Tanıtım

Gülüş Tasarımında Altın Oranlar

Diş estetiğinde son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen gülüş tasarımı; yüzyıllar öncesinde kanıtlanmış olan altın oran kapsamında tamamlandığında harika sonuçlar elde ediliyor.

Sanat ve doğanın güzelliğinden bahsederken vurgulanan,  ortak bir kavram olan ‘ideal oran’; sanat ve doğanın yanı sıra diş estetiğinde de önem arz ediyor.

Öyle ki ideal oran; bir sanat eserinin güzel mi yoksa çirkin mi, bir yüzün orantılı mı yoksa orantısız mı olduğunu kolaylıkla anlayabilmemize olanak tanıyor.

Güzelliğin ilk ve ön koşulu olan ‘altın oran’; insan vücudunda, diğer canlı varlıklarda hatta cansız nesnelerde bile gözlemlenebiliyor.

Büyük ve küçük arasındaki ilişkiyi temsil eden altın oran; bir kelebekte, bir papağanda hatta bir arabada bile hayat buluyor.

Gülüşünüz, Altın Oran Hesaplanarak Tasarlanıyor

Yüzün tüm bölümlerinde hatta dişler arasında bile belirli bir uyum ve ölçek bulunuyor. Yalnızca dişlerin genişliği ile sınırlı olmayan bu oranlar, ağzın dikey yüksekliğini, dudakları ve yüzün yüksekliğini bile ilgilendiriyor.

İnsan yüzünün estetik olduğundan bahsedebilmemiz için yüzdeki bölümlerin de ‘altın oran’ çerçevesinde değerlendirilmesi gerekiyor.

Bununla birlikte içten ve sıcak bir gülümseme, düzgün ve şekilli bir buruna nazaran daha pozitif bir etki uyandırabiliyor.

Gülüş tasarımı söz konusu olduğunda üst ön dişler; estetiği belirleyen en önemli etmenler arasında bulunuyor. Yüzün diğer bölümleriyle de orantılı olan dişler; üst ve alt çene arasındaki ileri-geri ilişkiyi de etkiliyor.

Kişide diş eksikliği mevcut olduğunda ise yüzün ve ağzın diğer organlarına göre gülüş tasarlanıyor.

Kişiye Özel Altın Oranlar

Gözlem ve tespitlerin gerçekleştirildiği muayene esnasında diş hekimi, tamamen kişiye özgü olan altın oranı belirliyor.

Gülüş tasarımı esnasında altın oran hesaplanırken diş hekimleri, hastanın yüzünde ve dişlerinin üstünde birtakım özel ekipmanlar kullanıyor. Bu ölçümler sayesinde ağız ve yüz denkleminde hastaya özgü gülüş tasarlanıyor. Yalnızca diş kliniğinde yapılabilen bu uygulama, kolaylığı ve pratikliği ile ön plana çıkıyor.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Websorf İle Güncel Konuları Takip Edin

Kaynakhttp://www.adadent.com.tr/gulus-tasarimi

Bir önceki yazımız olan Oto Ekspertiz İzmir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı