Diyet

Diyette Yapılan Yanlışlar

Diyette Yapılan Yanlışlar;Hepimiz hayatımızın bir devrinde diyet yapma kararı alıyoruz. Kimimizin hedefi  kilo vermek emelli olurken kimimiz kilo almak maksatlı harekete geçiyoruz. Kimimiz ise sıhhatini riske atmamak ismine sağlıklı beslenme hedefli adımlar atmaya çalışıyor. Ama bu süreçte uzman takibi olmadan, etraftaki sesler doğrultusunda yapılan diyetlerde kusurlar yapılıyor. Diyet yaptığınız süreçte yüzünüz ve kollarınız inceliyor, bel-kalça ölçümünüz değişmiyorsa yanlış diyet yapıyorsunuz demektir. Yapılan en büyük yanlışlara göz atacak olursak;

  1. Aç kalmak

Aç kalarak zayıflamayı hedefleyen bireylerde hormon salınımında dengesizlikler oluşmaya başlıyor.  Açlık ve tokluk hormonunda oluşan bu dengesizlikler ilerleyen vakitlerde kişinin iştahını açıyor. Açılan iştahla birlikte kişi tekrar kilo almaya, en berbatı ise bozulan metabolizması ile başa çıkmaya çalışıyor.

  1. Ekmeği kesmek

Zayıflama gayeli diyet yapan yahut sağlıklı hayatı seçen herkes birinci olarak ekmeği kesme kararı alıyor. Meğer kilo alma serüveninizde ekmek günah keçiniz değil! Fazladan aldığınız her lokma bedeninizde yağ olarak depolanıyor. Sıhhat sorunu olmayan herkesin ekmeği, gün içerisinde tüketmesi epey değerli.

  1. Öğün atlamak

Çalışma şartlarının ağır olması sebebiyle atlanan öğünler kişiyi bir sonraki öğünde daha çok yemek yemeye itiyor. Mümkün olduğunca öğün atlamadan ilerlemek, öğün atlama durumunda orta öğün alternatiflerine yönelmek çok daha yanlışsız bir tercih olur.

  1. Tek taraflı beslenmek

Süper zayıflatıcı tesiri olan besinleri duymuşsunuzdur. Birtakım yiyecekler besin sanayisinin de tesiriyle mucizevi olarak isimlendiriliyor. Meğer her besinin muadili var ve her besinden almamız gereken mikro ve makro besin ögeleri var. Öğünlerde ne kadar mevsiminde yetişen çeşitli besine yer verirsek sağlıklı hayat serüvenimizde o kadar başarılı oluruz.

  1. Laksatif kullanmak

Mide ve barsak hareketliliğini artırma emelli tercih edilen bitki çayları, içecekler, haplar kişiyi bağımlı hale getiriyor. Barsak hareketliliği büsbütün bu besinlere bağlı olarak gerçekleşiyor. Uzun devirli saç ve tırnak yapısını bozuyor. Uzman önermediği surece hiçbir halde kullanılmaması gerekiyor.

  1. Tanınan diyetleri bilinçsizce uygulamak

Her yeni gün yeni bir diyet trendi karşımıza çıkmaya başladı. Bunların kimisi çok yanlışsız maksada hizmet ederken kimisi süreklilik arz etmeden sıhhati tehdit eder cinsten oluyor. Tanınan diyetler de olsa, hap bilgileri de kapsasa kesinlikle öncesinde kan analizi yaptırılmış, diyetisyen nezaretinde amaca ulaşmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu