Pratik Bilgiler

Arı Kovanı Nasıl Kaldırılır

Yanlış yerdeki bir arı kovanı herhangi bir ev sahibi için ciddi bir problem olabilir. Bir kovanın herhangi bir koşulda çıkarılması zordur, ancak kovanın yeraltında kalması durumunda zorluk daha da büyüktür. Girişin çökmesi gibi açık çözümler sorunu kalıcı olarak çözmeyebilir. Ancak uygun planlama ve genel ev eşyaları ile arı kovanından güvenli ve etkili bir şekilde kurtulmak mümkündür .

Adım 1 – Kovanı Bul

Bir şey yapmadan önce, tam olarak kovanın nerede olduğunu bulman gerekecek. Bunu yapmak için, kovana giren veya çıkan en fazla trafik olan dönemlerden birini beklemeniz gerekir. Bu güneş doğarken ve günbatımında olur. Geceleri çok fazla aktivite olmaz ve gün boyunca kovan her zaman kısmen boş kalır.

Bu zamanda, en fazla trafik alan bölgeyi güvenli bir mesafeden gözlemleyin. Trafik miktarı düştükçe yaklaşabilirsiniz. Arıları izleyerek ve kovana girip çıktıklarını görerek, konumunu ve aşağıdaki adımları nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Adım 2 – Hazırla

Kovanı gerçekten çıkarmadan önce, aletlerinizi hazırlamanız ve koruyucu elbise giymeniz gerekir.

Bu durum için özel koruyucu giysiniz yoksa, doğaçlama yaparak yapabilirsiniz. Birkaç uzun pantolon ve birkaç uzun kollu gömlek giyin – ne kadar ağır olursa o kadar iyi. Eldiven, fular veya bandana, şapka, yüz maskesi ve ağır ayakkabılar giyin ve cildinizin yanlışlıkla maruz kalmaması için her şeyi bir yere koyun. Erişimi kapatmak için lastik bantları bilek ve ayak bilekleriniz etrafına sarabilirsiniz.

Kovanı çıkarmak için kaynar suya ihtiyacınız olacaktır. Biraz su kaynatmak için ocağınızı kullanın.

Adım 3 – Kovanı Devre Dışı Bırak

Şimdi kovanı çıkarma zamanı. Koruyucu giysileriniz sizi sersemlemekten koruyacak olsa da, kovan geceleri daha az aktif olacağından, gün batımından (veya gün doğumundan önce) arıları öldürmek için beklemek en iyisidir .

İlk önce, bahçe hortumunuzu su kaynağından çıkarın, böylece her iki uca da erişebilirsiniz. Ardından, daha önce bulduğunuz kovana girişte bir uç yerleştirin. Ne kadar uzağa götürebileceğinizi görün – ne kadar çok, o kadar iyi.

Son olarak, kaynar suyu bahçe hortumunun diğer ucuna dökmek için kaynar su ve huni kullanın. Bu, kaynar suyu kovana iletirken mümkün olduğunca uzakta olmanızı sağlar.

Adım 4 – Bitirmek

Kaynar su yeraltı arı kovanlarını temizlemede bir araç olarak çok etkili olsa da, uzun vadede bahçenizi olumsuz yönde etkilemeyecektir. Bununla birlikte, etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için, yeraltı kovanına birkaç kez uygulamanız gerekebilir. Kovan tamamen temizlendikten sonra, yeniden yapılmamasını sağlamak için mümkün olduğu takdirde fiziksel olarak çıkarılması en iyisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu