Daha İyi Bir Yaşam

Sosyal Medya ve Akıl Sağlığımız

Sosyal Medya ve Akıl Sağlığımız,Sosyal medya bizi aptallaştırıyormu ? Chainsmokers’ın son şarkısı Sick Boy , onu bir çizgi halinde özetliyor, Hayatımın kaç değeri var? Sürekli kesinti, yirmi dört yedi eğlendirmek arzusu ve sürekli bağlılık zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığımıza zarar veriyor.

Akıllı telefonlar

Artık akıllı telefonların, internetin ve birçok sosyal medya platformunun yoğun kullanımının, sinirsel işlem, bilişsel performans ve davranışlarımız üzerinde zayıflatıcı etkilere sahip olabileceğine işaret eden geniş bir kanıt var. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, telefonlarını günde 85 kez kontrol ediyor ve telefonlarıyla günde yaklaşık beş saat etkileşim kuruyor . Artan kanıtlar, akıllı telefonlarımızın bizi hiç bu kadar akıllı hale getirmediği ve bizi daha fazla mutsuzluğa sürükledikleri gerçeğine işaret ediyor.

Sosyal Medya

Son zamanlarda, Facebook’un geliştiricilerinden biri olan Sean Parker, programımızı mümkün olduğunca zaman ve dikkatimizi tekeline almalarını istediklerini itiraf etti. Psikolojinin prensiplerini özel olarak kullanarak, Facebook sosyal geçerlilik döngüsünü tetikler ve insanların sürekli doğrulama ve ödüllendirme arayışında oldukları bir güvensizliği harekete geçirir. Bu olduğunda, sosyal doğrulama için hedonik ödül döngüsünün, zevk arayışının bir modeline düşüyoruz. Pavlov’un köpekleri, akşam yemeği zilinin sesini salgılayanlar gibi, sosyal onay tokumuz için telefonumuzu kontrol etmek için yeteri kadar “istedik” diye merak ettiğimizde.

Adrain F. Ward ve meslektaşları tarafından yapılan yeni bir çalışma , bir akıllı telefonun akıllıca bir varlığının “beyin göçünü” tetiklediğini ve kişinin şu andaki katılım yeteneğini sınırlandıran bir bozulmaya yol açtığını tespit etti. Bu, akıllı telefona yönelik dikkatli bir geçişi artırarak, eldeki görev için bilişsel kapasiteyi azaltır. Bu süreç yorucudur ve beynimizin enerji tükettiğinde nasıl hissettiği tam olarak budur. Öyleyse, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde, iş toplantısında ya da bir konuşma yaparken, telefonunuzu görüş alanının dışında tutun, böylece mevcut anı odaklayabilirsiniz. Dikkatinizi tek bir görevle meşgul ederek, önünüze doğru olan kişiye dikkat ederek.

Akıllı telefonlar sadece dikkatimizi çekmekle kalmaz

Akıllı telefonlar sadece dikkatimizi çekmekle kalmaz, aynı zamanda öğrenme ve hafızamızı da bozarlar. İlginç bir şekilde, bir çalışma çok fazla medya çoklu görevinin öğrenmeye engel olan bilişsel bir aşırı yüklenmeye neden olduğunu bulmuştur . Ağır multimedya kullanıcıları, daha fazla dikkati dağılmıştı ve hafif multimedya kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında dikkat çekici görevler yapmadılar. Ne yazık ki, çoğu kez, en gürültülü şey dikkatimizi çekiyor. Akıllı telefonlarımız biliş, davranış ve performansımızı değiştirebilecek sonsuz dikkat dağıtıcıları yaratabilir.

Yoğun akıllı telefon kullanıcıları, Aviad Hadar ve meslektaşları tarafından yürütülen bir çalışmada bildirildiği üzere daha fazla dürtüsellik, hiperaktivite ve olumsuz sosyal kaygı yaşarlar . Ayrıca, yoğun akıllı telefon kullanıcıları sayı işleme konusunda daha fazla zorluk çektiler ve daha fazla dikkatsizlik bildirdiler. Bu, birçoğumuzun neden tükenmiş hissettiğini ve görevde kalmanın zorluğunu açıklayabilir. Ne yazık ki, birçok sosyal medya platformunu kullanan kişiler artan kaygı ve depresyon hissetmektedir . Ve yeni bir araştırmada , insanların% 75’inin “arkadaşlarının” tatil fotoğraflarını sosyal medyada görmek istemedikleri ortaya çıktı . Peki, neler oluyor? Bağlantılılık ve sosyal olma çeviri sırasında kayboluyor. Jetsons’a ayak uydurmanın yeni ilahi yaşına girdik. Temel olarak, Sosyal medyadaki arkadaşların ardından üniversite öğrencilerine artan kıskançlık, depresyon ve olumsuz duygudurumlar yaratıldı . Sosyal doğrulama gerçekleşmediğinde ya da sosyal medyada reddedildiğinde, beynimiz acıyor, duygusal acılarla karşılaşıyoruz ve bu da ruh sağlığımızı ve refahımızı etkiler. Akıllı telefonların ve birçok sosyal medya platformunun aşırı kullanımı, sağlık, yaşam memnuniyeti, anlam ve mutluluk için önemli sonuçlara sahiptir.

Sosyal medya ve akıllı telefonlar

Tüm sosyal medya ve akıllı telefonlarımızda yaptığımız şeyler kötü mü? Kesinlikle Hayır. Cihazlarımızı kullanırken ve onlarla nasıl etkileşimde bulunduğumuzun dengesidir. Bir akıllı telefon, internet veya sosyal medya tüm olumsuz sonuçlara yol açabilir. Onları akıllıca kullanmak ve onlarla etkileşimde bulunmak bizim sorumluluğumuzdur. Aklımızı ve davranışımızı sosyal medya ve akıllı telefon kullanımıyla sürekli doğrulamaya yönlendirirsek, endişe, depresyon ve olumsuz duygudurumdan muzdarip olabiliriz. Önemli olarak, akıllı telefonlarımız ve sosyal medya ile nasıl etkileşimde bulunduğumuza sahibiz.

Akıllı telefonunuzu kullanırken ve bağlantı kurarken akıllılarınızı kullanmak için birkaç kılavuz aşağıda verilmiştir.

  1. Ekranı her gün 10 dakika kısaltarak çevrenizde tutun. Akıllı telefonunuzdan akıllıca ayırın. Ne olduğunu görün.
  2. Kullanmıyorken akıllı telefonunuzu kapatın ve görüş alanınızdan uzak tutun.
  3. Bir toplantıdayken telefonunuzu görüş dışında tutun. Toplantıya tüm dikkatini ver.
  4. Yemek masasında telefon yok.
  5. Telefon içermeyen bir Cuma dene.
  6. Telefonunuzu kapatmayı kontrol edemiyorsanız ve biraz desteğe ihtiyacınız varsa, bir cep telefonu kilit kutusunu deneyin .
  7. Nezaket sosyal medyada önemlidir. Yayınlarken “Altın Kural” pratik yapın. Tedavi edilmek istediğiniz gibi başkalarına merhamet ve saygıyla davranın. Merhamet için Şart Olun.
  8. Başkalarının ve kendinizin pozitif tanıtımını yapın. Humblebrags kurallarını öğrenin ve mümkün olduğunda bunları önlemek.
  9. Sosyal medya paylaşım ve sosyal olmak içindir. Bu yüzden, harika fikirlerinizi paylaşın ve diğer harika fikirlerini paylaşın.
  10. Sosyal geçerlilik ödül döngüsünde sıkışıp kalkar ve geri adım atarsanız kabul edin. Daha sonra beğenilerinizin sayısını kontrol edebilir ve ödülü alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu