Pratik Bilgiler

Bilsem Hakkında Detaylı Bilgiler?

Her yıl binlerce öğrencinin ve ailenin hayallerini süsleyen Bilsem, örgün öğretimi aksatmayacak şekilde becerikli olunan alana yönelik eğitimlerin verildiği merkezlerin genel adıdır. Bilim ve Sanat Merkezleri olarak adlandırılan bu sistemin kısaltması ise Bilsem olarak ifade edilmektedir. Bu kavramla yeni tanışan aileler ve öğrenciler, ciddi anlamda bilgi kirliliği yaşasa da bazı platformlar, Bilsem öğretmenleri ve MEB’in internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Şimdi gelin, Bilsem hakkında ihtiyaç duyacağınız bütün bilgileri bir gözden geçirelim.

Bilsem Nedir?

Bilsem olarak ifade edilen bu sistem, Bilim ve Sanat Merkezleri’nin kısaltmasıdır. Örgün öğretimde potansiyellerini yeterince açığa çıkartamayan ya da kendini yeterince geliştirme imkanı bulamayan öğrencilerin bilim ve sanat alanlarında becerilerini güçlendirmesini amaçlar. Bilim ve sanat merkezleri, örgün öğretimin yerine geçecek alternatif kurumlar değildir, aksine örgün öğretimi asla aksatmayacak ve destekleyecek bir eğitim süreci izlenmektedir. Bilsem’lerde öğrenciler, okul saatlerinden arta kalan zamanlarda eğitim alırlar.

Yaşıtları ile aynı eğitimi almalarına rağmen bazı belirli alanlarda daha becerikli olan öğrencilerin Bilsem ile bu becerilerini daha da geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

Bilsem Sınavı’na Nasıl Başvurulur?

İlk olarak Bilsem sınavına öğrencinin kendisi ya da ailesi başvuru yapamaz. Bu sınav sürecinin öğrenci seçme aşaması 3 adımdan meydana gelir ve ilk aşaması öğretmenin aday göstermesidir. Ayrıca Bilsem’e aday gösterilebilme şartlarından en önemlisi; 1, 2 ya da 3. sınıf öğrencisi olunmalıdır. Daha büyük öğrenciler için Bilsem başvurusu yapılamıyor. Dilerseniz şimdi Bilsem sınav başvurusu sürecini inceleyelim:

 • Yaşıtlarından bazı alanlarda daha becerikli olduğu tespit edilen öğrenciler, öğretmenleri tarafından Bilsem’e aday gösterilir, gözlem formları doldurulur.
 • Aday gösterilen öğrenciler grup tarama sınavına alınır.
 • Bireysel yetenekler değerlendirilir.
Bilsem başvurusu

Bilsem Hazırlık Nasıl Yapılır?

Daha önceleri Bilsem hazırlığında Bilsem hazırlık kitabının yanında benzer sorular ve daha önce Bilsem’de çıkmış sorularla çalışılıyordu ancak 2017’den sonra Bilsem sınavları tablet üzerinden yapılmaya başlandığı ve dijital sorular kullanıldığı için bu alanında etkisini ve güvenilirliğini kanıtlamış mobil uygulamalardan destek almak neredeyse şart.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Küf ve Lekelerin Alçıdan Çıkarılması

Bu seçeneklerin yanında Bilsem Tanıtım ya da Bilsem Demo olarak bilinen mobil uygulama da örnek sorular açısından bir fikir verebilir ancak soru sayısı kısıtlı ve cevaplara erişmek de neredeyse imkansız.

Piyasada birçok farklı Bilsem’e hazırlık uygulaması mevcut olsa da bu noktada MentalUP, bir adım öne çıkıyor. Pedagoglar ve oyun geliştiricileri tarafından hazırlanmış zeka egzersizleri sunan bu uygulama aynı zamanda Bilsem’e hazırlık için de binlerce öğrenci tarafından tercih ediliyor.
Bilsem’e Hazırlık Uygulaması MentalUP’tan ücretsiz yararlanma fırsatını kaçırmayın!

Bilsem hazırlık uygulaması

Bilsem’de Hangi Eğitimler Var?

Türkiye’deki 81 ilde 110 üzerinde Bilsem mevcuttur. Bu okulların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Peki, Bilsem dersleri sırasında hangi alanlarda eğitim veriliyor? İşte cevabı:

 • Uyum Sağlama Çalışmaları
 • Öğrenci Destekleme Çalışmaları
 • İletişim Becerilerinin Güçlendirilmesi
 • Takım Halinde Çalışma Yöntemleri
 • Etkili Problem Çözme Yöntemleri
 • Bilimsel Araştırma Yöntemleri
 • Yabancı Dil Kazanımı
 • Bilgisayar Kullanımı
 • Bireysel Becerilerin Fark Edilmesi ve Geliştirilmesi
 • Sosyal Aktivite ve Sosyal İletişim
 • Proje Üretim ve Yönlendirme Becerileri

Bir önceki yazımız olan Dipol Anten Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı