Keyif

Dünyadaki Bütün Böcekler Kaybolsa Ne Olurdu?

Son zamanlarda yapılan bir bilimsel araştırmaya göre, böceklerin miktarı endişe verici bir oranda azalmakta ve bu, önümüzdeki yıllarda türlerin% 40’ının tükenmesine yol açabilmektedir . Gezegenin onlarsız daha iyi bir yer olacağı fikrini aşmış olabilir, ancak gerçek şu ki, onların yok oluşu çevresel ve besinsel kaosa neden olur.

Bizler  Blog Defteri ekosistem üzerinde hayvanların bu tür var önemi ve bunların yok olma yaratacağı etkinin bahsetmek istiyoruz.

Arılar olmadan çiçekler ve yiyecekler yok olur.

Çevre sadakaları, Earthwatch’ın “gezegendeki en önemli canlı varlık” olarak arılar olduğunu ilan etti . Bal üreticileri olmasının yanı sıra, hayvan dünyasının başlıca tozlaştırıcıları, tohum üretimine olanak sağlayan doğal sürecin temel taşı ve meyve. Bu polen nakliyesi olmadan, dünyadaki tarımsal mahsullerin üretimi % 30 azalır ve çiçekli bitkiler % 90 oranında kaybolur .

İnsan gıda güvenliği ve biyolojik çeşitlilik açısından kilit olmasına rağmen, bu böceklerin nüfusunun% 30’u son on yılda düşmüştür ve bazı ülkelerde yok olmaya yakındır. Türleri tehdit eden başlıca faktörler arasında iklim değişikliği ve zirai kimyasalların kullanımı bulunmaktadır. Belki bölüm hakkındaki  Siyah Ayna yapay arılar gerçek olanlar işlevini yerine getirmek için oluşturulan edildiği ana kadar bir gerçeklik haline gelmesini değil.

Hamamböceği azot döngüsünde önemli bir rol oynar

Hamamböcekleri en çok nefret edilen hayvanlar arasındadır ve bunun birçok nedeni vardır. Görsel görünümlerinin ötesinde , bakteri ileticileridirler , alerjilere neden olurlar ve geçtikleri yerlerde dışkı bırakırlar. Ancak, var olan 3.500’den fazla 20 türün insanı rahatsız eden türler olduğu tahmin edilmektedir .

Şehirlerden uzak, hamamböceği, küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenler için bir besin kaynağıdır. Ayrıca, ayrıştırıcı madde tüketirler ve bıraktıkları dışkı bitki büyümesi için temel bir element olan azotla doludur. Dolayısıyla, bu böcekler olmadan, hem hayvan hem de bitki dünyasında ekosistemde bir dengesizlik ortaya çıkar.

Karıncalar tohumları dağıtır ve biyolojik çeşitliliği arttırır.

Antarktika hariç, karıncaların 1000 ila 10.000 milyar arasında olduğu tahmin edilen ve tüm kıtalarda varlığı ile tahmin edilmesi zor olacaktır. Ancak bu böceklerin bulunmadığı bir dünya, insanlar için çok büyük problemler doğuracaktır , çünkü zararlıların yok edilmesi ve toprağın havalanması gibi çok sayıda ekolojik işlevi yerine getirmektedirler .

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Depremde Hayatta Kalmanın Yolları

Çok farklı özelliklere sahip 14.000’den fazla karınca türü olmasına rağmen, bazıları bitkilerden toprağa düşen tohumları dağıtır . Diğerleri tozlaşmada rol oynar. Ayrıca ünlü karınca yiyen ve hatta bazı kültürlerdeki insanlar da dahil olmak üzere çeşitli türler için besindir. Buna karşılık, ayrışan maddeyle beslenirler, böylece temizlemeye ve organik atıklardan yararlanmaya yardımcı olurlar.

Sineksiz bir dünya, çikolatasız bir dünyadır.

Sineksiz bir dünya, çikolatasız bir dünyadır.

Sinekler kötü bir üne sahip böceklerdir. Yalnızca kir, hastalık yayılımı ve kulağa rezonans eden ve uykuyu önleyen rahatsız edici sesler ile ilgilidir. Tüm bu özellikler doğrudur, ancak aynı zamanda neredeyse hiç konuşulmayan ve insanların Dünya üzerinde hayatta kalmasını kolaylaştıran olumlu bir etki yaratırlar.

Sinekler sönerse, hayvan karkaslarının tüketimi ve yok edilmesi sadece bakteri ve mantarlara bırakılır ve süreç çok daha uzun sürer. Ayrıca dışkı maddesinin geri dönüşümü için istisnai bir şekilde gereklidir ve bazı türler aktif tozlayıcıdır. Örneğin, Ceratopogonids, kakao gibi tropik mahsullerin çikolatanın varlığına izin veren önemli tozlayıcılarıdır.

Böcekler doğanın geri dönüştürücüsüdür.

Onu dünyadaki en çeşitli böcek yapan yaklaşık 375.000 böcek türü vardır. Birçoğunun zararlı olduğu düşünülür ve büyük ürün kayıplarına neden olurlar. Örneğin, çam bitkisi veya ağaç kabuğu böceği, Meksika ve Orta Amerika’daki çam ormanları için en yıkıcı orman zararlıları olarak kabul edilir.

Ancak diğer türlerin olumlu bir etkisi var. Örneğin, uğur böceği yaprak bitleri ile beslenir ve mahsullere saldıran bu böceğin kontrolüne yardımcı olur. Coprophages ayrıca temel bir rol oynamaktadır: en büyük gübre geri dönüşümcileridir ve toprağı gübreleyen onları da gömerler. Bu eylem olmadan, birikim ve koku ekosistem için dayanılmaz olurdu.

Cırcır böcekleri toprak sağlığını gösterir ve besleyici bir besindir.

Cırcır böcekleri ve geceleri çektikleri melodik sesler tehlikede: 150’den fazla uluslararası uzmanın katıldığı bir rapor , bu böceğin yanında bulunan 1.082 türün% 25.7’sinin Avrupa’da yok olabileceğini belirtti. Orijinal habitatlarının bulunduğu yerlerde yetiştirme ve böcek ilacı kullanımı bu tehdidin başlıca nedenleridir. Bu ortotransorların kaybolmamasının birkaç nedeni var : bunlar kuşlar, sürüngenler ve hatta insanlar için bir besin kaynağı. Chapulines , çok miktarda protein ve az yağ içeren Meksika mutfağının bir yemeğidir. Öte yandan, bu türler mera ile arazilerin sağlık ve biyolojik çeşitliliğini göstermektedir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Renk Değiştirebilen, Tam Otomatik Pilot: BMW Vision Next 100

Bir önceki yazımız olan Öğrenebilen Akıllı Robotlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı