Keşfet

Coronavirus: Seyahat kısıtlamaları, ülkeye göre sınır kapatmaları

Dünyadaki ülkeler COVID-19'u engellemek için sınır kapanmaları da dahil olmak üzere sert önlemler aldı.

Dünyadaki ülkeler COVID-19’u engellemek için sınır kapanmaları da dahil olmak üzere sert önlemler aldı.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler , yeni koronavirüsü içerecek şekilde , tam kilitlenmeler, havaalanlarının kapatılması, seyahat kısıtlamalarının uygulanması ve sınırlarının tamamen kapatılması dahil olmak üzere, giderek artan bir şekilde süpürme önlemleri almaktadır .

Hangi Ülkeleri sınırları kapattı

Virüsün yayılması Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından bir salgın olarak etiketlendi.

Aşağıda, son günlerde bu tür önlemleri alan ülkelerin bir listesi bulunmaktadır. Gezginler, güncellenmiş bilgiler ve daha fazla ayrıntı için hükümet web sitelerini ziyaret etmelidir.

Arnavutluk

22 Mart’ta Arnavutluk, ülkeye ve ülkeden gelen tüm ticari uçuşları askıya alarak yalnızca bayrak taşıyıcı Air Albania’nın Türkiye’nin İstanbul’a uçmasına ve insani uçuşlar gerçekleştirmesine izin verdi.

Cezayir

Hükümet 19 Mart’tan itibaren Avrupa ile hava ve deniz yolculuğunu askıya alacağını açıkladı. Yetkililer daha önce Fas, İspanya, Fransa ve Çin ile uçuşları durdurmuşlardı.

Angora

Çin, Fransa, İran, İtalya, Güney Kore, Portekiz veya İspanya’da bulunan yolcuların ve havayolu mürettebatının Angola’ya girmesine izin verilmiyor.

Angola sakinleri, havayolu mürettebatı ve bu yedi ülkeden gelen veya bu yedi ülkede bulunan Angola vatandaşları karantinaya alınacak.

Anguilla

Tüm havaalanları 20 Mart’ta 14 gün boyunca kapatıldı. Son 14 gün içinde Karayipler bölgesi dışına seyahat eden yolcular varışlarında 14 gün karantinaya alınacak.

Antigua ve Barbuda

Antigua Barbuda Turizm Otoritesi’nin web sitesinde yayınlanan 12 Mart seyahat danışma belgesine göre, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Güney Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Singapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri veya İngiltere önceki 28 gün içinde ülkeye giriş izni verilmeyecek.

Diplomatlar muaf tutuldu. Olguları şüpheli olan her yolcu gemisinin yanaşması da engellenebilir.

Arjantin

Arjantin 15 Mart’ta sınırlarını en az iki hafta boyunca tüm yerleşik olmayanlara kapatacağını ve ABD ve Avrupa’dan tüm uçuşların 16 Mart’tan itibaren iptal edileceğini duyurdu.

Ermenistan

Ermenistan, sıradan bir pasaportla Çin ve İran vatandaşlarına vizesiz girişi iptal etti.

Son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, İran, İtalya Japonya, Güney Kore, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre veya İngiltere’de bulunan yolcuların Ermenistan’a girmesine izin verilmiyor.

Bu, Ermenistan vatandaşları veya sakinleri, vatandaşların ve diplomatların eşleri veya çocukları veya resmi uluslararası kuruluşların temsilcileri için geçerli değildir.

Son 14 gün içinde Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, İran, İtalya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre veya İngiltere’de bulunan Ermenistan vatandaşlarının 14 gün geçmesi gerekmektedir. karantina veya kendi kendine izolasyon.

Aruba

Yolcuların Aruba’ya girmesine izin verilmiyor, sakinler dahil, ancak giden uçuşlara hala izin veriliyor.

Kısıtlama ailin mürettebatı için geçerli değildir.

Avustralya

Ülkenin vatandaşları, vatandaşların yakın aile üyeleri, daimi sakinleri ve yakın aile üyeleri, havayolu ekibi ve diplomatlar dışında yolcuların Avustralya’ya geçiş yapmasına veya girmesine izin verilmez.

Kısıtlama Fiji, Kiribati, Mareşal Adaları, Mikronezya, Nauru, Yeni Zelanda, Niue, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa (Amerikan), Solomon Adası, Tonga, Tuvalu ve Vanuatu vatandaşlarının geçişi için de geçerli değildir.

Avustralya vatandaşlarının, başka bir ülkede ikamet edenler, havayolu ve deniz mürettebatı ve ilgili güvenlik çalışanları, gerekli iş için deniz tesislerine seyahat edenler ve resmi hükümet işinde seyahat edenler hariç, ülke dışına çıkmasına izin verilmez.

Avusturya

Schengen bölgesi dışından gelen yabancı gezginlerin, bir sonraki duyuruya kadar Avusturya’ya girmeleri yasaktır.

AB vatandaşları ve giriş hakkı olan yabancılar, ülkeye hava yoluyla girdikten hemen sonra 14 günlük kendi kendine izlenen bir ev karantinası yapmakla yükümlüdür.

Birkaç istisna dışında , ülkenin Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İsviçre ve İtalya ile olan kara sınırlarının çoğu engellenmiştir.

Azerbeycan

Sakinler veya çalışma izni sahipleri dışındaki yabancıların Azerbaycan’a girmesine izin verilmez. Yolcular COVID-19 için test edilecek ve 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır. Varışta e-vize ve vize verilmesi askıya alınmıştır.

Bahamalar

Bahamalar’dan gelen yabancı uyrukluların ülkelerine geri gönderilmesi dışında Bahamalar’ın sınırları 15 Nisan’a kadar kapalı kaldı.

Bahreyn

Bahreyn , 18 Mart’tan itibaren bir sonraki duyuruya kadar gelen uçuş sayısında bir azalma olduğunu açıkladı .

Ülke ayrıca varış vizesini askıya aldı.

Avusturya, Belçika, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, Irak, Güney Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç’te bulunan yabancılar , Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde son 14 gün içinde Bahreyn’e geçiş ve giriş yasaktır.

Son 14 gün içinde Hong Kong, İtalya, Japonya, Lübnan, Malezya, Singapur veya Tayland’da bulunan yolcular varıştan önce geçerli bir vizeye sahip olmalıdır.

Kısıtlamalar havayolu ekibi, askeri personel, Bahreyn sakinleri, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları için geçerli değildir.

Bahreyn’e gelen tüm yolcular derhal test edilecek ve karantinaya alınacaktır.

Bangladeş

Butan, Maldivler ve Sri Lanka’dan uçuşlar 7 Nisan’a kadar ertelendi.

Bahreyn, Hindistan, Kuveyt, Malezya, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Singapur, Tayland Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden uçuşlar 15 Nisan’a kadar askıya alındı.

Varış vizesi tüm uluslar için askıya alınmıştır.

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg’da bulunan normal pasaportlu yabancılar , Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç veya İsviçre’nin 1 Mart’tan bu yana 7 Nisan’a kadar Bangladeş’e girmesine izin verilmiyor.

29 Şubat’tan bu yana AB bölgesi veya İran dışında yaşayan yukarıda belirtilen ülkelerin vatandaşları seyahatten 72 saat içinde alınan bir sağlık sertifikası olan vize ile Bangladeş’e seyahat edebilirler.

Barbados

Çin, Avrupa, İran, Güney Kore, İngiltere ve ABD’den gelen yolcular 14 gün karantinaya alınacak.

Belçika

Avrupa Birliği dışından gelen yolcuların Belçika’ya girmesine izin verilmez. Ülke kara sınır kontrolleri uyguluyor.

Bu, İngiliz pasaportu, Cebelitarık tarafından verilen İngiliz Denizaşırı Toprakları vatandaşlığı ve İngiltere tarafından verilen ve eve dönen Birleşik Krallık tarafından verilen ikamet hakkı için İngiliz pasaportu olan yolcular için geçerli değildir.

Bu kısıtlama, AEA Üye Devletleri, İsviçre veya İngiltere tarafından uzun süreli oturma izni veya uzun süreli vizesi olan yolcular için de geçerli değildir.

Yolcu uçuşlarının yalnızca yerel saate göre 07: 00-21: 00 saatleri arasında yapılmasına izin verilir.

Belize

Ülkenin Sağlık Bakanlığı’na göre Belize giriş limanlarının çoğunu kapattı, ancak Santa Elena Sınırı ve Philip Goldson Uluslararası Havaalanı açık kaldı . Yük gemileri tüm giriş limanlarını kullanmaya devam edebilir.

Son 30 gün içinde bir Avrupa ülkesi, Çin, Hong Kong, İran, Japonya veya Güney Kore’de bulunan yabancıların Belize’ye girmesine izin verilmiyor.

Benin
Yolcular 14 gün karantinaya alınır.

Bermuda
Bermuda, 20 Mart’tan itibaren iki hafta boyunca gelen yolcu uçuşları için kapalı.

Bolivya
Bolivya yerleşik olmayanlara sınırlarını kapattı ve 17 Mart’tan bu yana tüm uluslararası uçuşları askıya aldı. Kısıtlama 31 Mart’a kadar sürecek.

Avrupa uçuşları 15 Nisan’a kadar erteleniyor. Diplomatik görevi olan veya ikamet edenlerin dışındaki tüm yabancı uyrukluların ülkeye girişleri yasaklandı.

Bosna Hersek
Sakinleri hariç normal pasaportu olan yabancıların ülkeye girmesine izin verilmez.

Botsvana
Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Hindistan, İran, İtalya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, Norveç, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD veya İngiltere’den gelenlerin, yabancıların, yabancılara girmesine izin verilmiyor Botsvana.

Yolcular artık Botsvana’ya vardıklarında vize alamazlar.

Brezilya
Brezilya vatandaşlarının sakinleri ve yakın aile üyeleri dışındaki yabancıların 30 Nisan’a kadar Brezilya’ya girmesine izin verilmez.

Brunei
Yerleşik olmayan yabancıların Brunei’ye geçişi veya girişi yasaktır. Varışta tüm vize muafiyetleri ve vize geçici olarak askıya alınır.

Bulgaristan
Türkiye’nin Bulgaristan ile olan kara sınırı yolcuların giriş ve çıkışlarına kapatıldı.

Avrupa Birliği dışından gelen yolcular, bölge sakinleri ve aileleri dışında Bulgaristan’a giremez.

Burkina Faso
Ülkenin Bobo Dioulasso (BOY) ve Ouagadougou (OUA) havaalanları kapatıldı.

Kamboçya
30 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, tüm vize muafiyetleri, varış vizeleri ve e-vizeler 30 Nisan’a kadar askıya alınmıştır.

Ayrıca 30 Mart’tan itibaren, tüm yabancıların seyahat tarihinden 72 saatten daha uzun bir süre önce, COVID-19 için pozitif test etmediklerini ve minimum 50.000 $ ‘lık sağlık sigortasına sahip sigorta poliçesi belgelerine sahip olduklarını gösteren bir tıbbi sertifikaya sahip olmaları gerekmektedir .

Fransa, Almanya, İran, İtalya, İspanya veya ABD’den seyahat edenlerin, mukimler hariç, Kamboçya’ya girmesi yasaktır.

Havayolu mürettebatı, Kamboçya vatandaşları ve sakinleri, yabancı elçiliklerin ve uluslararası kuruluşların diplomatları ve yetkilileri ile Fransa, Almanya, İran, İtalya, İspanya’da yaşayan veya Diplomatik Vize Tip A ve Resmi Vize Tip B olan aile üyeleri hariç veya son 14 gün içinde ABD 14 gün karantina olacaktır.

Kamerun
17 Mart’ta hükümet 18 Mart’tan başlayarak kara, hava ve deniz sınırlarını süresiz olarak kapattığını söyledi. 17 Nisan’a kadar kargo uçakları hariç tüm uluslararası uçuşlar askıya alındı.

Kanada
16 Mart’ta Kanada , Kanada vatandaşlarının, uçak mürettebat üyelerinin, diplomatların ve ABD vatandaşlarının yakın aile üyeleri dışında , sınırlarını kapadığını ve Kanada vatandaşı veya daimi ikametgahı olmayan herkese girmeyi reddettiğini açıkladı .

18 Mart’ta ABD ve Kanada zorunlu olmayan tüm trafiğe sınırlarını kapattıklarını söylediler. Ülke liderleri ticaretten etkilenmediğini söyledi.

Kanada’ya yapılan çoğu uluslararası uçuş 18 Mart’tan itibaren dört havalimanından gerçekleştirilecek. İç hat uçuşları ile Karayipler, Saint Pierre ve Miquelon, Meksika ve ABD’den gelen uçuşlar muaf tutulacak.

Şili
Şili , yerleşik olmayan yabancılara sınırlarını 18 Mart’ta belirsiz bir süre için kapatacağını duyurdu . Ayrıca Yeni Zelanda vatandaşlarının Şili’yi geçmesine izin verilmiyor.

Yüksek riskli bölgelerden dönen vatandaşlar 14 gün boyunca karantinaya almalıdır.

Çin
26 Mart’ta Çin, koronavirüsün ithal edilen vaka sayısını azaltmak için diplomatik işçiler hariç çoğu yabancı uyruklu kişinin girişini geçici olarak yasakladığını açıkladı.

Dışişleri bakanlığı, oturma izni olan yabancı vatandaşların bile 28 Mart’tan itibaren girmesinin önleneceğini söyledi.

Yetkili, Çin’e “gerekli ekonomik, ticari, bilimsel veya teknolojik faaliyetler veya acil insani ihtiyaçlar dışında” gelen vizelerin vizeler için başvurabileceklerini söyledi.

Ocak ayında Çin, yurtdışından gelen davalarla başa çıkmak için önlemler aldı, Pekin ve diğer bölgeler uluslararası gelişleri 14 günlük karantinaya almaya zorladı.

Sivil havacılık bakanlığı, gelen uluslararası uçuşlarda yolcu sayısını da sınırlandırdı.

Kolombiya
Kolombiya, 16 Mart’tan itibaren tüm kara, hava ve deniz sınırlarının 30 Mayıs’a kadar kapalı kalacağını duyurdu. Buna binlerce göçmen ve mültecinin her gün geçtiği Venezuela ile olan sınırı da dahildir.

Kolombiya ayrıca 25 Mart’tan itibaren iç hat seferlerini durduracak.

Kongo Cumhuriyeti
Kongo Cumhuriyeti sınırlarını ve tüm havaalanlarını kapattı.

Kosta Rika
Olağanüstü hal ilan ettikten sonra, Kosta Rika 18 Mart’ta yabancılara tüm sınırları kapattı.

Fildişi Sahili
Ülkenin sınırları 25 Mart’tan beri kapalı.

Hırvatistan
Ülkenin sınırları 18 Nisan’a kadar AB üyesi olmayan ziyaretçiler için kapalı.

Kıbrıs
Yabancı ziyaretçilerin Avrupa Birliği dışından Kıbrıs’a girmesine izin verilmez.

Kıbrıs vatandaşları ve sakinleri, kalkıştan en fazla 4 gün önce COVID-19’dan arınmış olduklarını belirten bir sağlık sertifikasına sahip olmalıdır. 14 gün boyunca karantinaya alınacaklardır.

Küba
Yerleşik olmayan tüm yabancıların Küba’ya girmesi yasaklanmıştır. Adaya gelen vatandaşlar ve bölge sakinleri 14 günlük karantinaya tabidir.

2 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, insani yardımlar dışında Küba’ya yapılan tüm uçuşlar askıya alındı.

Çek Cumhuriyeti
Çek başbakanı 12 Mart’ta ülkenin Almanya ve Avusturya’dan gelen yolcularla sınırlarını kapatacağını ve diğer yüksek riskli ülkelerden yabancıların girişini yasaklayacağını söyledi.

Çeklerin bu ülkelere ve 14 Mart’tan itibaren riskli olduğu düşünülen diğer ülkelere ve ülkelere seyahat etmeleri yasaklandı.

Tam liste diğer Avrupa Birliği üyeleri İtalya, İsveç, Fransa, Hollanda, Belçika, İspanya ve Danimarka’nın yanı sıra İngiltere, İsviçre, Norveç, Çin, Güney Kore ve İran’ı da içeriyor. Dokuzdan fazla sandalyeye sahip uluslararası toplu taşıma araçlarının da sınırların ötesine geçmesi yasaklanacak.

Kıbrıs
Vatandaşı olmayan veya Kıbrıs’ta ikamet eden yolcuların ülkeye girmesine izin verilmez.

Vatandaşlar ve bölge sakinleri, yeni Coronavirüs’ten uzak olduklarını en az 4 gün önce belirten bir sağlık sertifikası almalıdır. Ayrıca varışta 14 gün karantinaya almaları gerekecek

Danimarka
13 Mart’ta Danimarka, sakinleri dışında geçici olarak vatandaş olmayanlara sınırlarını kapatacağını söyledi.

Başbakan Mette Frederiksen, “Tüm turistler, tüm seyahatler, tüm tatiller ve Danimarka’ya girme konusunda güvenilir bir amacı kanıtlayamayan tüm yabancıların Danimarka sınırına girişleri reddedilecek.” Dedi. Kapatma, gıdalar, ilaç ve endüstriyel malzemeler de dahil olmak üzere malların taşınması için geçerli değildir.

Dominika
Tüm uçuşlar askıya alındı.

Dominik Cumhuriyeti
Hükümet, 14 Mart’ta 16 Mart’ta Avrupa’dan tüm uçuşları ve tüm yolcu gemilerinin bir aylığına varışını askıya alacağını söyledi.

Cibuti
15 Mart’ta Cibuti, tüm uluslararası uçuşları askıya aldığını söyledi.

Ekvador
16 Mart’tan itibaren vatandaşlar ve bölge sakinleri de dahil olmak üzere sınırlar 21 gün boyunca tamamen kapandı .

Mısır
Ülkenin sivil havacılığının ön izniyle insani yardım, geri dönüş ve Birleşmiş Milletler uçuşları dışında Mısır’a yapılan tüm uçuşlar askıya alındı.

El Salvador
El Salvador, 16 Mart’ta havaalanını tüm ticari uçuşlara kapattı. 11 Mart’ta, akredite diplomatlar ve ülkenin yasal sakinleri hariç, tüm yabancılara giriş yasaklandı . Girmesine izin verilenler 30 günlük olası bir karantinaya tabidir.

Estonya
Yerleşik olmayan tüm yabancıların giriş izni yoktur.

Etiyopya
20 Mart’ta Etiyopya hükümeti, Afrika kıtasının en büyük havayolu şirketi olan devlet gemisinin 30 ülkeye uçuşları askıya alacağını duyurdu.

23 Mart’tan itibaren, gelen tüm yolcular zorunlu karantinaya maruz kalmaktadır. Etiyopya ayrıca, koronavirüsün yayılmasını engelleme çabalarının bir parçası olarak kara sınırlarını neredeyse tüm insan trafiğine kapatacağını duyurdu.

Fiji
Yolcuların ve havayolu mürettebatının Fiji’ye girmesine izin verilmiyor.

Bu kısıtlama, 14 gün boyunca kendi karantinaya alması gerekecek konut sakinleri için geçerli değildir.

Finlandiya
Vatandaşların, AB sakinlerinin ve Finlandiya tarafından verilen oturma iznine sahip olan yolcular haricinde yolcuların Finlandiya’ya girmesine izin verilmez.

Kısıtlayıcı tedbir, aile üyeleri de dahil olmak üzere AB sakinleri ve Finlandiya pasaportu, aile üyeleri de dahil olmak üzere, Finlandiya üzerinden kendi ülkelerine geri dönen yolcular için geçerli değildir.

Sağlık çalışanları, ulaşım personeli, diplomatlar ve diğer birkaç dava da seyahat kısıtlamalarından muaftır.

Fransa
Schengen üyesi olmayan bir Devletten gelen yolcuların Fransa’ya girmesine izin verilmez.

Bu, AÇA Üye Devletleri, İsviçre vatandaşları, İngiliz pasaportu olan yolcular ve Fransa tarafından verilen oturma iznine sahip olanlar için geçerli değildir.

Koronavirüs üzerinde çalışan sağlık uzmanları ve araştırmacılar da seyahat kısıtlamalarından muaftır.

Gabon
Gabon, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, İrlanda, Güney Kore’de bulunan herkes için – vatandaşlar ve sakinler hariç – girişini yasakladı , Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, ABD veya İngiltere son 14 gün içinde.

Gambiya
Yerel basında Pazartesi günü çıkan haberlere göre, Gambiya 23 Mart’ta koronavirüsün yayılmasını önleme tedbirlerinin bir parçası olarak komşu Senegal ile sınırlarını 21 gün boyunca kapatmaya karar verdi.

Gürcistan
Kafkasya cumhuriyeti ülkeye giren tüm yabancı uyruklu vatandaşlara bir yasak koydu ve sınırlarını kapattı . Gürcistan 20 Mart’ta diğer ülkelerle hava trafiğini de durdurdu.

Almanya
Schengen üyesi olmayan bir Devletten gelen yolcuların Almanya’ya girmesine izin verilmez.

Bu, AÇA Üye Devletleri, İsviçre, İngiliz vatandaşı ve bir AÇA Üye Devleti, İsviçre veya Birleşik Krallık’ta uzun süreli oturma hakkına sahip olan ve ülkelerine dönen yolcular için geçerli değildir.

Yolcular varışta tamamlanmış bir Halk Sağlığı Yolcu Bulma Formu ibraz etmelidir.

Gana
17 Mart’tan itibaren Gana, resmi sakin veya Ganalı vatandaşı olmadıkça, son 14 gün içinde 200’den fazla koronavirüs vakası olan bir ülkeye girişi yasakladı.

Ülke, 22 Mart’tan itibaren tüm sınırları kapattı ve o gün gece yarısından önce ülkeye giren herkes için zorunlu bir karantina emri verdi.

Yunanistan
Yunanistan, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’ye ve İngiltere’den tüm uçuşları askıya aldı.

15 Mart’ta Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya uçuşların yanı sıra kara ve deniz yollarını da yasaklayacağını söylemişti. Yetkililer, yalnızca Yunanistan’da yaşayan kargo ve vatandaşların Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya gidip gelmelerine izin verileceğini söyledi.

Atina, İtalya’ya giden ve İtalya’dan yolcu gemisi rotalarını da yasaklarken, hiçbir yolcu gemisinin Yunan limanlarına yanaşmasına izin verilmiyordu. Yunanistan, yurt dışından gelen herkesi iki hafta karantinaya alacağını söyledi.

Türkiye’nin Yunanistan ile olan kara sınırları yolcuların giriş ve çıkışlarına kapatıldı.

Grenada
Maurice Bishop Uluslararası Havaalanı (GND) ve Lauriston Havaalanı (CRU) 23 Mart’tan itibaren tüm yolcu trafiği nedeniyle kapatıldı.

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İran, İrlanda, İtalya, Güney Kore, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD veya İngiltere.

Guatemala
Guatemala yerleşik olmayan tüm varışları yasakladı ve 16 Mart’tan itibaren kargo hariç tüm uçuşları askıya aldı. Ayrıca yolcu gemilerinin yanaşmasını yasakladı. 17 Mart’ta ülke, ABD’den tüm sınır dışı seferlerini de askıya aldığını duyurdu.

Tüm vatandaşların, sakinlerin ve diplomatların varışta karantinaya alınması gerekmektedir.

Guyana
18 Mart’tan itibaren, tüm havaalanları 14 gün boyunca kısmen kapatıldı. Yerel basında çıkan haberlere göre , kapanış esas olarak uluslararası yolcu uçuşlarını etkiliyor .

Haiti
19 Mart’ta Haiti hükümeti, koronavirüs salgını üzerinde acil durum ilan etti , ulusun sınırlarını kapattı ve yetkililer ilk iki enfeksiyon vakasını tespit ettikten sonra sokağa çıkma yasağı uyguladı.

ABD’den gelenler dışında tüm uluslararası uçuşları da askıya aldı ve Dominik Cumhuriyeti ile olan sınırını kapattı.

Honduras
Honduras kargo hariç tüm sınırların kapatılmasını emretti.

Macaristan
Başbakan Viktor Orban 16 Mart’ta Meclise verdiği demeçte, Macaristan’ın uluslararası yolcular için sınırlarını kapatacağını söyledi.

Hindistan
Hindistan, 14 Nisan’a kadar kargo hariç tüm uluslararası uçuşları yasakladı.

18 Mart’ta Hindistan, vizelerin büyük çoğunluğunu ülkeye erteleyeceğini söyledi. Geleneksel olarak vizesiz erişim hakkı verilen milyonlarca Hint kökenli yabancı vatandaşın da başvuruda bulunmaları gerekecek.

Hint vatandaşlarını yurtdışında zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçınmaya çağırdı.

17 Mart’ta Hindistan, bir sonraki duyuruya kadar Fransa, İspanya ve Almanya vatandaşlarına vize vermeyi askıya almıştı. Bu tür kısıtlamalar Çin, İtalya, İran, Japonya ve Güney Kore vatandaşları için mevcuttu – salgından en çok etkilenen beş ülke.

Komşu Myanmar ile bir sınır kapadı.

Endonezya
2 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, mukim olmayan yabancıların Endonezya’ya geçiş veya giriş izni yoktur.

Yabancılara varışta tüm vize muafiyetleri ve vize 20 Nisan’a kadar ertelenir.

Son 14 gün içinde Fransa, Almanya, İran, İtalya, İspanya, İsviçre, İngiltere veya Vatikan’da bulunan ziyaretçi ve havayolu mürettebatının Endonezya’ya geçiş yapmasına veya girmesine izin verilmiyor.

Bu, Endonezya vatandaşları için geçerli değildir.

Kalıcı Oturma İzni (KITAP) veya Geçici Oturma İzni (KITAS) olan kişilerin Endonezya’ya yalnızca yerel sağlık otoriteleri tarafından seyahat için uygun olduklarını ve solunum yolu hastalığı bulunmadığını belirten geçerli bir sağlık sertifikası verdikleri takdirde girmelerine izin verilir. Sertifika, kalkıştan en geç 7 gün önce yapılmış olmalıdır.

Son 14 gün içinde Güney Kore’de Çin veya Daegu ve Gyeongsangbuk-do Eyaletinde bulunan yolcuların ve havayolu mürettebatının Endonezya’ya geçiş yapmasına veya girmesine izin verilmiyor.

İran
Normal pasaportu olan Çin vatandaşları, Hong Kong pasaportu olan yolcular ve Macao pasaportu olan yolcular artık vizeden muaf değiller.

Ancak varışta vize alabilirler. Varışta tıbbi ve sağlık kontrolünü temizlemeleri gerekmektedir. Bundan sonra sertifika verilir.

Irak
Irak hükümeti, koronavirüs pandemisine cevaben ülke çapında kilitlenmeyi 11 Nisan’a kadar uzatacağını söyledi. Tüm havaalanları kapalı.

Okullar, üniversiteler, alışveriş merkezleri ve diğer büyük toplanma yerleri kapalı kalacaktır.

İsrail
İsrail sınırı, vatandaşlar, sakinler ve Göç İdaresi’nden özel giriş onayı olanlar hariç herkes için kapalıdır .

Tel Aviv’deki (TLV) ulaşım tesisleri geçici olarak askıya alındı.

İtalya
İtalya’da hükümet yetkilileri , virüsün yayılmasını durdurmak için 60 Mart ülkesini 10 Mart’ta kilit altına aldı. Kısıtlamalar 3 Nisan’a kadar sürecek.

Turistlerin İtalya’ya Lombardiya bölgesindeki havaalanları ve Alessandria, Asti, Modena, Novara, Padova, Parma, Pesaro ve Urbino, Piaceza, Reggio Emilia, Rimini, Treviso-Venedik, Verbano-Cusio-Ossola ve Vercelli.

İş için, sağlık nedenleriyle, acil bir durumda ya da ikamet edenler için seyahat eden kişiler, bölgesel önleme bölümüne varışlarını bildirmeli ve 14 gün boyunca sağlık gözetimi ve izolasyonuna tabi tutulmalıdır.

İtalya, iç seyahati yasakladı ve 23 Mart’ta bir koronavirüsün yayılmasına karşı son hendekle çeşitli endüstrileri kapattı.

Fildişi Sahili
Fildişi Sahili’nde tüm sınırlar bir sonraki duyuruya kadar kapalıdır.

Jamaika
Yerel basında çıkan haberlere göre , Jamaika İran, Çin, Güney Kore, İtalya, Singapur, Almanya, İspanya, Fransa ve İngiltere’den seyahat edenlere seyahat kısıtlamaları getirdi . Hükümet ayrıca toplumun yayıldığı ülkelerden gelen herkesin 14 gün boyunca karantinaya alması gerektiğini söyledi.

Japonya
Ülke, varıştan 14 gün önce Çin, İran veya İtalya’da bulunan gezginlere giriş yasağı koydu.

Bahreyn, Brunei Sultanlığı, Kongo, Endonezya, İsrail, Malezya, Filipinler, Katar, Singapur, Tayland ve Vietnam’dan 27 Mart’ta veya bu tarihten önce verilen vizeler geçersiz kılındı.

Ürdün
Ürdün 17 Mart tarihinde kapalı Mısır’dan nakliye için İsrail ve İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve onun deniz limanları ile sınır kapıları. Irak’tan karayolu yolcu trafiğini de engelledi.

Hükümet Lübnan ve Suriye’ye seyahat etmeyi yasakladı ve Fransa, Almanya ve İspanya’dan gelen yolculara girişi engelledi. Önlemler arasında Mısır’a havayolu hizmetinin yarı yarıya azaltılması da vardı.

Kazakistan
Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev 15 Mart’ta olağanüstü hal ilan etti ve vatandaşlar, diplomatlar ve hükümet tarafından davet edilenler dışında herkesin ülkeye girişini engelledi. Kazakların ülkeyi terk etmeleri de yasaklanmıştır.

Kenya
Kenya’ya olan tüm uluslararası uçuşlar askıya alındı.

Kuveyt
Yetkililer 13 Mart’tan itibaren Kuveyt’e ve Kuveyt’ten tüm ticari yolcu uçuşlarını yasakladı .

Kırgızistan
Kırgızistan 17 Mart’ta tüm yabancılara girişi yasaklayacağını söyledi.

Letonya
Letonya, neredeyse tüm yabancıların ülkeye girişini durdurdu, tüm uluslararası seyahatlerle, hava, demiryolu, deniz ve karayolu ile 17 Mart’tan itibaren iptal edildi.

Lübnan
Lübnan hükümeti 11 Mart’ta İtalya, İran, Çin ve Güney Kore’den uçuşların askıya alındığını duyurdu .

12 Mart’ta Lübnan hükümeti Suriye’ye olan tüm kara sınır geçişlerini süresiz olarak kapatmaya karar verdi.

Libya
Libya’nın Trablus’taki BM tarafından tanınan Ulusal Anlaşma Hükümeti (GNA), 16 Mart’ta Misrata Havalimanı’ndaki tüm uçuşları üç hafta boyunca askıya aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu