Yazilim Program

Yeni Başlayanlar İçin Programlamanın Mutlak Temelleri

Mutlak yeni başlayanlar için programlama kılavuzumuzun 2.bölümünde, fonksiyonların temellerini , geri dönüş değerlerini , döngüleri ve koşullarını ele alacağım . Bunu çözmeden önce bölüm 1’i okuduğunuzdan emin olun , burada değişkenler ve veri türleri kavramlarını açıkladım. Henüz gerçek bir programlama yapmanız gerekmeyecek – bu hala teorik ve dilden bağımsızdır.

Bir dahaki sefere, bütün bunları gerçek bir kodla uygulamaya koyacağız. Her zaman kendinize söz verdiyseniz, bir gün programlama yapacaksınız, şimdi başlamak için harika bir zaman.

Hızlı bir şekilde tekrarlamak için, son zamanlarda hangi değişkenlerin ve bazı temel veri türlerinin saklanabileceğini açıkladım. Aşağıdaki veri türlerinin neler olduğunu açıklayabilmeniz gerekir:

 • Character
 • String
 • Integer
 • Float
 • Boolean
 • Array

Ayrıca, güçlü yazılan ve zayıf yazılan programlama dilleri arasındaki farka baktık; ve her birinin avantaj ve dezavantajları. Son olarak, ödev ve eşitlik ifadeleri arasındaki farkı bildiğinizden emin olalım. Aşağıdakilerden hangisi değişken A’yı değişken A’ya atar ve aynı değere sahip olup olmadığını test eder?

 • a = b;
 • a == b;

Harika! Eğer bu kadar ileride geldiyseniz, bu inanılmaz bir başarıdır ve kendi yazılımınızı oluşturmaya hazırsınız! Hadi bugünün dersine geçelim.

Koşullar ve Döngüler

Bilmeniz gereken bir programın üç yapısal yapı taşı vardır ve bunlar neredeyse evrensel olarak şu şekilde ifade edilir: IF, FOR ve WHILE.

IF bir kerelik testtir. “ Eğer bir doğruysa, o zaman yapın ”. Eğer bir doğru değilse, program sonraki geleni yok sayar ve kodun geri kalanıyla devam eder. Ayrıca ELSE ile bir alternatif sağlayabilir. “ Eğer bir doğruysa, bunu yapın, ELSE bunu yapın ”. Bir değişkene bağlı olarak programda karar vermenizi sağlar. Daha önce öğrendiğimiz eşitlik testini hatırlıyor musunuz?

Bir IF cümlede kullanılabilir, örneğin:

if(a==b)
print “a is equal to b”
else
print “a is not equal to b”

FOR , aynı kod üzerinde belirli sayıda defa döngü yapmanın bir yoludur. Test yapılmıyor – sadece aynı kod bloğunu tekrarlıyor, ancak çoğu kez anlatıyoruz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Bilgisayar Programlamanın Temelleri Değişkenler ve DataTypes

WHILE ayrıca bir döngüdür, ancak seçenekleri önceden belirlenmiş bir sayıda yerine yapmak yerine, döngü her gerçekleştirildiğinde bir test gerçekleştirir ve test başarısız oluncaya kadar devam eder. Test doğru olmaya devam ederse, döngü asla durmaz. Bu, WHILE görünümünüzde bir hata varsa, sonsuz bir döngüde çökmesine neden olan yanıt vermeyen programlara yol açacak sorunlara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Bu 3 temel yapı, bir uygulama etrafında mantıksal akışı kontrol eden trafik ışıklarını ve yol saptırmalarını yaratır.

Fonksiyonlar

Bir işlev sadece bir isim verilen bir kod grubudur. Bir kod bloğunu bir araya getirerek ve isimlendirerek, kod bloğunun tamamını tekrar yazmaya gerek kalmadan, daha sonra ve uygulama boyunca yeniden kullanabiliriz. Sadece zaman kazanmakla kalmaz ve bir uygulamanın genel kod boyutunu azaltır, aynı zamanda yanlış bir şey olsaydı, sadece tek bir yerde değiştirmemiz gerektiği anlamına gelir.

Neredeyse tüm programlama dilleri, uygulamanızda kullanabileceğiniz yerleşik bir dizi işlevle birlikte gelir. Örneğin, ECHO , ekranda bazı metinler görüntüleyen birçok dilde bulunan bir işlevdir. Genellikle okuma ve yazma dosyaları, grafik veya işitsel çıktı, klavye ve fare girişi ve matematik ile uğraşmak için bazı fonksiyonlar vardır. Tüm bu yerleşik işlevleri, aslında nasıl çalıştığını bilmeden kullanabilirsiniz – bilmeniz gereken tek şey doğru işlev adı ve gerektirdiği parametrelerdir. Bekle .. parametreleri ?

Parametreler ve Dönüş Değerleri

Sıklıkla, işlevleri belirli değişkenleri “ alma ” ve “bir şeyleri bize geri döndürme ” olarak adlandırırız. İçinde mutlaka göremeyeceğiniz bir makine olarak bir işlevi düşünmeye yardımcı olabilir. Bir şeyleri içine koyabilirsin, ve yine bir şeyler çıkarırsın, ama aslında makinenin içinde ne olduğunu bilmek zorunda değilsin. Girdiğiniz şeyler, parametrelerdir – işlevin birlikte çalışacağı verilerin değişkenleri. Dönüş değeri, fonksiyonun çıktısıdır – mantıkla çalışmayı bitirdikten sonra size geri verilecek veriler.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Internet Explorer için Adblock Plus

Yukarıdaki örnekte, işlevin “imzası” iki değişkeni ( a ve b ) kabul eden ve bir ( c ) döndüren birdir .

Bazen işlevler hiçbir değer döndürmez, ancak bu durumlarda, başarılı olup olmadığının gösterilmesi için gerçek ya da yanlış bir Boolean değerini döndürmesi yaygın bir uygulamadır. Örneğin bir dosyayı kaydetmek için bir işlev çağırdıysanız, mutlaka herhangi bir değişken geri istemezsiniz, ancak dosyanın doğru yazılıp yazılmadığını veya bir hata olup olmadığını öğrenmek istersiniz.

Tüm uygulamalarda, değişkenler ve veriler, binlerce farklı işlevden sürekli olarak “çevreden” geçirilmekte ve her biri, nesnelerin büyük şemasında kendine özgü bir amaca hizmet etmektedir.

Bugün öğrendiklerini kontrol et

Bugünün puanlarını tekrarlamak için, herhangi bir programlama dilinde aşağıdakilerin ne olduğunu ve uygulamanın akışını nasıl kontrol ettiklerini anlamalısınız:

 • IF
 • FOR
 • WHILE

Bir fonksiyonun ne olduğunu ve ne demek istediğimi de anlamanız gerekir; “ bu işlev bir dizeyi kabul eder ve bir Boole döndürür ”.

Bu ders için hepsi bu kadar. Bir dahaki sefere, bu bilginin bir kısmını küçük bir uygulamayı yazmak için gerçek kodu kullanarak uygulamaya koymaya çalışacağız, ancak hangi dille başa çıkacağına karar vermedim. Herhangi bir isteğiniz varsa, belki de yorumlarınızı gönderebilirsiniz. Hangi programlama dillerinin en önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu