırakmak için Yorumlara İzin Verkutusunun işaretini kaldırabilir ve değişiklikleri kaydetmek için Güncelle’yitıklayabilirsiniz .

Öte yandan, yorumları seçerek etkinleştirmek istiyorsanız, belirli sayfalarda etkinleştirmek için kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Bireysel gönderiler veya diğer özel gönderi türleri hakkındaki yorumları kapatmak için aynı işlemi uygulayabilirsiniz .

Sayfalardaki ve Toplu Gönderilerdeki Yorumları Devre Dışı Bırak

Yayınlanan tüm yazılarınız ve sayfalarınız hakkındaki yorumları tek tek yapmadan devre dışı bırakmak mı istiyorsunuz? Bir eklenti kullanmadan bunu yapabilirsiniz.

Öncelikle, tüm makalelerinizi görmek için Mesajlar » Tüm Yazılar bölümüne gidin .

Ardından, tüm gönderileri seçin , Toplu Eylemler açılır kutusundan Düzenle’yiseçin ve Uygula’yı tıklayın .

Artık yazar adını değiştirmek ve seçilen tüm yazılar için yorumları kapatmak da dahil olmak üzere toplu işlemler gerçekleştirebileceksiniz.

Seçin izin vermeyin yorumlar açılan listeden ve tıklayın Güncelleme . Bu, seçtiğiniz tüm yayınlarla ilgili yorumları devre dışı bırakacaktır.

Sayfalarınızdaki yorumları kapatmak için aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm WordPress Yorumlarını Sil

Yukarıdaki yöntemler yazılarınız ve sayfalarınız hakkındaki yorumları devre dışı bıraksa da, mevcut yorumları WordPress sitenizden kaldırmaz.

Sitenizdeki tüm yorumları silmek için yönetici panelinizin sol kenar çubuğundaki Yorumlar’ı tıklayın .

Sonra tüm yorumları seçin , Toplu İşlemler açılır kutusundan Çöp Kutusuna Taşı seçeneğini seçin ve Uygula ‘ ya tıklayın . Bu, varolan tüm yorumları sitenizden siler.

Web sitenizde çok fazla yorum varsa, bu adımı birkaç kez tekrarlamanız gerekir.

Medya Üzerine Yorumları Devre Dışı Bırak

Medya sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunun için iki yol var.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Wordpress Kurduktan Sonra İlk Yapılacaklar

Yukarıda tartıştığımız yöntemleri izleyerek bireysel medya eki dosyaları hakkındaki yorumları manuel olarak devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bu gerçekten zaman alıcı olabilir.

Tüm medya ekleriyle ilgili yorumları devre dışı bırakmanın en kolay yolu bir kod pasajı kullanmaktır. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına veya siteye özgü bir eklentiye yapıştırın  .

function filter_media_comment_status( $open, $post_id ) {
$post = get_post( $post_id );
if( $post->post_type == 'attachment' ) {
return false;
}
return $open;
}
add_filter( 'comments_open', 'filter_media_comment_status', 10 , 2 );

Yukarıdaki çözümden memnun kalmamanız durumunda, Medya ekleriyle ilgili yorumları devre dışı bırakmak için bir eklentiyi nasıl kullanacağınızı göstereceğimiz bir sonraki bölüme göz atabilirsiniz.

WordPress’i Devre Dışı Bırak Eklentiyi Kullanmanın Kolay Yolu

Yorumları manuel olarak devre dışı bırakmak istemiyorsanız , sadece bir tıklamayla yorum yapmak için Yorumları Devre Dışı Bırak eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress sitenizdeki her yerde yorumları tamamen devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Ayrıca , yazılar, sayfalar, medya ve diğerleri gibi belirli yayın türlerinde de devre dışı bırakabilirsiniz . Ayrıca yorum formunu kaldırır ve mevcut yorumları göstermeyi durdurur.

Yapmanız gereken ilk şey, Yorumları Devre Dışı Bırak eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra , yönetici panelinizin sol kenar çubuğundan Ayarlar » Devre Dışı Bırak öğelerine gidin .

İlk seçeneği belirlemek, WordPress sitenizdeki yorumları devre dışı bırakmanıza izin verir. Eklenti aynı zamanda WordPress admin alanınızdan yorumlar menüsü öğesini de kaldıracak.

İkinci seçeneği kullanarak yayınlarınız, sayfalarınız veya medyanız hakkındaki yorumları devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorumları yalnızca medya eklerinden kaldırmak istiyorsanız, Belli posta tipleri için radyo düğmesini seçip ardından Medya onay kutusunu işaretleyebilirsiniz.

Aynı şeyi yalnızca WordPress sayfalarındaki yorumları kapatmak istiyorsanız da yapabilirsiniz. Eklentiyi kullanmak, WordPress sayfalarındaki yorumları devre dışı bırakmanın en kolay yoludur.

İşiniz bittiğinde, işlemi tamamlamak için Değişiklikleri Kaydet’i tıklamanız yeterlidir .

WordPress’te “Yorumlar Kapalı” ifadesini kaldırın

WordPress temanız yorum durumunu doğru bir şekilde kontrol etmiyorsa, yorum formunu, mevcut yorumları görüntüleyebilir veya hatta “Yorumlar kapalı” mesajını gösterebilir.

Tema geliştiricinizden bunu düzeltmesini isteyebilirsiniz, çünkü bu standart uyumlu bir yaklaşım değildir.

Alternatif olarak, aşağıdaki talimatları izleyerek kendiniz tamir etmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle, WordPress barındırma kontrol panelinizde FTP İstemcisi  veya Dosya Yöneticisini kullanarak WordPress sitenize bağlanın  . Şimdi / wp-content / themes / klasöründe bulunacak mevcut tema klasörünüze gidin.

Tema klasörünüzde comments.php dosyasını bulmanız, o dosyayı sağ tıklatmanız ve bunu comments_old.php olarak yeniden adlandırmanız gerekir.

Ardından, FTP istemcinizin sağ panelinde sağ tıklamanız ve Yeni dosya oluştur seçeneğini seçmeniz gerekir . Ardından, yeni dosyanızı comments.php olarak adlandırın ve Tamam düğmesini tıklayın.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Hesapları Silmeden Bir WordPress Kullanıcısı Nasıl Engellenir?

Bu numara sadece WordPress temanıza boş bir yorum şablonu sunar, böylece yorum veya yorumla ilgili hiçbir mesaj gösterilmez.

WordPress temanızda comments.php dosyası yoksa, tema geliştiricinize hangi dosyayı düzenlemeniz gerektiğini sormanız gerekir.

Spam Koruma Teknikleri

Yalnızca sitenizi spam gönderenlerden ve bağlantı oluşturuculardan korumak amacıyla WordPress yorumlarını devre dışı bırakmayı planlıyorsanız, spam ile mücadele için aşağıdaki tekniklerden bazılarını kullanmanızı öneririz.

Akismet

Akismet , spam yorumlarıyla ilgilenen en iyi eklentilerden biridir. Ve en iyi kısmı, WordPress’in arkasındaki ekip tarafından yapıldığı.

Bu eklenti sitenizdeki her yorumu kontrol eder ve spam olup olmadığını kontrol eder.

Yorumları Kapatma

Belli bir süre sonra yorumları kapatabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ayarlar » Tartışma bölümüne gidin ve“ 14 günden eski makalelerle ilgili yorumları otomatik olarak kapat ”yazan alanı işaretleyin.

Bu, yorum formunu 14 gün sonra otomatik olarak kapatır. İhtiyaçlarınıza göre gün sayısını da değiştirebilirsiniz.

Genellikle spam gönderenler eski gönderileri hedefler, bu nedenle birkaç kullanıcı bu ayarı 180 gün olarak değiştirir ve bu da spam’i önemli ölçüde azaltır.

Antispam Arı ile Bal Küpü

WPBeginner’da, sitenizdeki yorum spam’lerini önemli ölçüde azaltmak için Akismet ile birlikte çalışan Antispam Bee adlı ikinci bir eklentiyi eklemenin yararlı olduğunu gördük .

Spam bot yorumlarının% 99’unu engelleyen görünmez bir bal küpü ekler.

Yorum Captcha

Yorum formunuza bir captcha eklemek kullanıcı dostu olmasa da, sitenizi spam göndericilerden korumanıza yardımcı olur.

Google reCaptcha’yı yorum formunuzun gönder düğmesinden hemen önce eklemek için  Gelişmiş noCaptcha ve Görünmez Captcha eklentisini kullanabilirsiniz.

Web Sitesi URL Form Alanını Kaldırma

Link oluşturucular ve spam gönderenler ile ilgilenmenin bir başka yolu, web sitesi URL’sini yorum formundan kaldırmaktır. WPForms web sitesinden bir örnek :

Ve bu amaçla Yorum Bağlantısını Kaldır ve Yorumlar Aracı eklentisini kullanabilirsiniz. Tek bir kod satırına dokunmadan web sitesi URL alanını yorum formunuzdan kaldırmanıza olanak tanır. Bu harika değil mi?

Kötü IP’leri Engelleme

Kötü IP adreslerinin WordPress sitenize erişmesini de engelleyebilirsiniz. Bu, spam gönderenleri ve bilgisayar saldırılarını engellemenize yardımcı olur.

Her neyse, bu ayrıntılı kılavuzun bir eklenti kullanarak ve kullanmadan WordPress’teki yorumları nasıl tamamen devre dışı bırakabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen   abone olun  . Bizi Twitter  ve  Facebook’ta da bulabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Wordpress Kategori Kaldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı