Yazilim Program

Firefox güvenlik uzantılarıyla özel ve korunaklı kalın

Mozilla’nın Firefox gizliliğine odaklanması ve kullanıcı verilerinin güvende tutulması ile, Firefox Web tarayıcısı için pek çok güvenlik uzantısı bulmayı beklersiniz. Firefox için gizlilik ve güvenlik uzantıları, izleyicileri engelleyebilecek olanlardan Facebook’un verilerinizin ne kadarını izleyebileceğini engelleyenlere kadar çeşitlilik gösterir.

Firefox tarayıcı eklentileri nelerdir?

Firefox’un hem masaüstü hem de mobil sürümleriyle tarayıcınızı gereksinimlerinize ve stilinize göre özelleştirmek için uzantıları ve temaları indirebilir ve ekleyebilirsiniz. Gizliliğinizi izlemek, tarayıcının görünümünü değiştirmek, alışveriş sitelerinde fırsatları izlemek, yapılacaklar listesini tutmak ve dosyaları indirmek için temalar ve eklentiler ekleyebilirsiniz.

Eklentiler araç çubuğunda, adres çubuğunun sağında görünür. Ayrıca araç çubuğunun sağındaki taşma menüsüne de taşıyabilirsiniz. Tercihleri ​​ayarlamak veya Firefox eklentisini devre dışı bırakmak veya kaldırmak için Firefox eklenti yöneticisini kullanabilirsiniz. Firefox güvenlik eklentilerinin çoğu, hem Firefox’un masaüstü sürümü hem de Android sürümü için kullanılabilir. Ayrıca Google’ın Chrome tarayıcısının sürümlerini de bulabilirsiniz.

Firefox’un yerleşik araçları güvende kalmanıza yardımcı olabilir mi?

Kutudan çıkan Firefox, kullanışlı bir güvenlik araçları koleksiyonu ile birlikte geliyor. Ayarlar sayesinde, tarayıcıdan çıkarken Firefox’un izleyicileri izlemesini, çerezleri yönetmesini ve özel verileri ve tarama geçmişini silmesini sağlayabilirsiniz. Firefox’un ziyaret ettiğiniz siteler ve sayfalarla ilgili bilgileri kaydetmesini önlemek için Özel Tarama’yı kullanabilirsiniz. Ayrıca, sitelerdeki izleyicileri tanımlamak ve engellemek için İzleme Korumasını etkinleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, daha ileri gitmek istiyorsanız, en iyi Firefox gizlilik eklentileri size izleyiciler üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilir ve sizi web sitelerinin şifreli sürümlerine yönlendirebilir.

Firefox temel şifre yönetimi yapabilir mi?

Firefox, web siteleri ve diğer çevrimiçi hizmetler için kullandığınız kullanıcı adlarını ve şifreleri kaydedebilen basit bir şifre yöneticisi sunar. Ekstra güvenlik adımı almak için, Firefox’un şifre yöneticisinin kilidini açmak için kişisel verilerinizi doldurmadan önce bir ana şifre belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, şifreleri ve diğer oturum açma bilgilerini birden fazla cihaz ve hizmet üzerinden yönetmek istiyorsanız, bir Firefox şifre yöneticisi uzantısı göreve bağlı olacaktır.

Facebook Konteyner ( Firefox eklentisi )

Mozilla’dan, Firefox için Facebook Konteyner eklentisi, Web etkinliğinizi Facebook etkinliğinizden ayrı tutmanıza ve sosyal hizmetin Facebook dışı gezinmenizi izlemesini engellemenize olanak sağlar.

Facebook Konteyner uzantısı, Facebook sayfasını, üçüncü taraf çerezleri aracılığıyla Facebook’un sizi Facebook web sitesinin dışında izlemesini engelleyerek, Firefox ile Facebook’ta yaptığınız diğer her şeyi engellemek için tasarlanmış ayrı bir mavi renkli konteyner sekmesinde açar.

Firefox’un Multi-Account Containers eklentisi, Facebook’u taramanın geri kalanından uzaklaştırmak için elden geçirildi.

Gizlilik Porsuğu ( Firefox eklentisi )

Electronic Frontier Foundation veya EFF’den gelen Privacy Badger , web sitelerinde gezinmenizi izleyen ve etkinliğinizin izniniz olmadan izlenmesini engelleyen üçüncü taraf izleyicilerini izler. Gizlilik Badger, Firefox için uBlock Origin ve Adblock Plus eklentileri gibi çalışır, ancak tarayıcınızla kullanımı daha kolay olması amaçlanmıştır.

Privacy Possum ( Firefox eklentisi )

Privacy Possum eklentisi, şirketleri takip etme ve tarama faaliyetlerinden veri toplamak için kullanılan izleme yöntemlerini engelliyor. Eklenti, izleyicilerin tarayıcınız için benzersiz bir parmak izi oluşturmasını zorlaştıran çeşitli yollarla bunu başarır.

uBlock Origin ( Firefox eklentisi )

Üçüncü taraf ve kurum içi filtre listeleri koleksiyonunu kullanan uBlock Origin, Web izleyicilerini tarayıcı kaynaklarınız için kolay olduğunu iddia ettiği şekilde engeller.

Her Yerde HTTPS ( Firefox eklentisi )

EFF’den başka bir yararlı uzantı olan HTTPS Everywhere, şifreli sürüm varsa, trafiğinizi otomatik olarak bir web sitesinin HTTPS sürümüne yönlendirerek Web iletişiminizi şifrelemek için çalışır.

NoScript ( Firefox eklentisi )

NoScript, yerel tarayıcınızda çalıştırmak istemediğiniz JavaScript gibi uzak sunucu komut dosyalarının yürütülmesini engellemenizi sağlar. Elbette, güvendiğiniz siteler için eklentileri etkinleştirebilirsiniz.

Decentraleyes ( Firefox eklentisi )

Decentraleyes tarayıcısı eklentisi, bir web sitesinin yerel kütüphanelerini kullanarak bu kütüphaneleri harici bir sunucudan istemesini engelleyen, sık kullanılan Web kitaplıklarının yerel bir koleksiyonunu sunar. Biraz kafa karıştırıcı, ancak uzantının gizliliğinizi nasıl koruduğu hakkındadaha fazla bilgi için bu Reddit yayınlarına göz atın.

Bağlantıyı kes ( Firefox eklentisi )

Privacy Badger gibi, Disconnect de izleyicileri tanımlar ve engeller. Aslında, Firefox kendi gizlilik ayarları için İzleyicileri tanımlamak ve engellemek için Disconnect tarafından sağlanan bir liste kullanır. Uzantının kurulması ve izlenmesi kolaydır.

LastPass ( Firefox eklentisi )

LastPass şifre yöneticisi, Firefox tarayıcısında ücretsiz olarak şifre oluşturmanıza, kaydetmenize ve doldurmanıza izin verir. Aylık 2 dolarlık bir abonelikle, şifreleri aile üyeleriyle paylaşabilir ve multifactor kimlik doğrulamasını kullanabilirsiniz.

Bitwarden ( Firefox eklentisi )

Bitwarden, popüler tarayıcılar ile mobil ve masaüstü platformları arasında şifreler oluşturmanıza, saklamanıza ve senkronize etmenize izin veren ücretsiz, açık kaynaklı bir şifre yöneticisidir. Zaten başka bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız, verilerinizi örneğin LastPass, 1Password ve Chrome’dan alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu