Teknoloji

ASUS, yeni ROG Strix, TUF Gaming ve Prime B450 anakartları

KIYMETLİ NOKTALAR

  • Seçili modellerde düzgünleştirilmiş güç transferi ve soğutma ile hızlandırılmış performans
  • Kolay yazılım güncellemesi için BIOS Flashback ve geleceğe hazır uyumluluk için yüksek kapasiteli BIOS ROM yongası
  • ROG Strix ve TUF Gaming anakartlar, oyun içinde net bağlantı için AI Gürültü Engelleyici Mikrofon yazılımı barındırıyor

 

ASUS, AM4 platformuna yönelik yeni B450 anakart serisini duyurdu. ASUS, her düzeye uygun ve harika performans arayan PC toplayanlar için özel olarak üretilmiş, yenilenmiş B450 ailesi anakartlarıyla bu platformun kullanışlılığını ve esnekliğini daha da genişletiyor. Yenilenmiş ASUS B450 anakartlar, işlemciye gereksinim duymayan, kolay yazılım güncellemeleri için BIOS FlashBack™ özelliğine ve mümkün olan en geniş AMD Ryzen™ işlemci dayanağı için de yüksek kapasiteli yazılım yongasına sahip. Anakart serisi, seçili modellerde ekstra RGB LED çıkışları, AI gürültü engelleyici mikrofon yazılımı ve Aura Sync aydınlatma ve sistem bilgilerini ayarlamak için ASUS Armoury Crate sistem idare aracıyla uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor.

Yeni ASUS B450 anakartlar, PC toplayanlara yeni AMD Ryzen sistemlerini kurarken daha fazla esneklik sunuyor. En yeni Ryzen 3000 serisi işlemcilerler çalışabilen yeni anakartlar, tıpkı vakitte AM4 soket uyumlu birinci ve ikinci kuşak Ryzen işlemcilere de dayanak veriyor. ROG Strix’ten Prime’a kadar yenilenen tüm B450 serisi, güçlü ve uygun bir sistem oluşturmak için uygun bir alternatif oluşturuyor. En yeni ASUS B450 anakartların yenilikleri hakkında B450 anakart web sitesi ve Edge Up Satın Alma Rehberi sitelerinden bilgi alınabiliyor.

 

ROG Strix B450-F Gaming II

ROG Strix B450-F Gaming II, bu yenilenme ile epeyce hızlanıyor. Anakartın VRM’i artık 8+4 ayrık MOS tasarımı barındırıyor. Bu yeni dizaynda her bir VRM, düzgünleştirilmiş bir ısı bloğu ve üst sınıf termal pedlerle destekleniyor. Bununla birlikte büsbütün yeni bir art plaka da bu güç transferi sisteminin soğutmasının değerli bir kesimi haline geliyor.

İşlemci soketinin yanında yer alan dört adet bellek yuvası, toplamda 128GB RAM’e kadar barındırabiliyor ve 4400 MHz suratına ulaşabiliyor. İki adet M.2 soketi ise birden çok SSD’yi ve hatta NVM Express™ RAID kurulumlarını destekliyor. Ana M.2 yuvası da yüksek performanslı SSD’leri soğutmak için alüminyum bir ısı bloğuna sahip. Dahili WiFi barındırmayan anakart, buna karşın WiFi 6’ya basitçe erişebilmek için E-key M.2 soketiyle donatılmış durumda.

Art panelde ortalarında 2 adet harika süratli 10 Gbps USB 3.2 Gen 2 Tip-A kontağın ve bir adet USB 3.2 Gen 1 Tip-C yuvasının da yer aldığı toplamda sekiz USB girişi bulunuyor. Bu USB girişlerinden biri, yalnızca güç kaynağı ve USB flaş bellekle yazılım güncellemesi yapmanızı sağlayan BIOS FlashBack™ özelliğine sahip.

Strix B450-F Gaming II görünüş olarak da ilgi cazibeli. Siyah PCB’si siber yazılı motifler ve I/O kalkanı ve yonga seti ısı bloğu üzerinde parlak görünümler sunuyor. Ek aydınlatma için siyah ve beyaz, hayli uygun renkler. Anakart üzerinde iki standart RGB LED şerit çıkışına ek olarak düşük gecikme özelliğine ve ön ayara sahip programlanabilir bir çıkış da yer alıyor. ASUS AI Gürültü Engelleyici Mikrofon yazılımı da ofis toplantıları, çevrimiçi dersler ve oyunlar için etraf gürültüsünü azaltıyor.

 

TUF Gaming B450-Plus II

TUF Gaming B450-Plus II, yüksek performanslı Ryzen yongaların muhtaçlıklarını karşılamak için güçlendirilmiş 8+2 güç evreli VRM’lere ve genişletilmiş ısı bloklarına sahip. Bu tam uzunluk ATX anakart, içerisinde kullanıcıların üstün süratli depolama için iki SSD yerleştirmeleri için ekstra bir M.2 soketi barındırıyor. Ayrıyeten giriş çıkış yuvaları ortasında USB 3.2 Gen 2 Tip-C ve Tip-A girişleri de yer alıyor.

Farklı bir grafik kartına gereksinim duymayan kullanıcılar, TUF Gaming B450-Plus II üzerindeki DisplayPort çıkışıyla yüksek çözünürlük bir monitörde dahili Vega grafikli bir Ryzen APU kullanabiliyor. TUF Gaming B450-Plus II, ilgi cazip siyah-sarı şeritlere ve ek özelleştirme seçenekleri için iki adet RGB LED şerit çıkışına sahip.

 

TUF Gaming B450M-Pro II

MicroATX boyutuyla TUF Gaming B450M-Pro II, kompakt PC toplayacaklar için ülküdür. Daha büyük olan TUF Gaming B450-Plus II üzere TUF Gaming B450M-Pro II da DisplayPort çıkışı, USB 3.2 Gen 2 Tip-C ve Tip-A ilişkileri ile ek USB 3.2 Gen 1 girişlerine sahip.

Bu kartın TUF Gaming DNA’sı, biri SafeSlot metal muhafazaya sahip olan bir çift PCI Express® 3.0 x16 yuvasıyla da ortaya çıkıyor. VRM’in üzerinde yer alan büyük ısı blokları, işlemciyi yük altındayken bile serin tutuyor. Dört DIMM yuvası, uyumlu DDR4 belleklerin 4400 MHz suratında çalışmasını sağlarken, toplamda 128 GB RAM kapasitesine sahip olmasıyla göze çarpıyor. Birebir vakitte PCIe SSD’ler için iki adet M.2 yuvası da mevcut. 

 

TUF Gaming B450M-Plus II

TUF Gaming B450M-Plus II’nin SafeSlot teknolojisi ile güçlendirilen PCIe x16 yuvası, en ağır grafik kartlarına karşı bile dayanıklılık sağlıyor. Dört PCIe 3.0 çizgisine bağlanan M.2 soketi ise NVMe SSD’leri desteklerken, RGB LED çıkışı ve Aura Sync dayanağı de şahsileştirme özelliklerini bir adım öteye götürüyor.

TUF Gaming B450M-Plus II bir küme kullanışlı yazılım özelliklerine sahip: BIOS FlashBack™ zahmetsiz yazılım güncellemeleri sağlarken, AI Gürültü Engelleyici Mikrofon yazılımı da net bağlantı sunuyor. Turbo LAN trafik idare aracı, en düşük gecikme için oyun paketlerine öncelik sağlıyor. Armoury Crate sayesinde de sistem durumu ve özelleştirme hakkında kullanıcılar çarçabuk bilgi alabiliyor.

 

Prime B450M-A II

Prime B450M-A II, kapsamlı fonksiyonu kompakt bir dizaynda sunuyor. Ryzen işlemcilerin kararlı çalışmasını garantilemek için dizayna VRM ısı bloğu dahil edilmiş durumda. Dört DIMM yuvasına toplamda 128GB’a kadar bellek takılabilirken, M.2 yuvası ise altı SATA ilişkisiyle birlikte çok sayıda irtibata müsaade veriyor.

Art panelde 10Gbps transferler için USB 3.2 Gen 2 yuvaları yer alıyor. Bununla birlikte ön panelden süratli kontaklar için de USB 3.2 Gen 1 çıkışı da kart üzerinde bulunuyor. BIOS FlashBack™ ile BIOS güncellemeleri çarçabuk yapılabilirken, 256 MB’lık yazılım yongası ise gelecekteki yükseltmeleri ve geniş işlemci dayanağını mümkün kılıyor.Aura Sync takviyesine sahip bir RGB LED şerit çıkışı, sistemlerine usul katmak isteyen kullanıcılar için hazır olarak bekliyor.

 

Prime B450M-K II

Prime B450M-K II sağlam bir anakart olmak için temel öğelere sahiptir. Anakart, genel kullanım, mesken sineması PC’leri ve hatta bütçe dostu oyuncu sistemleri için ülkü bir altyapı sunuyor. Digi+ VRM’leri giriş düzeyinden orta düzeye kadar Ryzen işlemcileri besleyebiliyor. Sahip olduğu 2 DIMM yuvasında toplam 64GB RAM destekleyen Prime B450M-K II, SafeSlot Core yapısal güçlendirmeye sahip olan PCIe yuvası ile dikkat çekiyor. Anakarta toplamda bir adet M.2 depolama aygıtı ve dört adet SATA aygıtı bağlanabiliyor.Güncellenmiş art panel, daha fazla monitör uyumluluğu için HDMI yuvasına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu