Pratik Bilgiler
Trend

Dipol Anten Nasıl Çalışır?

Dipol anten, radyo dalgalarını tespit etmek ve karşılık gelen değişken elektrik akımını bir alıcıya iletmek için aynı uzunlukta iki iletken kullanır.

Dipol anten, radyo dalgalarını tespit etmek ve karşılık gelen değişken elektrik akımını bir alıcıya iletmek için aynı uzunlukta iki iletken kullanır. Her iletken bir dalga boyunun dörtte birini temsil eder ve birleştirildiğinde dipol yarım dalga boyunda bir sinyal algılayabilir. İki iletkenin uzunluğu, çalışma frekansını belirler.

Dipol anten iletkenleri

Dipol anten iletkenleri, tasarıma bağlı olarak tel veya metal çubuk olabilir. Bir iletken besleyiciyi sağlar, diğeri ise çeyrek dalga boylarının her birini dengeleyen ikinci bir sinyal yolu sağlar. Bazı alıcılar besleyici sinyalini kullanır ve diğer sinyali topraklar, ancak birçok tasarım her iki sinyali de beslemek için koaksiyel bir bağlantı kullanır. Koaksiyel bağlantılarda, balun adı verilen ek bir cihaz, her iki sinyali de dengelemeye ve potansiyel radyo frekansı gürültüsünü azaltmaya yardımcı olur. Dipol anten tasarımları basit iki telli ünitelerden direk üzerine monte edilmiş karmaşık katlanmış dipollere kadar çeşitlilik gösterir. Katlanmış tasarımlar, ek alan olmadan daha uzun iletken uzunlukları sağlar ve genellikle profesyoneller tarafından kullanılır.

Kablolu televizyondan önce, çoğu evde bir çeşit dipol anten vardı. İlk televizyonlarda “tavşan kulakları”, açılı teleskop iletkenlerine sahip bir dipol anten kullanılıyordu. İletkenlerin uzunluğunun ve karşılık gelen açının ayarlanması, genellikle bazı kanallar için güçlü bir sinyal üretmiştir. Daha sonra televizyonlar ve radyo alıcıları koaksiyel tasarımı kullandılar ve çoğu ambalajın bir parçası olarak geldi.

Bir önceki yazımız olan İki Yönlü ve Üç Yönlü Hoparlörler Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı