WordPress

WordPress Kategori Kaldırma

Wordpress Kategori nasıl kaldırılır.Wordpress "category" Yazısını Kaldırma nasıl yapılı

WordPress Kategori nasıl kaldırılır.Wordpress “category” Yazısını Kaldırma nasıl yapılır,Wordpress Kategori kısmı eklentisiz nasıl kaldırılır makalemizde.WordPress’te category şeklindeki kelimeler URL yapıları için kirli bir görünüme neden olmaktadır. Bu nedenle genellikle o yazıyı kaldırmak isteriz. Yoast SEO kullanan kişiler, eklenti ayarlarından category base ‘i seçeneğini aktif hale getirerek link yapısında kategori temelini gizleyebilir. Biz bu yazıda ise eklentisiz olarak category temeli kaldırma yöntemini anlatacağız.

Eklentisiz Category Yazısı Kaldırma

Bu yöntem iki aşamadan oluşuyor.

1. aşamada yönetici paneli > ayarlar > kalıcı bağlantılar sayfasına gelerek sayfanın en altındaki bölümde yer alan Kategori Temeli bölüne nokta koyuyoruz: .

2. aşamada ise aşağıdaki kodu Yönetici Paneli > Görünüm > Düzenleyici > Functions.php ‘ye gelerek burada php kodundan sonra aşağıdaki kodu ekliyoruz:

// remove category base add_filter('category_rewrite_rules', 'no_category_base_rewrite_rules'); function no_category_base_rewrite_rules($category_rewrite) { $category_rewrite=array(); $categories=get_categories(array('hide_empty'=>false)); foreach($categories as $category) { $category_nicename = $category->slug; if ( $category->parent == $category->cat_ID ) $category->parent = 0; elseif ($category->parent != 0 ) $category_nicename = get_category_parents( $category->parent, false, '/', true ) . $category_nicename; $category_rewrite['('.$category_nicename.')/(?:feed/)?(feed|rdf|rss|rss2|atom)/?$'] = 'index.php?category_name=$matches[1]&feed=$matches[2]'; $category_rewrite['('.$category_nicename.')/page/?([0-9]{1,})/?$'] = 'index.php?category_name=$matches[1]&paged=$matches[2]'; $category_rewrite['('.$category_nicename.')/?$'] = 'index.php?category_name=$matches[1]'; } global $wp_rewrite; $old_base = $wp_rewrite->get_category_permastruct(); $old_base = str_replace( '%category%', '(.+)', $old_base ); $old_base = trim($old_base, '/'); $category_rewrite[$old_base.'$'] = 'index.php?category_redirect=$matches[1]'; return $category_rewrite; }

Artık kategori yazısı link yapısında görünmeyecektir. Sorunlarınız için yorum kısmından iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Gutenberg Yazı Editörü Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı