İlaç Tanı ve Tedavi Rehberi
Trend

Acyclovir Nedir Ne İşe Yarar

Bulantı , ishal , baş ağrısı veya kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin .

Acyclovir Yan Etkileri

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Acyclovir Nedir

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin : baş dönmesi , uyuşukluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik, olağandışı sırt / yan ağrı gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon gibi) , karışıklık, halüsinasyonlar ), titrek / kararsız hareket, konuşma güçlüğü.

Bu ilaç nadiren kan hücrelerini , böbrekleri ve vücudun diğer kısımlarını etkileyen hayatı tehdit eden bir bozukluğa neden olabilir . Zayıf bir bağışıklık sistemi ( HIV hastalığı, kemik iliği nakli , böbrek nakli ) ile ilgili koşullarınız varsa, bu bozukluğun ortaya çıkması daha olasıdır . Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın: aşırı yorgunluk, yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı, kolay morarma / kanama, yeni ateş, kanlı / koyu idrar , şiddetli mide / karın ağrısı , sararma gözleri / cilt , ani vizyondeğişiklikler, bilinç kaybı, nöbetler .

Acyclovir Akerjik Reaksiyon

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın : döküntü , kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı .

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Allopurinol Nedir Ne İşe Yarar
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı