Daha İyi Bir Yaşam

Yeterli Uyku Almamanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Etkileri

Uyku, özellikle son yıllarda birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bilim adamları, uyurken vücudunuzun ne yaptığını daha fazla öğreniyorlar. Aynı zamanda, kısa ve uzun vadede yeterince uyumanın etkileri hakkında daha çok şey öğreniyorlar. Sağlığınız ve işleyişiniz için yeterince yüksek kaliteli uyku almanın neden hayati öneme sahip olduğunun bilimsel olarak kanıtlanmış on sebebini keşfetmek için okumaya devam edin.

1. Bozulmuş Bilinç

Öğrenme ve düşünme için çok önemli olan uyku, çoğu bilinçsel süreç için kesinlikle gereklidir. Uyku eksikliği, konsantre olma, uyanık olma, akıl yürütme ve problem çözme becerilerinizi olumsuz etkiler. Bu yeni bilgileri işlemek için çok daha zor hale getirir. Uyku yoksunluğu, çok çeşitli bilişsel işlevleri etkiler ve SRI tarafından yapılan bir araştırmaya göre beyindeki gen ekspresyonunu da etkileyebilir .

2. Kazalar

Uyku yoksunluğu, nükleer felaketler ve yıkıcı petrol sızıntıları da dahil olmak üzere, tarihteki birçok kötü olayların sebebiydi . Ayrıca, her gün araba kazalarının büyük bir kısmı yorgun ve uykulu sürücülerden kaynaklanmaktadır. Uyku eksikliği, tepki sürelerini önemli ölçüde artırabilir, bu da sürüş ve sarhoş gibi diğer aktiviteler için tehlikeli hale getirebilir. İş yerinde de, birçok kişi uyku kaybı veya düşük kaliteli uyku nedeniyle yaralanma ve kazalardan muzdariptir.

3. Ciddi Sağlık Sorunları

Uyku bozuklukları ve kronik uyku kaybı nedeniyle uykusuz uyku eksikliği, uzun bir sağlık durumu listesi için risk altında olan insanları yerleştirir. Bunlar arasında diğerleri arasında kalp hastalığı, düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon ve diyabet bulunmaktadır. Tahminlere göre, uykusuzluk yaşayanların% 90’ı başka bir sağlık durumundan da muzdariptir.

4. Cinsel Sorunlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uyku yoksunluğu hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel ilişkiye ve cinsel ilişkiye bir kayba neden olmaktadır. Bu korelasyon büyük ölçüde tükenmiş enerji ve artan gerginlik dahil olmak üzere fiziksel belirtilere bağlı olmakla birlikte, aynı zamanda psikolojik etkilerle de ilgilidir. Bir ya da her iki ortak için de uyku eksikliği yaygınsa, ilişki içindeki yakınlık seviyelerini olumsuz etkileyebilir. Cinsiyete önem vermek için çok yorulmaktan kaçınmak için yeterince kaliteli uyku almak çok önemlidir .

5. Zayıf Akıl Sağlığı

Uzun vadede, uyku eksikliği zihinsel sağlığı olumsuz etkiler. Sürekli olarak az uyuma , özellikle depresyon ve anksiyete gibi psikolojik bozuklukların semptomlarına katkıda bulunabilir . Uykusuzluk depresyona özellikle güçlü bir bağ vardır. Uykusuzluk hastaları, depresyondan muzdarip olma olasılığının beş kat daha fazladır ve uykusuzluk da depresyonun sık görülen bir belirtisidir. Bu iki yönlü korelasyon bazen nedeninin belirsizliğini belirleyebilir ve bu da semptomdur. Şans eseri, birini tedavi etmek diğeri ile yardım ettiği bilinmekte ve tersi de geçerlidir.

6. Hızlandırılmış Yaşlanma

Herkes birkaç gece yetersiz uykudan sonra görünümlerinde değişiklikler yaşadı. Ne yazık ki, kronik uyku eksikliği cildin kalıcı bir şekilde kesilmesini gerektirmektedir. Göz altındaki mat cilt tonlarına, kırışıklıklara ve koyu halkalara yol açar. Yeterince uyumadığınız zaman ortaya çıkan stres hormonu kortizolünün fazlalığı da, kolajeni ya da cildi sıkı tutan ve elastik tutan proteini parçalayabilir. Tüm bunlara ek olarak, uyku yoksunluğu vücutta büyüme hormonu üretiminin olmamasına neden olur. Bu, günlük yaşamın “aşınma ve yıpranmasından” sonra vücudun geri kazanılmasını zorlaştırır.

7. Unutkanlık

Belleği işleyebilmeniz ve depolayabilmeniz için bolca uyku almak çok önemlidir. Bu nedenle uyku eksikliği, gün içinde öğrendiklerinizi ve deneyimlediğiniz şeyi unutmanızı daha olası kılar. Uykudan mahrum bırakıldığında, beyin, hipokampustan bilgiyi uzun süreli anıların saklandığı neokortekse aktarmaya çabalar. Sonuç olarak, anılarınızı birleştirmek için bir şans olmaz, sizi daha unutkan kılar.

8. Kilo Almak

Daha az uyuduktan sonra iştahınızın daha yüksek olduğunu fark ettiniz mi? Bu bilimsel araştırma ile açıklanmıştır. Peptid olarak adlandırılan maddeler, vücuttaki iştahı düzenler. Ghrelin açlığı uyarırken, leptin beyninize tam olarak iştahı bastırdığını, iştahı bastırdığını gösterir. Daha az uyuduğunuz zaman, vücudunuz daha az leptin ve daha fazla ghrelin üretir. Sonuçta, yeterince uyumadığınız zaman önerilen kalori alımınızdan daha fazla yiyeceğiniz olasıdır. Sonuç olarak, uyku kaybı insanların yeterli kilolu ve uykuya sahip olanlardan daha fazla kilolu ve hatta şişman olma ihtimalini artırır.

9. Olumsuz Kararlar

Fiziksel ve zihinsel işleyiş üzerindeki diğer birçok etkisine paralel olarak, uyku yoksunluğu, sağlam kararlar verme yeteneğimizi ciddi biçimde etkiler. Bunlar, ahlaki konularda kararların yanı sıra genel karar alma mekanizmalarını içerir. İronik bir şekilde, yeterince uyumayanlar, ne kadar uyuduğuna ve bunun günlük hayatlarını nasıl etkilediğine dair kararlar verir. Günde altı saat uyumaya alıştığınızı ve günlük işleyişinizi bozduğunu fark etmediğinizi düşünüyorsanız, göreceli kognitif fonksiyonunuzu ve uyanıklığınızı test ettikten sonra yanıldığınızı düşünebilirsiniz.

10. Artan Ölüm Riski

Kulağa şiddetli gelse de, uyku yoksunluğu ölüm riski ile istatistiksel olarak ilişkilendirilmiştir. Kronik uyku yetersizliği sonucu ortaya çıkan birçok sağlık durumu mortaliteyi etkilemektedir. Daha az uyku, özellikle kazalar ve kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle daha yüksek ölüm riski anlamına gelir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu