Tanıtım

Rot Balans Ayarı İçin En Uygun Servisi Otolye’den Bulabilirsiniz

Otomobillerin en hassas noktalarından biri rot balans ayarıdır. Özellikle kış mevsiminde yol şartlarının değişken ve yolların kaygan olması rot ve balans ayarının tam olarak yapılmasını gerektirir. Kaygan bir zeminde otomobil kullanıyorsanız rot ve balans ayarı aracınızın sürüş keyfi, yol tutuşunu direkt etkiler. Rot balans servisi ile ilgili hizmet sunan onlarca işletmeyi Otolye aracılığıyla hızlıca bulabilirsiniz. Bulunduğunuz lokasyona göre size en yakın servisi seçebilir, en uygun fiyata en iyi hizmeti rahatlıkla alabilirsiniz.

Kışlık Lastikleriniz Taktırırken Rot Balans Ayarlarınızı Yaptırmayı Unutmayın

Yolda seyir halinde iken arabanızın titrediğini ya da direksiyon hakimiyetini tam olarak kuramadığınızı hissettiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden otomobilinizi bir servise götürmelisiniz. Çünkü balans ayarınız bozulmuştur ve rot balans ayarı yapılmalıdır! Burada dikkat edilmesi gereken husus balans ve rot ayarının birbirinden ayrı iki kavram olduğu.

Balans ayarı, arabanın tekerleklerinin açı ve doğrultularının birbirine eşit hale getirilmesi durumudur. Balans ayarını gerektiren birçok sebep vardır. Yazlık lastiklerin kışlık lastiklere geçerken veya eskiyen lastiklerinizi yenilemeye karar verdiğinizde servise giderek gerekli ayarları yaptırmalısınız. Ayrıca, yeni lastikler tamamen simetrik ve homojen bir yapıya sahip değildir. Yeni aldığınız lastikleri aracınıza taktırdıktan sonra balans ayarı yapılmazsa yolda bir titreme hissedersiniz. Aynı zamanda yüksek hızlarda uğultulu ve ritmik bir ses de duyarsınız. Bu dengesizliğin giderilmesi için balans ayarının yapılması gerekir.

Rot balans servislerinde balans ayarını yapan özel makineler vardır. Lastik bu makineye dik bir şekilde takılır. Makine, lastiği çevirmeye başlar. İşlem sırasında serviste görevli usta lastiklerle ilgili gerekli düzenlemeleri yapar. Tekerleği çeviren alet ne yönde dengesizlik olduğunu, bu dengesizliği çözmek için ne kadar ağırlık kullanılması gerektiğini raporlar. Balans ayarının tamamlanmasıyla birlikte bu titreşim önlenir.

Rot Balans Ayarı Nedir?

Rot balans ayarı ise balans ayarından daha önemli ve biraz daha zor bir işlemdir. Rot balans ayarı süspansiyonla alakalı açılardan ve doğrultulardan kaynaklanan bozuklukları düzeltmek için yapılır. Rot balans ayarı ile şu sorulara cevap aranır: Tekerler içeri doğru duruyor mu? Aynı doğrultuya bakmıyorlar mı? Açıları bozuk mu? Tekerlerin biri diğerinden daha farklı bir konumda mı? Servis tüm bu sorunları inceler ve hepsi düzeltilir. Çok sert bir kasise hızlı bir şekilde girdiyseniz, her gün kasislerden geçip, çukurlara giriyorsanız ya da arabanızı fazla kullandıysanız rot ayarınız zamanla bozulabilir. Düz yolda giderken aracınız bir tarafa çekiyorsa, direksiyon kontrolünüz azaldıysa ve savrulmalar gerçekleşiyorsa muhtemelen rot ayarınız bozulmuştur. Rot ayarında yaşanan sorunlar araç kullanımında rahatsızlık ve güvensizliğe yol açar. Ayrıca bu ayarda yaşanan sorun nedeniyle lastikleriniz erken aşınmaya başlar ve lastiklerinizin ömrü kısalır.

Servise geldiğinizde istasyona giren aracın dört tekeri kilitlenir. Dört kamera sayesinde tekerleklerin birbirine göre açısı ölçülür ve gerekli ayarlamalar yapılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte rot balans servisleri artık bu ayarları lazer ölçümleriyle yapmaya başladı. Lazer yardımıyla tekerleklerin durumuna bakılır. Tüm tekerlerin doğrultuları ve açıları kontrol edilir. Makine, lastiklerin birbirine göre ne durumda olduğunu raporlar. Usta ve teknisyenler, bu rapor doğrultusunda geri bildirimleri alıp ayarları yapar. Tüm tekerleklerin doğrultusu ve açıları olması gerektiği hale getirilip araç sahibine teslim edilir.

Kaliteli ve Güvenilir Rot Balans Servislerine Otolye ile Ulaşın

Rot balans ayarı tamamen profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu işlem iyi yapan kişiler tarafından yapılmadığı takdirde rot ayarınız tam anlamıyla yapılmaz ve güvenli bir sürüş imkanına sahip olamazsınız. Rot balans fiyatları 2020 yılında servisten servise ve aracınızın arızasına göre değişiklik gösterir. Daha iyi ve daha güvenilir bir servis seçmeniz için Otolye’ye başvurabilirsiniz. Bu konuda uzman desteği almak ve deneyimli bir ekiple çalışmak istiyorsanız Otolye üzerinden size en yakın servisin numarasını öğrenebilir, siteden ustalarla anında görüşme yapabilirsiniz. Fiyat teklifleri de alabileceğiniz Otolye.com sayesinde rot ayarınızı doğru bir şekilde yaptırarak sorunsuz bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu