Pratik Bilgiler

Mutfaktaki kokular nasıl giderilir?

Her zaman ve sonra, gizemli kokular evinizin içinde dolaşıyor. Mutfaktan, banyodan, evcil hayvan alanından, dolaba, çamaşır odasına veya evdeki herhangi bir bölgeye yayılmış olsunlar, kokunun kaynağını bulmak ilk iş emridir. Evdeki göbeklerden biri olarak mutfakta kalıcı kokulara yol açabilecek birçok şey var. Mutfağınızda muhtemelen yaşadığınız yedi koku kaynağı ve bunlardan nasıl kurtulabilirsiniz.

1. Buzdolabı

Kokan bir mutfağın ana kaynağı buzdolabı olabilir. Koklama sorunlarından kaçınmak için son kullanma tarihlerini geçmiş, kalanları unutmuş kapları ve kötü giden sebzeleri kontrol edin. Buzdolabının duvarlarını silmek için beyaz sirke kullanın ve kokuları emmek için üste birkaç delikli bir kutu kabartma tozu yerleştirin. Gerektiği gibi değiştirin.

2. Yemek

Bazı gıda ürünleri olduğu kadar lezzetli ve sağlıklı, bazıları havaya nüfuz eden kendine özgü bir koku bırakabilir. Yemek pişirirken ve sonrasında havanın temizlenmesine yardımcı olmak için sobanın yanına küçük bir kase yerleştirin ve kokuları emen normal ev sirkesi ile doldurun.

3. Fırın

Fırınlarda dökülmüş ve yanmış yiyecekler yanmış bir duman aromasına neden olabilir. Fırın soğuduktan sonra kokuyu gidermek için etkilenen bölgeye tuz serpin. Oturmasına izin verin ve sonra silin.

4. Drenajlar

Lavabonuzda birikmesi pis kokuya yol açabilir. Kolay bir düzeltme, ½ su bardağı su ve ½ su bardağı ev tipi ağartıcının drenaja döküldüğü karışımdır. Solüsyon en az bir saat bekletilir ve ardından kokulu artıkları gidermek için drenaja kadar kuvvetlice soğuk su akıtılır.

5. Mikrodalga

Mikrodalga fırınlar, yiyecek damlamalarından ve iç kısımlara sıkışmış kokulardan kaynaklanan kötü kokulara neden olurlar. Sıkışmış kokan artıkları gidermek için, 1 bardak su ve 2 çorba kaşığı kabartma tozu ile geniş bir mikrodalga kasesini doldurun. Buhar, artıkları gevşeterek çıkarılmasını kolaylaştırır. Çözeltiyi yüksek iki ila üç dakika mikrodalgalayın. Sıcak kabı dikkatlice çıkarın ve ardından mikrodalganın iç yüzeyini silin.

6. Yanmış Kokular

Bir başka kokulu koku, patlamış mısır gibi mikrodalganın içindeki yanmış yiyeceklerden gelir. Bu, 1 bardak su ile kıyılmış bir limonun yarısı ve 4 ila 5 tam karanfil birleştirilerek kolayca çıkarılabilir. Karışımı mikrodalga güvenli bir kaba yerleştirin ve kaynatın. Karışımın soğumasını bekleyin ve ardından kaseyi çıkarın ve mikrodalganın içini silin. Kalan kokuların giderilmesini sağlamak için temizlemeden sonra mikrodalga kapağını açık bırakın.

7. Ahşap Yüzeyler

Doğrama blokları gibi ahşap yüzeyler kokuları korur. Limon suyuyla birlikte kabartma tozu veya tuz karışımı kullanarak iyice fırçalayın.

Ev yapımı Kokular

Tezgah üstü kokuları etkisizleştiren ürünler, kokuları gidermek için iyi bir iş çıkarsa da, kendinizin yapması kolaydır. Pis kokulu alanlar tespit edildiğinde, rahatsız edici kokulardan kurtulmak ve yaşam alanınızı taze tutmak için bu basit ipuçlarını kullanın. İşte muhtemelen zaten evin etrafında sahip olduğunuz eşyalar ile yapmanın birkaç yolu!

  • Baharatlar – Havayı hızlıca tazelemek için bir bardak suyu en sevdiğiniz baharat ve mikrodalga ile iki veya üç dakika birleştirin.
  • Ekstraktlar – Daha uzun süre kalıcı bir spreyi yapmak için en sevdiğiniz ekstrakte batırılmış bir pamuk top (turuncu, nane, limon veya karanfil yağı) küçük bir cam kavanozun içine yerleştirin. Kokunun kavanozdan çıkmasını sağlamak için kapağı birkaç delikle delin. Kapağı sabitleyin. Gerektiği gibi değiştirin.
  • Kahve – Kullanılmayan öğütülmüş kahve ile tazelenen dolaplar. Bir veya iki temiz çorap içine birkaç yemek kaşığı yerleştirin. Eski küflü kokuları gidermek için çorapları her dolaba asın.
  • Kömür – Dolaplardan, bodrum katlarından veya çamaşır alanlarından gelen küf ve küf kokuları, her bölgeye aktif kömürle doldurulmuş bir kap konularak giderilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu