Otomobil

Servo Direksiyon Kayışı Nasıl Değiştirilir

Servo direksiyon kayışını değiştirmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Kendine yapabileceğin bir şey için tamirciye para ödeyerek bir servet harcamak zorunda değilsin. Hidrolik direksiyon arızasının kötü bir kayıştan kaynaklandığını düşünüyorsanız , değişim sürecinde size yardımcı olacak bazı adımlar aşağıda belirtilmiştir.

Adım 1 – Doğru Kemer Alın

Servo direksiyon kayışını başarıyla değiştirmek için doğru kayış tipini elde etmek çok önemlidir. Aracınız için doğru hidrolik direksiyon kemerini almak için, eski kemerinizdeki parça numarasını kontrol edin. Bir parça numarası, aracınızın markasına veya modeline uygun kayış tipini çapraz referanslamada yardımcı olabilir. Ayrıca otomobil aksesuar mağazasına giderken eski kemeri de yanınızda getirebilirsiniz. Sadece kemerinizin gerilebileceğini ve bu nedenle satın aldığınız yedek parçadan biraz daha uzun olabileceğini unutmayın.

Adım 2 – Direksiyon Pompasını Açma

Pompanın üst montaj noktasının cıvatasını ve ayrıca alt montaj kayışını çıkarın. Bu, pompanın kasnağını gevşetir. Bu aynı zamanda, kayış gerginliğini gevşeterek, kayışın daha kolay çıkarılmasını sağlayacaktır. Servo direksiyon pompasını motordan tamamen çıkarmayın.

Adım 3 – Eski Servo Direksiyon Kayışını Çıkarın

Kayışı kesmemeye dikkat ederek kayışı kasnaktan dikkatlice çıkarın. Kayışı çıkarmak çok zorlaşırsa, pompadaki başka bir makarayı çıkarmanız gerekebilir. 1990’dan önce yapılan eski araba modelleri için V şeklinde bir kasnak bulunurken, yeni araba modelleri serpantin tipine sahip olacaktı.

Ayrıca tension inçlik bir sürücü kesici çubuğunu kayış gerdirici üzerindeki kare açıklığa takarak da kullanabilirsiniz. Servo direksiyon kayışı pompanın kasnaklarından çıkıncaya kadar gergiyi saatin tersi yönde çevirin.

Adım 4 – Eski Servo Direksiyon Kemerini Değiştirin

Eski kayışı çıkardıktan sonra yenisiyle değiştirebilirsiniz. Servo direksiyon kayışının eğimli kenarını kasnak oluğuna yerleştirin. Bir tornavida kullanarak, servo direksiyon kayışı yerine doğru gerginliği sağlamak için pozisyondayken pompayı montaj tertibatından uzağa çekin.

Adım 5 – Cıvataları Değiştirme

Servo direksiyon kayışında uygun gerginlik elde edildiğinde, üst cıvatayı değiştirmek için bir anahtar kullanın. Ayrıca cıvatayı sıkmak için anahtar kullanın. Bunu yaptıktan sonra, daha sonra alt cıvata sıkılmalıdır. Her iki tarafın da 1 inçlik bir izni olduğundan emin olun.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  27.500 Dolarlık Mustang'in Türkiyede'ki Fiyatı 490.000 TL olması

Adım 6 – Kemeri tak

Servo Direksiyon Kayışı Nasıl Değiştirilir
Servo Direksiyon Kayışı Nasıl Değiştirilir

Servo direksiyon kayışının gerginliğinden ve durumundan memnunsanız, yeni değiştirilen servo direksiyon kayışına bol miktarda kayış pansumanı püskürtün. Kaputu kapatmadan önce kurumasını bekleyin.

Adım 7 – Yeni Servo Direksiyon Kemerini Kontrol Edin

Yeni değiştirilen servo direksiyon kayışındaki bant sargısının kurumasından sonra, otomobilin hidrolik direksiyon sıvısı olup olmadığını kontrol edin . Bu durumda, araca daha fazla hidrolik direksiyon sıvısı ekleyin.

İlginizi Çekebilir

Her şey yolunda olduğunda, yeni değiştirilen hidrolik direksiyon kemerinin yerinde olup olmadığını test edebilirsiniz. Motoru kranklayın ve direksiyon simidini hareket ettirin. Pompadaki kayışın doğru hareket edip etmediğini görmek için motora birisinin bakmasını sağlayın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı