WordPress
Trend

WordPress Multisite Ağının Kurulumu

WordPress multisite ağını kurmak ve kurmak ister misiniz?

WordPress multisite ağını  kurmak ister misiniz? WordPress, aynı WordPress kurulumunu kullanarak birden fazla web sitesi oluşturmak için yerleşik bir özelliğe sahiptir.

Wordpress multisite nasıl yapılır

Bir WordPress multisite ağı, ayrı web siteleri işletmeleri gereken, ancak bunları tek bir gösterge panosunda yönetmek isteyen bloglar, okullar ve işletmeler tarafından kullanılır.

Bu makalede, bir WordPress çok siteli ağının nasıl düzgün bir şekilde kurulup kurulacağını göstereceğiz.

Bu kapsamlı bir makale olduğundan, daha kolay gezinmek için içindekileri ekledik:

WordPress Multisite Temelleri

 1. WordPress Multisite Nedir?
 2. WordPress multisite ağı kullanmanın avantajları
 3. WordPress çok siteli ağ kullanmanın eksileri
 4. WordPress multisite ağına kimler ihtiyaç duyar?

WordPress Multisite Kurulum ve Kurulum

 1. WordPress multisite ağı için gereksinimler
 2. Çok bölgeli ağınız için bir etki alanı yapısı seçme
 3. Joker alt etki alanlarını ayarlama
 4. WordPress multisite ağ özelliğini etkinleştirme
 5. WordPress multisite ağınızı kurma

WordPress Multisite Yapılandırma Ayarları

 1. Ağ ayarlarını yapılandırma
 2. Multisite ağınızı kayıtlar için açma
 3. Yeni site ayarları
 4. Çok bölgeli ağınız için ayarları yükleyin
 5. Eklenti menüsü ayarları

Varsayılan İçerik, Tema ve Eklentileri Ayarlama

  1. WordPress çoklu site ağınıza yeni siteler ekleme
  2. Çok bölgeli ağınıza temalar ve eklentiler ekleme
  3. Yeni sitelere varsayılan İçerik ekleme

Sorun Giderme ve SSS

   1. WordPress çoklu site sorunlarını giderme
   2. WordPress multisite hakkında SSS

WordPress Multisite Ağı Nedir?

Bir WordPress Multisite ağı, tek bir WordPress kurulumundan birden fazla WordPress sitesi veya blog çalıştırmanıza ve yönetmenize olanak sağlar.

Anında yeni siteler oluşturmanıza ve aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak yönetmenize olanak tanır. Diğer kullanıcıların etki alanınızda kaydolmasına ve kendi bloglarını oluşturmasına bile izin verebilirsiniz.

WordPress multisite ağı, ağınızdaki her bir web sitesini / blogu özelleştirmek için kullanabileceğiniz gelişmiş ayarlarla birlikte gelir.

WordPress Multisite Ağı Kullanmanın Artıları

Pek çok durumda, bir WordPress çoklu site ağı, birden fazla bağımsız WordPress sitesini yönetmekten daha faydalı olabilir. Bir WordPress multisite ağı kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

   1. Ağ yöneticisi olarak, tek bir kontrol panelinden birden fazla siteyi kolayca yönetebilirsiniz.
   2. Ağdaki her sitenin kendi yöneticileri olabilir. Site yöneticileri sadece kendi web sitelerini yönetme yeteneklerine sahip olacak.
   3. Eklentileri / temaları yükleyebilir ve tek bir indirmeyle birden fazla site için etkinleştirebilirsiniz.
   4. Multisite network ayrıca güncellemeleri yönetmenizi kolaylaştırır. WordPress’inizi, eklentilerinizi veya temalarınızı tek bir “master” kurulumunda güncellemeniz gerekir.

WordPress Multisite Ağı Kullanmanın Eksileri

Bir WordPress çoklu site ağı oluşturmak, birden fazla siteyi yönetmede her zaman yardımcı olmaz. Multisite ağ kurmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken bazı dezavantajlar şunlardır.

   1. Ağdaki tüm siteler aynı kaynakları paylaşır. Bu, ağınız kapalı olduğunda diğer tüm sitelerin de azaldığı anlamına gelir.
   2. Başlangıç ​​seviyesindeki kullanıcılar için trafik ve sunucu kaynaklarını yönetmek kolay değildir. Web sitelerinizden birinin beklenmedik trafik alması durumunda, ağdaki diğer tüm web sitelerini etkileyecektir.
   3. Bir web sitesi saldırıya uğradığında, bu, ağınızdaki tüm sitelerin saldırıya uğraması anlamına gelir.
   4. Bazı WordPress eklentileri çok siteli bir ağda iyi çalışmayabilir.
   5. WordPress çoklu site ağı, seçeneklerinizi sınırlayan tüm web barındırma sağlayıcıları tarafından doğru şekilde desteklenmiyor. Bu konuda daha sonra makalede konuşacağız.

WordPress multisite ağına kimler ihtiyaç duyar?

Sırf birden fazla WordPress web sitesini yönettiğiniz için, çok siteli bir ağ kullanmaya başlamanız gerektiği anlamına gelmez.

Tek bir gösterge panosundan birden fazla WordPress sitesini yönetmek için üçüncü taraf araçlar vardır . InfiniteWP veya iThemes Sync gibi araçlar , birden fazla WordPress sitesini bir çatı altında bir siteden diğerine geçiş yapmadan sürdürmeyi kolaylaştırır.

Çok bölgeli bir ağ oluştururken anlamlı olabilecek bazı senaryolar:

   1. Farklı ekipler tarafından yönetilen farklı bölümler içeren bir dergi web sitesi.
   2. Farklı yerler ve şubeler için alt sitelere sahip bir işletme web sitesi .
   3. Devlet veya kar amacı gütmeyen web siteleri WordPress multisite’ı farklı bölümler, yerler ve bölgeler için kullanabilir.
   4. Birden fazla alt alanda çalışan kendi blog ağınız.
   5. Okullar ve kolejler, öğrencilerin okul sunucularında kendi bloglarını oluşturmalarını sağlar.

WordPress Multisite Ağı İçin Gerekenler

Bir WordPress multisite ağındaki tüm web siteleri aynı sunucu kaynaklarını paylaşır. Bu, ihtiyacınız olacak en önemli şeyin iyi bir WordPress hosting olduğu anlamına gelir .

Trafik yoğunluğu az olan bir kaç web sitesine sahip olmayı planlıyorsanız, muhtemelen paylaşılan barındırma hizmetinden de kurtulabilirsiniz .

Ancak, multisite ağın doğası gereği, siteleriniz büyüdükçe VPS barındırma veya özel bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır .

Hem paylaşımlı barındırma hem de VPS / Dedicated sunucu sundukları ve ayrıca resmi WordPress barındırma ortaklarından biri oldukları için Bluehost’u öneriyoruz .

Alternatif arıyorsanız, SiteGround ve WP Altyapısı , WordPress çoklu site ağı için mükemmel bir servis sunar.

Çok Siteli Ağınız İçin Etki Alanı Yapısı Seçme

Bir WordPress multisite ağında, alt alanları veya alt dizinleri kullanarak yeni siteler ekleyebilirsiniz .

Alt etki alanı örneği:
http://site1.example.com

Alt dizin örneği:
http://example.com/site1/

Alt alanları seçerseniz, sunucunuzda joker alt alan adlarını yapılandırmanız gerekir. Bunu bir sonraki adımda nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Öte yandan, ağınızdaki siteler için alt dizinler veya yol tabanlı URL’ler seçtiyseniz, bir sonraki adımı atlayabilirsiniz.

Joker Alt Etki Alanlarını Ayarlama

Çok bölgeli ağınızdaki web siteleri için alt etki alanları kullanmaya karar verirseniz, çok bölgeli ağınız için joker alt etki alanları ayarlamanız gerekir.

Bunu yapmak için önce WordPress barındırma hesabınızın cPanel panosuna giriş yapmanız gerekir . Bundan sonra, ‘Etki Alanları’ bölümüne ilerlemeniz ve ardından ‘Alt Alanlar’ı tıklamanız gerekir.

Not: Web barındırma hizmetinize bağlı olarak, cPanel kontrol paneliniz yukarıdaki ekran görüntüsünden biraz farklı görünebilir. Bu ekran görüntüsü Bluehost’taki cPanel’den .

Bir sonraki sayfada, alt alan alanına * işaretini girmeniz ve açılır menüden ana etki alanınızı seçmeniz gerekir.

Cpanel belge kökünü otomatik olarak algılar ve aşağıdaki alanda görüntüler. Şimdi joker alt etki alanınızı eklemek için ‘Oluştur’ düğmesine tıklayın.

WordPress Çok Bölgeli Ağ Özelliğini Etkinleştirme

Çok Bölgeli Ağ özelliği her WordPress kurulumunda yerleşik olarak gelir. Yapmanız gereken tek şey, normalde yaptığınız gibi WordPress’i kurmak ve kurmak . Bundan sonra, çoklu alan özelliğini etkinleştirmeniz yeterlidir.

Multisite özelliğini mevcut herhangi bir WordPress sitesinde de etkinleştirebilirsiniz. Çoklu siteyi etkinleştirmeden önce , WordPress sitenizin tam bir yedeğini almayı unutmayın .

Multisite’ı etkinleştirmek için sitenize bir FTP istemcisi veya cPanel dosya yöneticisi kullanarak bağlanın ve düzenleme için wp-config.php dosyasını açın .

Wp-config.php dosyanıza / * hemen önce aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir, hepsi bu, düzenlemeyi durdurun! Mutlu bloglar. */ hat.

1
2
/* Multisite */
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

Tamamladığınızda, wp-config.php dosyanızı kaydedebilir ve sunucuya geri yükleyebilirsiniz.

Bu kod, WordPress sitenizdeki çoklu alan özelliğini etkinleştirir. Etkinleştirildikten sonra, çok bölgeli ağı kurmanız gerekir.

WordPress Multisite Ağınızı Kurma

Artık, WordPress sitenizdeki Multisite Network özelliğini başarıyla etkinleştirdiğinize göre, ağınızı ayarlama zamanı gelmiştir.

Mevcut bir WordPress web sitesinde ortak bir ağ kuruyorsanız, sitenizdeki tüm eklentileri devre dışı bırakmanız gerekir.

Basitçe Eklentiler »Yüklü Eklentiler sayfasını ziyaret edin ve tüm eklentileri seçin. ‘Toplu İşlemler’ açılır menüsünden ‘Devre Dışı Bırak’ı seçmeniz ve ardından’ Uygula ‘düğmesini tıklamanız gerekir.

Çok bölgeli ağınızı yapılandırmak için artık Araçlar »Ağ Kurulumu sayfasına gidebilirsiniz .

Ağ kurulum ekranında, Apache’nin sunucunuza kurulu mod_rewrite modülüne ihtiyacınız olduğuna dair bir bildirim göreceksiniz. Bu modül en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarına kurulur ve etkinleştirilir .

Yapmanız gereken bir sonraki şey WordPress’e, ağınızdaki siteler için ne tür bir etki alanı yapısı kullanacağınızı söylemek, örneğin Alt Alanlar veya Alt dizinler.

Bundan sonra, ağınız için bir başlık girmeniz ve Ağ yöneticisi e-postasındaki e-posta adresinin doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Devam etmek için yükle düğmesine tıklayın.

WordPress şimdi size sırasıyla wp-config.php ve .htaccess dosyanıza eklemeniz gereken bazı kodları gösterecektir .

Bu iki dosyadaki kodu kopyalayıp yapıştırmak için cPanel’de bir FTP istemcisi veya dosya yöneticisi kullanabilirsiniz.

Bundan sonra multisite ağına erişmek için WordPress sitenize tekrar giriş yapmanız gerekecek.

Ağ Ayarlarını Yapılandırma

Çok bölgeli ağı kurduğunuza göre, ağ ayarlarını yapılandırma zamanı geldi.

Ağ ayarlarını değiştirmek, yeni siteler eklemek ve diğer ayarları yapılandırmak için ‘Ağ Panosuna’ geçmeniz gerekir.

Farenizi, yönetici araç çubuğundaki ‘Sitelerim’ menüsüne getirdiğinizde açılan bir pencere açılır. Tıklayın Ağ Yöneticisi »Dashboard .

Bu sizi çok bölgeli ağ panosuna götürecektir. Çok bölgeli ağınızı yönetmek için yeni menü öğelerinin olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca, yeni bir site oluşturmanıza ve yeni kullanıcılar eklemenize izin veren “Right Now” panosunu göreceksiniz.

Ağ ayarlarını yapılandırmak için yönetici kenar çubuğundaki ‘Ayarlar’ bağlantısını tıklamanız gerekir.

Ağ ayarları sayfasındaki ilk seçenek, site başlığınızı ve yönetici e-posta adresinizi belirlemektir. Bu alanlar kurulum sırasında girdiğiniz ağ başlığı ve yönetici e-postası ile otomatik olarak doldurulacaktır.

Çok Bölgeli Ağınızı Kayıt İçin Açma

Ağ ayarları sayfasındaki ‘Kayıt Ayarları’ bölümü, muhtemelen ağ kurulumunuzdaki en önemli ayardır.

Varsayılan olarak, hem kullanıcı hem de site kayıtları ağda devre dışıdır.

Sitenizi kullanıcı kaydı için açmayı veya mevcut kullanıcıların yeni siteler oluşturmasına izin vermeyi ya da hem kullanıcı hem de site kaydına izin vermeyi seçebilirsiniz.

Multisite ağınızı kayıt için açıyorsanız, her yeni kullanıcı veya site kaydedildiğinde e-posta bildirimi almak için ‘Kayıt Bildirimi’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Bireysel site yöneticilerinin sitelerine yeni kullanıcılar eklemelerine izin vermek istiyorsanız, ‘Yeni Kullanıcılar Ekle’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyebilirsiniz.

Sınırlı E-posta Kaydı seçeneği, site veya kullanıcı kaydını belirli alanlardan gelen e-posta adresleriyle sınırlamanızı sağlar. Bu özellikle, yalnızca kendi kuruluşunuzdaki kişilerin kayıt yaptırmasına ve kullanıcı veya site oluşturmasına izin vermek istiyorsanız faydalıdır.

Benzer şekilde, bazı alanları tescilden yasaklayabilirsiniz.

Yeni Site Ayarları

‘Yeni Site Ayarları’ bölümü, çok siteli ağınızda oluşturulan yeni siteler için varsayılan seçenekleri yapılandırmanıza izin verir.

Karşılama e-postalarını ve ilk varsayılan yayın, sayfa ve yorumun içeriğini bu ayarlarda değiştirebilirsiniz.

Bir ağ yöneticisi olarak, bu ayarları istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Çok Siteli Ağınız için Ayarları Yükleyin

Sunucu kaynaklarınızın kullanımına bir göz atmanız önemlidir. Yükleme Ayarları bölümünde, bir sitenin yükleme için kullanabileceği toplam alan miktarını sınırlayabilirsiniz.

Varsayılan değer 100 MB’dir, bu muhtemelen en az 100 fotoğraf yüklemesi için iyidir. Sahip olduğunuz disk alanının miktarına bağlı olarak bu alanı artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Varsayılan yükleme dosyası türleri görüntüler, ses, video ve pdf dosyalarıdır. Eğer doc, docx, odt, vb. İsterseniz ek dosya tipleri ekleyebilirsiniz .

Bundan sonra, bir dosya boyutu sınırı seçebilirsiniz, böylece kullanıcılar delicesine büyük dosyaları sunucuya yükleyemezler.

Eklenti Menü Ayarları

Sonra, menü ayarlarına geçebilirsiniz. Ağ sitelerinizdeki eklentiler bölümü için yönetim menüsünü etkinleştirmenizi sağlar.

Bunu etkinleştirmek, ilgili site yöneticilerine eklentiler menüsünü gösterecektir. Kendi sitelerinde bir eklentiyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirler, ancak yeni eklentiler yükleyemezler.

Tüm yapılandırma ayarlarından memnun kaldığınızda, ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıkladığınızdan emin olun.

WordPress Multisite Ağınıza Yeni Siteler Ekleme

WordPress multisite ağınıza yeni bir site eklemek için yönetici araç çubuğundaki Sitelerim »Ağ Yönetici menüsü altındaki ‘Siteler’i tıklayın .

Bu size mevcut multisite kurulumunuzdaki sitelerin bir listesini gösterecektir. Varsayılan olarak, birincil sitenizi WordPress multisite ağınızdaki tek site olarak listelediniz.

Yeni bir site eklemek için üstteki ‘Yeni Ekle’ düğmesine tıklayın.

‘Yeni Site Ekle’ sayfasında, sitenin adresini girmeniz gerekir. Tam adresi, sadece alt etki alanı veya alt dizin olarak kullanmak istediğiniz kısmı girmeniz gerekmez.

Daha sonra, bir site başlığı eklemeniz ve site yöneticisinin e-posta adresini girmeniz gerekir.

Multisite ağınızı yönetmek için kullanmakta olduğunuz adres dışında bir yönetici e-posta adresi ekleyebilirsiniz.

E-posta adresi şu anda başka bir kullanıcı tarafından kullanılmıyorsa, WordPress yeni bir kullanıcı oluşturur ve girdiğiniz e-posta adresine kullanıcı adı ve şifreyi gönderir.

İşiniz bittiğinde, ‘Site Ekle’ düğmesini tıklayın.

WordPress multisite ağınıza yeni bir site eklenecek. Ağ yöneticisi olarak, yeni bir site kaydı e-postası da alacaksınız.

Yeni bir kullanıcı oluşturduysanız, o kullanıcı yeni bir şifre belirleme ve giriş yapma talimatlarını içeren bir e-posta alacak.

Çok Siteli Ağınıza Temalar ve Eklentiler Eklemek

Varsayılan olarak, çok siteli bir ağdaki site yöneticileri temaları ve eklentileri kendi başlarına yükleyemez.

Ağ yöneticisi olarak, ilgili eklentileri ve temaları yükleyebilirsiniz, böylece ağınızdaki tüm siteler için kullanılabilir.

Çok bölgeli ağınız için tema yükleme

Tema eklemek için, Sitelerim »Ağ Yöneticisi» Temalar sayfasına gidin.

Bu sayfada, WordPress multisite cihazınızda yüklü olan temaların bir listesini göreceksiniz.

Bu temanın altındaki ‘Ağ Etkinleştir’ seçeneğini tıklayarak bir temayı diğer sitelere sunabilirsiniz. Temanın altındaki ‘Ağ Devre Dışı Bırak’ bağlantısını tıklayarak da bir temayı devre dışı bırakabilirsiniz. Not: Ağ Devre Dışı Bırak seçeneği yalnızca tema etkin olduğunda görünecektir.

Yeni bir tema eklemek için ekranınızın üstündeki ‘Yeni Ekle’ düğmesine basmanız ve normalde yaptığınız gibi bir WordPress teması yüklemeniz gerekir .

Yeni tema kurulduktan sonra, ‘Ağ Etkinleştir’ seçeneği ile onu ağınızdaki diğer sitelere sunabilirsiniz.

Multisite Ağınız için varsayılan bir tema belirleme

Birkaç tema ekledikten sonra, WordPress her yeni site için varsayılan WordPress temasını hala aktive edecek.

Yeni siteler için varsayılan tema olarak başka bir tema oluşturmak istiyorsanız, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir.

1
2
// Setting default theme for new sites
define( 'WP_DEFAULT_THEME', 'your-theme' );

Temanızı temanızın adıyla değiştirin. / Wp-content / themes / klasörüne bakarak bulabileceğiniz tema klasörünün adını kullanmanız gerekir.

Çok bölgeli ağınız için eklentileri yükleme

Benzer şekilde, eklentileri yüklemek için Sitelerim »Ağ Yöneticisi» Eklentilersayfasını ziyaret edebilir ve çoklu sitenizdeki ağda etkinleştirmek için her bir eklentinin altındaki ‘Ağ Etkinleştir’ bağlantısını tıklayabilirsiniz.

Her web sitesi için önerdiğimiz birkaç temel WordPress eklentisi:

   • WPForms – En iyi WordPress iletişim formu eklentisidir ve basit sürükle ve bırak form oluşturucusunu kullanarak hızlı bir şekilde güzel formlar oluşturmanıza olanak sağlar.
   • Yoast SEO – Piyasadaki en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir ve arama motorlarından daha fazla ziyaretçi almanıza yardımcı olur.
   • SeedProd – Site yöneticileri, sitelerinde çalıştıkları sırada yakında gelen bir sayfa görmek isteyebilirler. SeedProd çok yakında güzel ekleyebilmelerini ve bakım modu açılış sayfalarını eklemelerini sağlar
   • WP Posta SMTP – WP Posta SMTP, çok bölgeli kayıt ve bildirim e-postaları göndermek için SMTP sunucusunu kullanarak e-posta göndermeyen WordPress’i düzeltmenize yardımcı olur .

Daha fazla eklenti önerisi için, tüm web siteleri için gerekli WordPress eklentileri listemize bakın .

Not: Daha önce ‘Ağ Ayarları’nda site yöneticileri için Eklentiler Menüsü seçeneğini etkinleştirdiyseniz, site yöneticileri yüklü eklentileri kendi başlarına etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir. Site yöneticileri, yeni bir eklentiyi kendi başlarına silemez veya yükleyemez.

Çok Siteli Sitelere Varsayılan İçerik Ekleme

Varsayılan olarak, WordPress multisite ağınızdaki her site için bazı varsayılan içeriği düzenlemenizi sağlar. Sen gidebilirsiniz Ağ Ayarları »Ayarlar sayfa ve bölüm ‘Yeni site ayarları’ başlığı altında ekleyin.

Varsayılan gönderi, sayfa ve yorum için içeriği düzenleyebilirsiniz. Varsayılan içeriği, site yöneticileriniz için daha yararlı bir şeyle değiştirmenizi öneririz.

Her yeni siteye ek varsayılan içerik eklenmesini istiyorsanız?

Varsayılan olarak, WordPress size yeni siteler için ek varsayılan içerik oluşturma seçeneği sunmaz. Bunu yapmak istiyorsanız , WordPress multisite’nize özel kod eklemeniz gerekir .

Bu örnekte, her yeni site için oluşturulacak yeni bir varsayılan sayfa ekleyeceğiz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
add_action('wpmu_new_blog', 'wpb_create_my_pages', 10, 2);
 
function wpb_create_my_pages($blog_id, $user_id){
  switch_to_blog($blog_id);
 
// create a new page
  $page_id = wp_insert_post(array(
    'post_title'     => 'About',
    'post_name'      => 'about',
    'post_content'   => 'This is an about page. You can use it to introduce yourself to your readers or you can simply delete it.',
    'post_status'    => 'publish',
    'post_author'    => $user_id, // or "1" (super-admin?)
    'post_type'      => 'page',
    'menu_order'     => 1,
    'comment_status' => 'closed',
    'ping_status'    => 'closed',
 ));
  
restore_current_blog();
}

Yeni siteler için varsayılan gönderiler oluşturmak üzere aynı kodu küçük değişikliklerle kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu kontrol edin:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
add_action('wpmu_new_blog', 'wpb_create_my_pages', 10, 2);
 
function wpb_create_my_pages($blog_id, $user_id){
  switch_to_blog($blog_id);
 
// create a new page
  $page_id = wp_insert_post(array(
    'post_title'     => 'A sample blog post',
    'post_name'      => 'sample-blog-post',
    'post_content'   => 'This is just another sample blog post. Feel free to delete it.',
    'post_status'    => 'publish',
    'post_author'    => $user_id, // or "1" (super-admin?)
    'post_type'      => 'post',
 ));
  
restore_current_blog();
}

WordPress Multisite Sorunlarını Giderme

WordPress multisite ağ kurulumuyla ilgili en yaygın sorunlar, joker alt alan adlarının ve etki alanı eşleme sorunlarının yanlış yapılandırılması nedeniyle ortaya çıkar. Multisite ayarlamadan önce web sunucunuzun joker alt etki alanlarını desteklediğinden emin olun.

Aşağıda diğer bazı genel sorunlar ve hızlı düzeltmeleri yer almaktadır.

Çok bölgeli kurulumlarda oturum açma sorunlarını düzeltme

Diğer bir ortak sorun, WordPress multisite’ı alt dizinlerle kullanırken, bazı kullanıcıların wp-config.php dosyasına gerekli kodu ekledikten sonra sitelerinin yönetici alanına giriş yapamamasıdır.

Bunu düzeltmek için değiştirmeyi deneyin.

1
define('SUBDOMAIN_INSTALL', false);

wp-config.php dosyasındaki satır

1
define('SUBDOMAIN_INSTALL', 'false');

Onaylanmamış kullanıcıları bulun

Karşılaşabileceğiniz diğer bir sorun, ağınıza kayıtlı olan ancak etkinleştirme e-postasını alamayan kullanıcıları bulamamaktır. 

Bir siteyi çoklu siteden kendi WordPress kurulumuna aktarma

Bir noktada, siz veya başka bir site sahibi, bir siteyi multisite sitesinden kendi WordPress kurulumuna vermek isteyebilirsiniz. Bu kolayca yapılabilir. 

Ayrıca, genel WordPress hataları ve bunların nasıl düzeltileceği konusundaki nihai kılavuzumuza yer işareti koymak isteyebilirsiniz . En sık kullanılan WordPress sorunlarını hızla düzelterek size çok zaman kazandıracak.

WordPress Multisite Ağı Hakkında SSS

Kullanıcılarımızın birçoğu bize WordPress multisite ağı ve bunun daha verimli kullanılması hakkında birçok soru sordu. Aşağıda cevapladığımız en sık sorulan sorular.

1. Sitelerimi çok siteli bir ağla daha iyi yönetebilir miyim?

Dürüst olmak gerekirse, cevap gerçekten kullanım senaryonuza bağlıdır.

Örneğin, web siteleriniz birbiriyle ilişkili değilse, InifiteWP gibi birden fazla site yönetim aracıyla daha iyi durumda olursunuz .

Bir restoran zinciri, üniversite veya çevrimiçi dergi için birden fazla site yönetiyorsanız, WordPress multisite daha verimli olacaktır.

2. WordPress multisite, web sitelerimin daha hızlı yüklenmesini sağlar mı?

Bir kez daha birkaç faktöre bağlı. Çok sayıda sunucu kaynağına sahip daha iyi WordPress hosting, çoklu sitelerin daha hızlı olmasına izin verecek, ancak bu kaynaklarla yine WordPress siteleri daha hızlı çalışacaktır.

Ancak, paylaşılan bir barındırma hesabında, trafik artışları bellek kullanımını artıracak ve aynı zamanda çok bölgeli ağdaki tüm web sitelerini yavaşlatacaktır. 

3. Bir WordPress Multisite Web Sitesine çevrimiçi mağaza ekleyebilir miyim?

Evet, WordPress multisite ağında bir çevrimiçi mağaza ekleyebilirsiniz . Büyük olasılıkla, WordPress multisite ile uyumlu olan WooCommerce gibi bir e-ticaret eklentisi kullanıyor olacaksınız.

4. WordPress multisite’ime ‘x eklentisi’ yükleyebilir miyim?

Bazı WordPress eklentileri, WordPress multisite ile uyumlu olmayabilir. Normalde, eklenti yazarları eklentinin web sitesinde bunu söyler ve çok siteli bir kurulumda çalışmayabilecek bir eklenti kurmaktan kaçınabilirsiniz. Bununla birlikte, bahsedilmezse, multisite uyumlu olduğunu varsaymak güvenlidir.

4. Çok oturumlu ağdaki kullanıcı girişlerini ve rollerini nasıl paylaşabilirim?

Varsayılan olarak, bir siteye kayıtlı olan bir kullanıcı aynı ağdaki başka bir siteye kayıt olamaz veya eklenemez. Bunun nedeni paylaşılan WordPress veritabanına zaten kayıtlı olmalarıdır. Ancak, diğer sitelerde kullanıcı rolü ayrıcalıklarına sahip değiller .

Ağdaki kullanıcıları senkronize etmek için WP Multisite User Sync gibi üçüncü taraf eklentileri kullanabilirsiniz . Ancak, bir siteye yönetici yetkileri vermekle sonuçlanabileceğinden dikkatli olmanız gerekir.

Umarız bu makale WordPress multisite ağını nasıl kuracağınızı ve kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Wordpress Kategori Kaldırma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  WordPress Hızını ve Performansını Artıracak En İyi Rehber
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. selamlar,

  multisite de aynı görselleri ikişer kere yüklememek için nasıl bir yol izleyebiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı