Dizi Fragmanları

Mehdi Dehbi Kimdir

Belçikalı aktör Mehdi Dehbi en çok büyük ekranda “İskoç Kraliçesi Mary” ve “En Çok Aranan Adam” ın yanı sıra “Romeo ve Juliet” ve “Just Assassins” gibi oyunlarda sahne çalışmasıyla tanınıyor. ilk rol, 3 yaşındayken, parochial okulu İncil’den sahneler düzenlediğinde İsa’yı oynuyordu. Şimdi, kariyerini bir anlamda Netflix’in karakterinin bazıları tarafından kurtarıcı olduğuna inandığı “ Mesih ” deki başlık rolünü üstlenerek, diğerleri con sanatçı.

Mehdi Dehbi Kim

Karakteriniz Al-Masih’in gerçek bir mesih olup olmadığı veya manipülatör olup olmadığı konusundaki belirsizliği nasıl çözdünüz ?

İnsanlar ona ya da hikâyeye ya da şova yansıtmak istedikleri şovun bir parçasıdır. Gösteri, ideolojik veya politik olarak kimseye bir şey dayatmak istemiyor. Bu gerçekten insanları neye inanacaklarını söylemek yerine deneyimlemeye davet eden bir gösteri. İnsanlar karaktere veya hikayeye yansıtmak istediklerinde, tamamen geçerli, tamamen iyi. İşime ve karaktere nasıl yaklaştığım söz konusu olduğunda, yaratıcı olan Michael Petroni ile yaptığım bir anlaşma vardı, tüm niyetleri, tüm iç işleri kendime saklamam. Ve bu güne kadar kendime sakladım, sanırım yapmaya devam edeceğim.

Ama onun hakkında inandığınız şeyin ayrıntılarına girmeden bile, net bir fikriniz olmalı.

Kesinlikle evet.

Bunu nasıl formüle edebildiniz? Tüm senaryoları ve tüm yayı en baştan mı buldunuz?

Senaryonun tamamı elimizde. Gerçekten bir film gibi çalıştı. Bunun üzerinde çalışmak filmler üzerinde çalışmak gibi geliyordu ve 10 bölümün hepsi gerçekten bir şey gibi hissettim, bu yüzden tüm hikayeyi yaşadım ve ne yazıldığına karar verebildim. Bu bölümle senaryoyu okuyabilir ve aklınızda stereotipler oluşturabilirsiniz, bu yüzden rolü oynamak için ihtiyaç duymadığım tüm stereotiplerden ve klişelerden ve derilerden kurtulmak zorunda kaldım. O gün sete vardığımda hazır olduğumu biliyordum. Bir gün önce bilmiyordum ama o gün hazırdım.

Kalıpyargıları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için hala hangi tarihsel veya diğer çalışmalara güvendiniz, ancak yine de gerçekte kök saldı?

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Şahin Tepesi Fragmanı - Teaser

Bana göre din yapıdır ve yapının ötesinde şeylerin özüdür. Ve her şeyden daha önemli olan, söylediklerinin öğretisinin özüydü. Yogilerin her dinden ve hikayesinden ve Osho ve Jiddu Krishnamurti gibi daha yeni figürlerden birçok kitap okudum. Sonra İsa ve Buda hakkında birçok film gördüm ve ne yapmaktan kaçınmak istediğimi anlamak zorunda kaldım. Gerçek ve özgün olmak için, içimden gelmek zorundaydı.

Al-Masih, sahneleri sık sık mükemmel duruşta geçiren, hiç hareket etmeyen çok sakin, sakin bir karakterdir. O kafa boşluğuna girmek ve bu fizikselliği gerçekleştirmek için ne gerekiyor?

Zaten kişisel düzeyde, hayatımda bu durgunluğu arıyordum. Onun üzerinde çalışırken onu daha da ileriye götürdüm. Onun üzerinde çalışmanın sessiz kalmamı ve kendi içimde kalmamı ve temelde tüm çekim boyunca orada kalmamı gerektirdiğini hissettim. Zorlayıcıydı ve tecrit ediciydi, ama kısım bunu gerektiriyordu.

Fizikselliğin yanı sıra, çatlamak için en zor hangi sahne veya karakter seçimini buldunuz?

Özellikle bir sahneden daha fazlası, bir yıl boyunca karakterle birlikte olmak ve bir yıl boyunca karakterden çıkmamak. Altı ay hazırlık ve altı ay çekim yaptım ve bu kadar yoğun bir karakterle kalmak için uzun bir zaman. Bu yüzden hayatım gerçekten bir kenara itildi ve bu zordu. Ayrıca diğer aktörlerimle birlikte, gittikten sonra sosyalleşmek ve bir şeyler yapmak istediklerinde setten sonra onlara daha fazla sahip olmak istedim, ama yapamadım. Yani bunlar en acı verici iki şeydi. Ancak sette çalışmak acı verici değildi; Çalışmayı ve bunun gibi karakterler üzerinde çalışmayı seviyorum, bir kişi olarak ve dünya hakkında size çok fazla anlayış ve güç verir.

Bir sanatçı olarak kendiniz hakkında bu rolü üstlenmekten ne öğrendiniz ve din ya da insanların dine karşı tepkileri hakkında ne öğrendiniz?

“Mesih” in hayatım boyunca, sırasında ve sonrasında çok derin manevi çalışmalar yaptım; bu sadece benim yolculuğum. Benim için oyunculuk manevi bir şeydir ve tüm hayatım boyunca olmuştur, bu yüzden zanaatım hakkında ne kadar çok şey öğrenirsem, insanlar hakkında o kadar çok şey öğrenirim. İnsanlık, buna diyorum: insan olma sanatı. İşi kendiniz yapmanızı gerektirir. Yani, örneğin, “Burdeonlarınızı dökmeniz ve korkunuzu dökmeniz gerekir” gibi şeyler söylediğinde, kişisel olarak benim için ne anlama geldiğini anlamadan bu kelimeleri kendim nasıl söyleyebilirim? Ben de öyle yaptım. Ancak dine gelince, bence maneviyatın din ile pek bir ilgisi yoktur. Dinin ilginç olduğunu düşünüyorum, ancak bu gösteri söz konusu olduğunda maneviyat dinin ötesine geçer.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Medcezir 66. Bölüm Özeti

Gösteri üzerinde çalışarak uluslararası ilişkiler konusunda yeni bir bakış açısı kazandınız mı?

Gerçek Suriyelilere – ülkeden kaçan, savaşı yaşayan ve gerçekliğe bağlı gerçek insanlara – sahip olduğumuz için çok şanslıydık. Bu insanların güzel yüzleri, gözleri ve enerjileri vardı ve size hayatları hakkında inanılmaz hikayeler anlatıyorlardı ve bunun kurgusundasınız ve birdenbire güçlü bir gerçeklik duvarına geri dönüyorsunuz ve bu güzel ve ilham vericiydi.

Mesih’in izinden gitmek için doğru olan rol nedir?

Çekim yasasına inanıyorum ve üç yaşındayken bir Katolik okulunda büyüdüm ve her perşembe kiliseye gittik ve İncil’in sahnelerini oynadık ve hayatımda ilk oynadığım rol İsa. Zihnimde hep biliyordum ve orada her zaman bir yerde İsa’yı özel olarak oynamak istemediğim gibi güzel, titreşimli sevgiye yakın bir ruh vardı. Ve geldi. Bunun için çok minnettarım ve bundan sonra gibi hissediyorum, olacaklar için çok açık ve minnettarım, ama şu anda buna nasıl cevap vereceğimi bilmiyorum çünkü onunla işim bitmedi.

Mehdi Dehbi hakkında bilmediğiniz şeyler
Yaş: 34
Doğum: Liege, Belçika
Diğer sanatsal yetenekler: “Müzik yaparım, şiir yazarım ve tiyatroyu yönetirim .”
En son tıkınırcasına: “Mesih”
Son okuduğu kitap: Amélie Nothomb’dan “Thirst”
Sette nasıl rahatlıyor: Klasik müzik

Bir önceki yazımız olan Şahin Tepesi Fragmanı - Teaser başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı