Yazilim Program

Edge Review: Microsoft’un tarayıcısı kullanıcı arayışı içinde ilerliyor

Microsoft, tarayıcılar söz konusu olduğunda, Windows 95 için oluşturduğu amiral gemisi web tarayıcısı Internet Explorer’a geri döndüğünde kesinlikle deneyimlidir. Microsoft Internet Explorer, 2003 yılında tüm tarayıcı kullanımının yüzde 90’ından fazlasını oluşturan tarayıcı pazarına hakim olmuştur.

Ancak, Mozilla Firefox ve Google Chrome ve hatta Apple Safari’nin tanıtımıyla, tarayıcı pazarının Microsoft’un hakimiyeti o büyük üç (Chrome, Firefox ve Safari) gerisinde kalıyor noktaya inmiştir ve hatta UC Tarayıcı ve Opera, uygun Bazı çizelgelere.

Düşüşü durdurmak için, 2016’da Microsoft farklı bir yön almaya karar verdi ve Microsoft’un Internet Explorer’ı kısıtlayan güvenlik sorunlarını bırakmasına izin veren yeni nesil bir tarayıcı olan Microsoft Edge’i başlattı. Ancak ilk nesil Edge, Microsoft’un beklediği izleyiciyi bulamadı ve şirket geçtiğimiz günlerde Microsoft Edge’i 2019’da yavaşça Chromium platformuna taşıyacağını duyurdu.

Dönüşüm tek bir dokunuşta gerçekleşmeyecek, aksine yıl boyunca parçalara ayrılacak. Bu nedenle, 2018’in sonlarında olduğu gibi Microsoft Edge’i gözden geçirmeyi seçiyoruz. Şu anda, Edge Windows 10 için kullanılabiliyor, ancak Chromium’un altını çizme hareketi şirketin Mac’e getirmesine izin verebilir. Microsoft’un Edge’deki ilerlemesini sürdürmek istiyorsanız , içerden öğrenen programa kaydolabilir ve yeni nesil Edge’de erken testler oluşturabilirsiniz.

Kenar web tarayıcısı hızı

Microsoft Edge herhangi bir hız rekorunu kırmayacak, fakat bir köpek de değil. Gayri resmi testlerimizde, Edge, ana tarayıcı rakiplerine kıyasla oldukça hızlıdır. Ve Chrome’u birkaç tarayıcı etkinliğinde yener. Sonunda, Microsoft, Edge’i hızlı ve modern bir tarayıcı olarak tasarladı ve gün geçtikçe günlük gezinti yapmak için yeterince hızlı hissetmek için yeterince hız getiriyor.

Edge web tarayıcısı güvenliği

Microsoft’un haber tarayıcısıyla odaklanmak istediği alanlardan biri güvenlikti. Edge’in öncüsü Internet Explorer, yıllarca bilgisayar korsanları için bir hedef haline getiren deliklerle doluydu. Öte yandan, Edge, kötü amaçlı web sitelerini ve etkinlikleri engellemekte çok daha güvenlidir. Mükemmel değil, fakat IE’den daha iyi.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Çocuklar İçin En İyi Kodlama Uygulamaları

Edge web tarayıcısı gizliliği

İzlemeyi önlemeye gelince, Edge, Firefox veya Brave’nin sunduğu geniş kapsamlı izleme koruması sunmuyor. Umut, tarayıcının Chromium’a taşınmasıyla kullanıcılar uzantılar yoluyla paylaştığı bilgiler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarıdır.

Kenar web tarayıcı arayüzü

Edge’in arayüzü temiz ve sezgisel. Diğer tarayıcıların sağladığı kişiselleştirme özelliğini sunmuyor, ancak renk şemalarını kontrol etme gibi bazı özelliklere sahipsiniz. Birçoğunun takdir edeceği güzel bir özellik, sesin bir sekmeden oynatılması durumunda, hangi sekmenin gürültülü olduğunu göstermek için küçük bir hoparlör simgesinin görünmesidir. Bu, birinci dünyadaki bir problem gibi görünse de, birden fazla sekme açık olduğunda ve bir reklam veya YouTube videosu oynatılmaya başladığında, sesin nereden geldiğini görmek için tüm sekmeleri tıklamanız acı verici olabilir. Bu ekleme, rahatsız edici sekmeyi bir bakışta görmeyi kolaylaştırır.

Kenar web tarayıcısı ebook Okuyucu

Microsoft Edge, PC’nizde e-kitaplar indirmenize ve okumanıza izin veren dikkat dağıtıcı olmayan bir e-kitap okuyucu ekledi. Bu kullanışlı özellik, kitapların bir dizi sesten biriyle yüksek sesle okuduğunu da duyabilir. Güzel bir dokunuş.

İlginizi Çekebilir

Kenar web tarayıcısı uzantıları

Microsoft Edge, mağazalarında yalnızca onaylı gezinme uzantıları sunar ve seçim çok zor olmasa da, uzantıları Grammarly şifre yönetimi gibi birkaç kullanışlı uzantıdan seçebilirsiniz.

Artıları

 • Hız. Edge şampiyonu olmasa da kesinlikle hızlı bir Windows tarayıcısı.
 • Arayüzü. Edge’in arayüzü basit ve sezgiseldir.
 • Ebooks. Edge oldukça kaygan bir e-kitap okuyucu içerir.
 • Gizlilik ve güvenlik. Kenar, phishing web sitelerini engellemede mükemmeldir.

Eksileri

 • Uzantılar. Edge’in onaylı uzatmalar sınırlı bir kararlılığına sahiptir.
 • Yeni sürüm geliyor. Microsoft, 2019 boyunca Edge’i bir Chromium motoruna taşımayı taahhüt etti.

Alt çizgi

Windows için Microsoft Edge tarayıcısı, eski ama yine de kullanılabilen Internet Explorer’dan bir adım ileri. Web taraması için öncekinden daha hızlı, çok daha güvenli ve daha kararlı. Bir e-kitap okuyucunun eklenmesi hoş bir dokunuştur ve birçok kullanıcıyı Edge’e çekecek çok sayıda arayüz güzelliği vardır. Edge’in Chromium’a taşınmasının (2019’da kademeli olduğu söylenir) nasıl ortaya çıkacağını ve Edge’in güvenliğini ve performansını nasıl etkileyeceğini görmek ilginç olacak.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bilgisayar Programlamanın Temelleri Değişkenler ve DataTypes

Rekabetçi ürünler

 • Google Chrome. Google’ın tarayıcısı ( Windows ve Mac’te indirin ) dünyada en çok kullanılanıdır.
 • Firefox Quantum. Mozilla’nın amiral gemisi ürünü ( Windows ve Mac’lerde indirme ) büyük olasılıkla en büyük tarayıcıların en hızlı ve en güvenli ürünüdür .
 • Safari. Apple’ın imza tarayıcısı ( Mac’te indirme ), çoğunlukla Mac kullanıcıları tarafından kullanılır, ancak Windows için de kullanılabilir.
 • Opera. Daha az özelliğe sahip bir tarayıcı ( Windows ve Mac’te indirme ) ancak daha yavaş internet bağlantıları için iyidir.
 • Cesur. Gizlilik ve web sitelerini telafi etmenin ilginç bir yolu olan yeni bir tarayıcı (Windows ve Mac için indirin ).

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı