Tanıtım

Yatak Odanızı Daha Kullanışlı Hale Getirecek Gardırop Fikirleri

Yatak odalarının en önemli eşyalarından biri olan gardıroplar, hem kıyafetler hem de yatak odasında bulunması gereken farklı eşyalar için koruyucu ve düzenleyici görev üstlenirler. Bu depolama görevlerinin yanında gardıroplar odanızı en kullanışlı hali ile değerlendirmenize imkan sağlar. Özellikle eşyalarınızı sığdırmakta güçlük çektiğiniz küçük bir yatak odanız varsa, kullanışlı gardırop modelleri ile dar alanları kolayca değerlendirebilirsiniz.

Uzun ömürlü ev eşyaları içerisinde olan gardıroplar seçilirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında; odanın dekorasyonu, oda boyutuna uyumlu olması, dolabın iç dizaynı, ihtiyacınızı karşılayacak genişlikte olması gibi özellikler ön plana çıkar.

Kullanışlı Bir Gardırop Nasıl Olmalı?

  • Bütün yatak odası mobilyaları seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta seçmiş olduğunuz ürünlerin fonksiyonel olmasıdır. Uyuyarak günün tüm yorgunluğunu attığımız yatak odalarımızın çok fazla karmaşa içerisinde olması uyku kalitemizi, dolayısıyla hayat kalitemizi etkiler. Bu sebeple gardırobunuzun bütün eşyalarınızı alacak genişlikte ve yapıda olması önem taşıyor.
  • Dolapların fonksiyonel olması gerektiğini söyledik, peki gardırop içi nasıl olmalı? Bu sorunun cevabı tamamen sizin ihtiyaçlarınızda bitiyor. Kullanışlı gardırop içerisinde ihtiyacınız olan askılık alanlar, raflar, çekmeceler gibi bölümlerin yer alması gerekiyor.
  • Seçtiğiniz gardırop odanızın şekline uygun olmalı. Odanın girinti ve çıkıntılarına, boyuna, tavan yüksekliğine uygun dolaplar tercih etmelisiniz.
  • Odanın boyutuna uygun dolap seçmelisiniz. Küçük bir yatak odanız varsa odayı karanlık ve daha dar göstermeyecek açık renk gardıroplar tercih edilmelidir. Ayrıca dolapların kapak seçimlerinin de odanın boyutuna uygun olması gerekir. Büyük yatak odaları için bu durum zevke ve kullanım kolaylığına göre değişmekle birlikte küçük yatak odalarında kapaklı dolaplar yerine sürgülü dolapların tercih edilmesi kullanım alanı bakımından kolaylık sunacaktır. Aynı şekilde aynalı dolaplar da küçük odaların daha ferah ve geniş durmasına yardımcı olur.

En Çok Tercih Edilen Gardırop Modelleri

Temel olarak gardrop modelleri kapaklı (kapılı) ve sürgülü olarak ikiye ayrılır. Bu modeller de kendi aralarında aynalı ve aynasız olarak çeşitlenirler. Bu dolapların yanında ek olarak bez gardıroplar ve kapaksız gardıroplar da tercih ediliyor. Yatak odanızı daha kullanışlı hale getirecek gardırop modellerini birlikte inceleyelim.

Küçük Raflı, Kapaksız Gardırop

Gardırop denildiği anda hepimizin aklına zeminden tavana uzanan, bir veya daha fazla kapağı bulunan, sürgülü ya da sürgüsüz kapağında aynası bulunabilen dolaplar canlanır. Ancak modern yatak odası dizaynları ile birlikte gardırop tasarımları da çok değişti.Odanızın mobilyalarına uygun, çok amaçlı gardıropları tercih ederek kullanışlı bir seçim yapabilirsiniz. Ayakkabı kutuları, şık ayakkabılarınız, gömlekler, yastıklar ve kutular, açık gardıroplar ile aynı zamanda bir dekora dönüşür.

Klasik, Çok Kapaklı Büyük Dolaplar

Çok farklı iç dizayna sahip, farklı renkli materyaller ile hazırlanan klasik yatak odası dolapları, en kullanışlı gardırop modelleri içerisinde yer alır. Farklı boylarda, kapak türlerinde ve kapak sayısına sahip klasik yatak odası gardıropları içerisine yalnızca kıyafetlerinizi değil, yastık, nevresim, battaniye gibi yatak odasında bulunması gereken çeşitli eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu dolaplardan bazıları düzenlenebilir yapıdadır. Çekmece kısımları raflara dönüştürülebilir, ütü masası ve uzun abiyeler için daha uzun askılık bölmeler hazırlanabilir.

Çekmece ve Raflar

Gardırobunuzun yanına ek olarak yerleştirmek üzere raflar ve çekmecelerden oluşan bir dolap ekleyebilir, açık alanda bulunmasını istediğiniz kıyafetlerinizi, fotoğraf çerçevelerini ve yatak odasında kullandığınız birçok eşyanızı yerleştirebilirsiniz.

Aynalı, Sürgülü Dolap

Daha dar yatak odasına sahip olanlar için kapak açma alanı her zaman olmayabilir. Sürgülü dolaplar ile bu sorun ortadan kalkacaktır. Dolap kapağındaki boy aynası daha kullanışlı olmasının yanında odaya da derinlik katarak daha derin ve ferah bir hava katacaktır.

Pratik Raflı Elbise Dolabı

Haftalık olarak giyeceği kıyafetleri hafta başından planlayan kişilerdenseniz bu pratik dolap tam size göre. Kullanacağınız kıyafet, ayakkabı ve aksesuarları ayırmak için haftalık olarak bu dolabı kullanabilir, koltuk üzerine üst üste yığılmış bir sürü kıyafet biriktirmekten kurtulabilirsiniz.

Yarısı Dolap Yarısı Raf Gardıroplar

Az eşyası bulunan küçük odalara tek kapılı bir dolap ve birkaç raftan oluşan bir mobilya yeterlidir. Bu ikisinin bir arada olduğu hem dolap hem de raf bölmesi olan gardırop modelleri dekoratif oldukları kadar kullanışlı alternatiflerdir. Özellikle misafir odaları için bu tarz dolapları tercih edebilirsiniz.

Tüm bu detayları değerlendirerek odanıza ve zevkinize göre çeşitli gardrop modellerini inceleyebilir, size en uygun olan seçimi yapabilirsiniz. Tüm yatak odası mobilya alışverişleriniz için ÇiçekSepeti’ni ziyaret etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu