Daha İyi Bir Yaşam

Meditasyon ve Yoga Strese Neden Olan DNA Reaksiyonlarını “Tersine Çevirebilir”

Meditasyon, yoga veya Tai Chi gibi zihin-vücut müdahalelerinin (ya da MBI’ların) aslında zayıf sağlık ve depresyondan sorumlu olan DNA’daki moleküler reaksiyonları tersine çevirebileceği ortaya çıkıyor.

Coventry Üniversitesi ve Radboud Üniversitesi bu bulguları ortaya çıkardı ve İmmünoloji dergileri onları yayınladı. Toplamda 846 katılımcı ve on bir yıl süren 18 farklı çalışma incelenmiştir. Daha spesifik olarak, odak, genlerin, insan vücudunun, beyninin ve bağışıklık sisteminin biyolojik yapısını etkileyen proteinleri üretmek için aktive olma yoluna yerleştirildi.

Bir insanın endişe yaşadığı zaman sempatik sinir sisteminin (SNS) başladığı ve ya savaşmak ya da uçmak için bir seçim yapıldığı bilinmektedir. Ayrıca, nükleer faktör kappa B (NF-kB) olarak adlandırılan bir molekül üretilir ve bu molekül insan genlerinin nasıl ifade edildiğini düzenler. NF-kB, sitokinler olarak adlandırılan proteinleri üretmek için genleri kullanarak strese dönüşür; Bu genler, hücresel düzeyde inflamasyonu kontrol eder. Bu süreç, dövüş veya uçmanın gerekli olduğu anlarda faydalıdır, ancak çok sık görülürse, aslında kansere, daha hızlı yaşlanmaya veya depresyon gibi psikiyatrik bozukluklara yol açabilir.

MBI uygulayan insanlar

Bununla birlikte, şimdi, MBI uygulayan insanların NF-kB ve sitokinlerin üretiminde bir azalma sergiledikleri keşfedilmiştir; bu, pro-enflamatuar gen ekspresyonunun ve daha az iltihapla ilgili sorunların tersine çevrilmesiyle sonuçlanmaktadır. Büyüleyici bir şekilde, bu kavga veya uçuş cevabının, yaraların kolayca enfekte olabileceği avcı-toplayıcı zamanlarında insanoğlu için çok daha hayati olduğunu da ortaya çıkarmıştır.

Coventry Üniversitesi’nin Psikoloji, Davranış ve Başarı Merkezi’nde Beyin, İnanç ve Davranış Laboratuvarı’ndan sorumlu baş araştırmacı Ivana Buric,“Dünyadaki milyonlarca insan, yoga veya meditasyon gibi zihin-beden müdahalelerinin sağlığa faydalarından zaten yararlanıyor. ama belki de fark etmedikleri şey, bu faydaların moleküler düzeyde başlaması ve genetik kodumuzun işini nasıl değiştirdiğini değiştirebilmesidir. ”

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bağışıklığınızı Artıracak 5 Güçlü Doğal Antibiyotik

“Bu aktiviteler, hücrelerimizde moleküler bir imza dediğimiz şeyi bırakıyor, bu da, genlerimizin nasıl ifade edildiğini değiştirerek, stres veya anksiyetenin vücut üzerinde yarattığı etkiyi tersine çeviriyor. Basitçe söylemek gerekirse, MBI’ler beynimizin DNA süreçlerimizi refahımızı geliştiren bir yol boyunca yönlendirmesine neden olur. Bu etkileri daha derinlemesine anlamak için daha fazla çaba gösterilmelidir, örneğin egzersiz veya beslenme gibi diğer sağlık müdahaleleriyle nasıl karşılaştırılır. Ancak bu, gelecekteki araştırmacıların giderek daha popüler olan akıl-vücut aktivitelerinin faydalarını keşfetmelerine yardımcı olmak için önemli bir temeldir. ”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu