Daha İyi Bir Yaşam

Ayurvedik Beslenme Listesi

Bütüncül yaşam, ayurveda ilkelerinin özüdür. İyi beslenmeyi gıda yoluyla sürdürmeye gelince, bazı Diyet ve Yapılmayacaklar var. Ayurveda ne yediğinize, nasıl yediğinize ve ne zaman yediğinize çok önem verir. İlaçlar yemeğiniz olmadan önce; Gıdaların iyileştirici ve destekleyici gücü olmasına izin verin.Böylece, canlılığınızı arttırmak için, doğru şekilde yemek için bu ayurvedik rehberini takip edin!

 1. Sattvic Gıda (Düzeltici Diyet)

Yediğiniz yemeğin bütünlüğü boyunca korunmalıdır. Diyetiniz tüm taze meyve ve sebzeleri içermelidir. Bunların sindirimi kolay olmalı, gereksiz toksinleri temizlemenize ve vücudunuzu beslemenize yardımcı olmalısınız. Liste arpa ve pirinç gibi tam tahılları içerebilir; portakal, elma ve guava gibi taze meyveler;fındık, mercimek ve filiz ile birlikte asafoetida, tarçın, kişniş ve zerdeçal gibi baharatlar. Bir sattvik diyet gün batımından sonra ve güneş doğmadan önce hiçbir şey yememenizi tavsiye eder. Hareket halindeki yaşam tarzımıza rağmen, düzenli yemek alışkanlıklarını entegre edebiliyorsak, sağlığımızı dengeleyebilir.

 1. Rajasic yemekleri

Yemeğiniz tutkuyu, pozitifliği ve enerjiyi göstermelidir. Bununla birlikte, rajasic diyetler saf ve saf olmayan bir karışımdır. Yemek, aktif bir yaşam tarzını kolayca üstlenebilmeniz için hem duygusal hem de fiziksel olarak gıdaları güçlendirmeye dayanır. İdeal olarak, rajicik gıda diyeti kahve ve çay gibi uyarıcılar içerir;Ispanak, karnabahar ve brokoli gibi sebzelerle birlikte biber ve biber gibi baharatlar. Ancak, aşırı bir hoşgörü, refahımızı bozabilir ve dehidrasyon, endişe ve kesintilere neden olabilir.

 1. Tamasik Gıda (Dezenfektan)

Ayurveda’da (işlenmiş ve şekerli gıdalar dahil) bir tamasik diyet, hoş olmayan ve aynı zamanda bir birey için zararlı olarak kabul edilen bir besindir. Tamasik yiyecekler enerjinizi boşaltır, uyku döngüsünü bozar ve uzun vadede ciddi sağlık bozukluklarına neden olabilir. Sevgisiz pişirilen yiyecekler bile, tamasik sayılır.Ayrıca, kontrolsüz miktarda tükettiğiniz her şey vücutta toksinlere yol açar ve sindirim bozuklukları, uykusuzluk ve huzursuzluk vb.

Daha Fazla İpuçları ..

 1. Bir önceki yemeği tamamen sindirdiğinizde bir sonraki yemeğinizi yapın.Vücudunuzu uyumsuz hale getirin ve süper acıktığınızda yediğinizde nasıl hissettiğini anlayın.
 2. Hareket halindeyken yemeyin. Huzur içinde oturun ve yemeğinizi doğru bir şekilde çiğnemek ve yutmak için zaman ayırın. Aceleye gerek yok!
 3. İdeal olarak, daima sıcak ve taze yiyecek tüketmelisiniz.
 4. Çok fazla kuru gıdaya sahip olmaktan kaçının, ancak sulu ve besleyici olanların alımını artırın.
 5. Yemeğinizin tüm lezzetlerini tadın.
 6. Düzenlilik korunmalıdır.
 7. Basit yiyecek kombinasyonları tüketin.
 8. Kahvaltınızı atlamayın.
 9. Sağlıklı bir öğle yemeği yiyin ve akşam yemeği yemek saatlerinde nazik davranın.
 10. Sonunda yağlı, tuzlu ve tatlı yiyecekler ile birlikte aşırı atıştırmalıklardan kaçının.

Akıllıca yiyin ve sisteminize giren her ısırmanın faydalarını toplayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu