Daha İyi Bir Yaşam

Bu Basit Test ile Biyolojik Yaşınızı Öğrenin

Biyolojik Yaşınızı Öğrenin,’Kaç yaşındasın?’ Bu soru, bu dünya üzerinde geçirdiğimiz zaman miktarına dayanmaktadır. Bununla birlikte, bedenlerimizin yaşı bizimkilerin kronolojik yaşından farklı olabilir.

Kronolojik Yaş ve Biyolojik Yaş

Kronolojik Yaş zaman ölçer bizim doğum gününden itibaren, yeryüzünde geçirdimiz ana kadar.

Biyolojik yaş , vücudumuzun yaşıdır, yaşlanma sürecinin vücut hücrelerimizi nasıl etkilediğini gösterir.

Bu biyolojik yaş, bir kişinin telomerlerinin uzunluğunu, bir kromozomun koruyucu uçlarını tanımlayarak hesaplanabilir.

Denver’daki Grossman Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin kurucusu ve tıbbi direktörüne göre, Dr. Terry Grossman, bir hücre bölündüğünde her telomer boncuktan düşüyor. Yani, yaşadığımız daha uzun, yani kronolojik yaşımız ne kadar büyükse, telomerlerimizin uzunluğu o kadar kısa olacaktır.

Biyolojik Yaş Testi

Bununla birlikte, vücudunuzun biyolojik yaşını hesaplamanıza yardımcı olacak kendinizi evde yapabileceğiniz daha basit bir test var.

Önce, testten önce yavaşça zıplamak, germe gibi bir ısınma yapın.

Şimdi hazırsınız, ayağa kalkın, ayaklarınızı birleştirin ve kalçalarınızda yatağa oturun. Biyolojik yaşınızı tanımlamak için, ne kadar ulaşabileceğinizi görmeniz gerekir.

İşte cevaplar:

1)   Ellerinizi bacaklarınızla düz bir şekilde dokunursanız, vücudunuz 20-25 yaşlarındadır.

2)   Eğer parmağınızın ve bacaklarınızın düz veya eğimli uçları ile yere dokunursanız, yaklaşık 35-38 yaşlarındasınız demektir.

3)   Ayak parmaklarınızla dizlerinizi bükebilirseniz, vücudunuz 38-50 yaşlarında olan bir kişidir.

4)   Ayaklarınıza hiç dokunamadıysanız ve bunu yapmak için dizlerinizi bükmeniz gerekiyorsa, o zaman vücudunuzun yaşı 50’nin üzerinde bir yaşa sahiptir.

Kronolojik yaşınızı kontrol edemezsiniz, ancak biyolojik yaşınız size ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Kronolojik yaşınız 50’nin üzerinde olsa bile, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmek size 20 yaşlarında biyolojik bir yaş verebilir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu