Daha İyi Bir Yaşam

Neden Herşeyi Erteliyoruz ? İşte Nedenleri

Erteleme – Aksi halde bildiğimiz şeyi yapmamızın sanatı olarak biliniyor. Ve hepimiz aslında suçluyuz.

Soru şu ki, biz neden erteliyoruz, çünkü bir takım sebepler var. Bazen, bir görev sadece başa çıkmak için çok büyük görünüyor; bazen, çok zor. Ama başka sebepler de var. Bu nedenler belirlenene kadar, bu “sakatlık” hakkında yapabileceğiniz çok az şey vardır.

İşte ertelemenin yaygın nedenlerine bir bakış.

1. Görevi Sevmiyorsunuz
Çocuklar odalarını temizlemek istemiyorlar; Bazı yetişkinler de yoktur. Fakat insanlar temizlikten daha önemli görevlerden kaçınırlar. Ve kolayca olabilir çünkü onlardan hoşlanmazlar. Herkesin sevmedikleri işle ilgili görevleri vardır ve bir şekilde her zaman bu yapılacaklar listesine atlanırlar.

Elbette, en iyi çözüm bu görevleri seçip önce bunları ele almaktır. Ama yapmıyoruz. Bunun yerine onlardan kaçınmaya devam ediyoruz. İşte yapabileceğiniz birkaç şey var:

  1. – Bir görev yapın, bitirdiğinizde skoru koruyun ve bitiş çizgisine bastığınızda kendinize bir ödül verin.
  2. – Bunu yaparken biraz eğlenceli müzik yapmayı dene.
  3. – Görevin ne kadar gerekli olduğunu kendinize sorun. Bunu ortadan kaldırmak ya da başka birinden yardım istemek için bir yolu var mı? Bazen ticaret görevleri gerçekten işe yarayabilir.

2. Overwhelmed hissi

Bu duyguya neden olan iki durum vardır: Biri bir görev çok büyük ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz; Diğeri çok fazla göreviniz var, hepsi çok acil ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Öğrenciler genellikle kendilerini bu durumda bulurlar. Aynı anda birkaç makale veya makale var ve zamanlarını, başlamaktan ziyade ne kadar yapmaları gerektiğinden ötürü geçiriyorlar. Bazen, en iyi makale yazımı hizmetini bulma ve bu ödevlerden bazılarını “çıkarmayı” içeren bir çözüm seçerler . Bu en azından şimdilik çalışıyor.

Çözüm genellikle bu görevlerin tümünü veya büyük bir görevi daha küçük parçalara ayırmak, diziye öncelik vermek ve sonra # 1’e çarpmaktır. Her görev veya bölüm tamamlandığında, kontrol edebileceğiniz veya bir çizgi çizebileceğiniz gerçek bir kağıt listesi bulundurun. Başarı hissi devam etmek için bir motivasyon olarak hareket edebilir.

3. Çok Kolayca Dikkatsizsin

Facebook; Arayan arkadaşlar; Çok fazla talep edilen e-postalar; Gerçekten boyanması gereken o oda; kaçırmamak istemediğiniz satış; TV’de arka planda “sizi arıyor”. Dikkat dağıtıcı şeylere sık sık rastlamak , ama işe koyulmaya devam etmek için o kadar çekici hale geldiklerinde, onlar bir problem.

Dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırmak tek çözümdür. Televizyonu, telefonunuzu kapatın ve belirli bir süre için internete girmenizi engelleyecek bir araç edinin. Sadece sizi işten uzak tutan dikkat dağınıklıklarını tanımlayabilirsiniz ve sadece geçici olarak eğer bunlardan kurtulursunuz.

4. Günün Belirli Zamanlarında Erteleme

Daha az enerji ve motivasyonumuz olduğunda hepimizin “biyolojik saatleri” ve gündüz ve gece zamanları vardır. Bu zamanlarda erteleme normaldir.

Açıkçası, bu tür bir erteleme sürecine bir çözüm yoktur. Sadece ona verin ve “gecikme” dönemlerinizde daha keyifli işler yapmayı planlayın.

5. Baskılar Altında Daha İyi Çalışmak

Bu doğru. Bazı insanlar baskı altında daha iyi çalışırlar ve ertelemeleri tasarım gereğidir . Bu insanlardan biriyseniz ve sürekli olarak son teslim tarihleriyle tanışıyorsanız, bu davranışı değiştirmenizin bir nedeni yoktur.

6. Öncelik Verememe

Bu organize olmanın bir parçası. insanlar görevlere bakamadıklarında ve onları önem seviyelerine göre kategorize ettikleri zaman , odaklanmaya, karar vermeleri gereken kararsızlığa düştüler.

Çözüm? Görevleri önem sırasına göre sıralayan bir liste yapmaya çalışın. Daha sonra # 1 ile başlayın ve ilk bitene kadar # 2’ye gitmeyin. Belirli bir saat için odaklanmış bir çalışma hedefi belirleyin. Bu süreyi ayarladıktan sonra ilerlemeyi kontrol edin. İyi ise, bir ara verin ve kendinizi ödüllendirin.

Eğer bir erteleyici iseniz, bu listeye bir göz atın ve içinde bulunduğunuz suçları işinize yaramamanıza neden olan suçluları tespit edip edemeyeceğinizi görün, o zaman sorunu düzeltmeye yönelik bir adım atmış olursunuz. Daha sonra önerilen çözümlerin test edilmesi veya belki de işe yarayacak benzersiz bir ürün bulunması meselesi haline gelir.

Kronik Erteleme

Yukarıdaki durumlarda erteleyecekseniz, ancak diğer zamanlarda çoğu zaman normal seviyede motivasyon ve enerji seviyelerine sahipseniz, gerçekten “kronik” bir erteleme uzmanı değilseniz. Ama, eğer çoğu zaman bir şeye giremiyorsanız, başka sebepler de olabilir. Düşük seviyeli depresyon böyle bir nedendir. Diğer nedenler arasında uyumsuz uyku eksikliği, kötü beslenme veya genel olarak fiziksel uygunluk yok. Bunların hepsi de tamir edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu