Blog

Net ile Com Arasındaki Fark nedir?

Bu yazıda, Com vs Net alan adı uzantıları arasındaki fark nedir onu ele aldık

Kullanıcılarımıza .com vs .net alan adı uzantıları hakkında sıkça sorular soruyoruz. Bir alan adı seçmek, işletme hedefleriniz için son derece önemlidir çünkü marka ve arama sıralamalarınız üzerinde etkili olabilir. Bu yazıda, Com vs Net alan adı uzantıları arasındaki farkı ve hangisinin web siteniz için daha iyi olduğunu açıklayacağız.

Com ve Net Alan Adı Uzantıları nedir?

Bir alan adı, web sitenizin internet üzerindeki adresidir. Bu, kullanıcılarınızın web sitenize erişmek için tarayıcılarında yazacakları şeydir. Örneğin, blogdefteri.com

Alan adları com, net, org ve daha fazlası gibi çeşitli uzantılarda gelir.

example.com
example.net
example.org

Bir web sitesi oluşturmak için bu uzantılardan herhangi birinden bir alan adı seçebilirsin . Ancak, bu uzantılar farklı web siteleri arasında ayrım yapmak için oluşturuldu.

Sektörünüzde tanınabilir bir marka ve otorite oluşturmanıza yardımcı olurken işinize uyan bir alan adı uzantısı seçmelisiniz.

Yani, hangisinin işiniz için daha iyi olduğunu görmek için .com vs .net alan adı uzantıları arasındaki farkı karşılaştıralım.

.Com vs .Net Domain Adları Arasındaki Differnce

Com ve Net, en popüler alan adı uzantılarından iki tanesidir. Tercih ettiğiniz nokta com etki alanı adı uzantısı mevcut değilse, birçok etki alanı adı üreteci araçları, alternatif olarak .net önerecektir.

Ancak, çoğu durumda işletmeniz için uygun bir alternatif değildir.

.Com etki alanındaki COM, ticari alan adlarını temsil eder. Bu, tüm iş web sitelerini, çevrimiçi para kazanmak isteyen web siteleri, kişisel web siteleri, bloglar, portföyler ve aralarında hemen hemen her şeyi içerir.

Öte yandan, .net alan adı uzantısındaki NET “ağı” temsil eder. İnternet, e-posta ve ağ servis sağlayıcıları için önerilir ve uygundur.

Bir COM etki alanı adı seçmelisiniz?

.Com alan adı uzantısı internet ile eşanlamlı hale geldi. Kayıtlı alan adlarının yaklaşık% 46’sı .com alan adlarıdır.

Bu nedenle, kullanıcıların herhangi bir alan adı uzantısından daha çok bir .com alan adı olduğunu hatırlamaları çok daha kolaydır. .Com alan adlarının popülaritesi nedeniyle, markanızı büyütmek, tanıtmak ve işinizi büyütmenize yardımcı olmak da kolaydır.

Herhangi bir işletme web sitesi yapmak istiyorsanız, her zaman bir .com alan adı uzantısı kullanmalısınız. Web sitenize tanıdık bir adres verir ve işletmenizin daha profesyonel ve kararlı görünmesini sağlar.

Şimdi problem, .com alan adlarının o kadar popüler ki, tüm iyi olanlar zaten alınmış gibi hissettiriyor. Ancak, mükemmel .com alan adı almak için hala bolca zekice yol var.

İşte neden en iyi .com alan adını seçmeyle ilgili bazı ipuçları.

  • Alan adınız işletmenizi ve ne yaptığınızı göstermelidir. Örneğin, stargardeningservices.com, starservices.com’dan daha iyidir
  • Tercih edilen alan adınız alınırsa, benzersiz hale getirmek için önce veya sonra küçük kelimeler ekleyebilirsiniz. Örneğin, stargardeninghouston.com
  • Alan adınızın kolayca telaffuz edilebildiğinden emin olun. Alan adınızdaki tireleri veya sayıları kullanmayın.
  • Yararlanın çevrimiçi alan adı jeneratörleri . Bu ücretsiz araçlar, benzersiz ve hala mevcut olan akıllı alan adı fikirleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Net Domain Eklentisini Ne Zaman Kullanmalısınız?

İnternet, ağ, veritabanı barındırma, e-posta barındırma veya benzer hizmetler sunacaksanız .net alan adı kullanmalısınız.

Yine de markanızla uyumlu bir .net alan adı kullanabilirsiniz. Ancak, bunu yapmak için ciddi bir pazarlama yeteneğine ihtiyacınız olacak.

Örneğin, Behance.net, web siteleri için .net alan adı uzantısını başarıyla kullanan popüler bir çevrimiçi tasarım topluluğudur. Onlara yakışıyor çünkü sanatçı, tasarımcı ve yetenek arayan şirketler ağı olmak istiyorlardı.

Kayıtlı tüm alan adlarının yaklaşık% 4’ü .net alan adı uzantısını kullanıyor. Alan adı kayıt sitesi, .com’a alternatif olarak .net ve diğer alan adı uzantılarını sunmaya başladı. Bu, size olduğundan daha yaygın olarak kullanıldığı izlenimini verebilir.

Aslında, internet ve ağ servis sağlayıcıları için bir alan adı uzantısı olması gerekiyordu. Pek çok gerçek ve tanınmış internet şirketi, öncelikli olarak ticari alan adı olan .com alan adını kullanmaktadır. Örneğin, comcast.net’i ziyaret etmek sizi yeni .com web sitesine götürecektir.

Şimdi,% 4’ün oldukça fazla alan adı olduğunu düşünebilirsiniz (bu yazı yazılırken yaklaşık 14 Milyon). Başka kim kullanıyor. Net alan adları?

Birçok işletme, markaları için bir .net alan adı uzantısı kaydeder, böylece başka biri işletme adlarını ihlal edemez.

Bazı şirketler bunu kullanmaya başladı çünkü tercih ettikleri etki alanı adını alamadılar. Bu şirketlerin büyük çoğunluğu yakında bir .com alan adı uzantısına geçiyorlar ancak teknik ve yasal nedenlerden dolayı .net alan adını tutuyorlar.

Net yada Com – SEO için hangisi daha iyi?

Kullanıcılarımızın çoğu, hangi alan uzantısının daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacağını soruyor. Net ve Com arasında soru soruyorsanız, bunlardan herhangi birini seçmek SEO’nuzu etkilemez.

Arama motorları hem alan adı uzantılarını aynı şekilde ele alır. SEO’nun en iyi uygulamalarına odaklanmanız ve daha üst sıralarda yer almanız için faydalı hedeflenmiş içerikler oluşturmanız gerekir.

Asıl önemli kısım, uzantı değil, alan adınızın kendisi olacaktır. Örneğin, stargardeningservices.com, kullanıcıların arama olasılığının daha yüksek olduğu anahtar kelimeyi içerdiğinden, starservices.net’den daha iyi sıralar.

Alan Adı Nasıl Alınır?

Bir alan adı almak için iki yol vardır. Size en uygun olanı seçebilirsiniz.

1. Bluehost ile ÜCRETSİZ Alan Adı Alın

Genellikle, bir alan adı için yıllık 14.99 $ ve barındırma için ayda 7,99 ABD doları ödersiniz.

2. Bir Alan Adı Kaydı

Web sitesi yapmak istemiyorsanız, yine de bir alan adı kaydedebilir ve daha sonra bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

GoDaddy’yi kullanmanızı öneririz . Onlar şu anda 72+ milyon alan adlarını yöneten dünyanın en büyük alan adı kayıt şirketi.

Bu makalede, com ve net alan adı uzantıları arasındaki farkı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu