Nedir?

Yağ Hücreleri Nedir?

Yağ, düşman olarak görülür - kaçınılması veya kaybedilmesi gereken bir şey. 

Yağ Hücreleri Nedir;Yağ, düşman olarak görülür – kaçınılması veya kaybedilmesi gereken bir şey. Ancak yağ aynı zamanda vücudun çok önemli bir bileşenidir. Onsuz insanlar donardı. Yalıtılmamış sinirlerimiz çapraz iletişim kuruyor. Bazı vitaminlerin önemli kaynaklarını depolayamaz veya çalışan bir bağışıklık sistemine sahip olamayız . Hücresel düzeyde, yağlar hücreleri çevreleyen zarları mümkün kılar ve proteinlere bağlanan ve çeşitli reaksiyonları sağlayan haberciler gibi davranır.

Akılda, mütevazı yağ hücresi biraz mucizevi görünüyor. Adipositler, uygun şekilde bilindiği gibi, aşırı lipidleri depolayan hücreler, yağları ve ilgili maddeleri içeren moleküllerdir.

Adipositlerin bir zamanlar oldukça donuk enerji çuvalları olduğu düşünülüyordu, ancak son birkaç on yıl boyunca yapılan araştırmalar, besinleri düzenlemeden kan basıncını etkileyen hormonları serbest bırakmaya , tiroid fonksiyonuna ve hatta üremeye kadar vücutta yapacakları çok şey olduğunu ortaya koydu .

Yağ anatomisi

Mikroskop altında, yağ hücrelerinin soğanlı küçük küreler gibi görünüyor. Vücuttaki diğer hücreler gibi, her birinin bir hücre zarı ve bir çekirdeği vardır, ancak bunların kütleleri, her biri bir gliserol molekülüne bağlı üç yağ asidi molekülünden oluşan depolanmış trigliserit damlacıklarından oluşur.

Bir fizikçi, bilim iletişim sorumlusu ve “Büyük Yağ Efsaneleri: Ne Kadar Kilo Veriyorsanız?” Yazan Ruben Meerman, “İnsan trigliseriti tam olarak zeytinyağı, yerfıstığı yağı ve bitki tohumlarından sıktığımız tüm diğer trigliseritler gibi görünür ” dedi. Gitmek?” (Ebury Avustralya, 2016). “Aynı sarımsı renge, aynı enerji yoğunluğuna ve aynı kimyasal formüle sahip.”

Ancak bütün adipositler aynı değildir. Tipik olarak yağ olarak düşündüğümüz maddeler “beyaz yağ” dır ve bu da enerji depolamak için kullanılan ana maddedir. Meerman Live Science’a göre, insülin seviyeleri yükseldiğinde – örneğin, bir yemekten sonra – beyaz adipositler daha fazla yağ asidi alıyor, tam anlamıyla şişiyorlar. İnsülin düştüğünde, yağ hücreleri depolarını vücut için hızlı bir enerji kaynağı olarak salgılarlar.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  “NGL” Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Nature dergisindeki 2006 tarihli bir makaleye göre, diğer adiposit kümeleri çoğunlukla gözleri çevreleyen yağ yastığı gibi destek için kullanılmaktadır . Bu yağ hücreleri muhtemelen organizma açlık moduna girmediği sürece vücuda çok fazla enerji salmaz. Vücut aynı zamanda derinin altına (deri altı yağı) ve iç organların çevresine (iç yağ) da depolar.

Öte yandan “kahverengi yağ” hücreleri , kendi benzersiz fonksiyonlarına sahip, demir açısından zengin hücrelerdir. Isıyı üretmek için metabolizmayı değiştiren, kahverengi adipoz dokuyu vücut sıcaklığını korumak için oldukça önemli kılan genleri ifade ederler. Spesifik olarak, kahverengi-yağ hücreleri, hücrelerin enerji santrallerinde (mitokondri) yağ asidi oksidasyon işlemini daha az verimli kılan ayrışma protein-1 (UCP-1) olarak adlandırılan bir şey serbest bırakır. Bu, daha fazla enerji anlamına gelir mitokondri işlemi “israf” olarak israf edilir, böylece Endocrine Connections dergisindeki 2017 yazısına göre vücudu ısıtır .

Yenidoğan bebeklerde yüksek düzeyde kahverengi yağ vardır. Bu seviyeler yaşla birlikte düşer ve yetişkinlerde çoğu kahverengi yağ boynun ve köprücük kemiği etrafındaki kümelenir .

Beyaz yağ dokusunda üçüncü tip bir yağ, “bej yağ” bulunur, ancak beyaz yağ hücrelerinin aksine, bu hücreler UCP-1 içerir. Endocrine Connections kağıdına göre, bej yağ hücrelerinin duruma bağlı olarak beyaz yağ veya kahverengi yağ gibi davranma esnekliğine sahip olduğu görülmektedir.

Neler yağ yapabilir

Obezite araştırmacıları beyaz yağları enerji tüketen kahverengi yağlara dönüştürmenin yollarını bulmayı hayal ediyorlar .

Enerji depolanmasında rol oynamanın ötesinde, beyaz adipositler kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur . Pankreas tarafından salgılanan insüline cevaben, fazla şekeri kan dolaşımından çekerek şeker veya glukoz alırlar. 2006 Nature gazetesine göre, aşırı vücut yağıyla ilgili büyük sorunlardan biri de bu: Adipositlerin (çok az yağda olduğu gibi) glikoz düzenleyici işlevini çok fazla atıyor ve çok az yağ olduğu gibi kan şekeri seviyeleri atılıyor.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Psikomotor Ajitasyon Nedir?

Adipositler aynı kağıda göre kan şekerini etkileyen birçok protein salgılarlar. Bazıları – leptin, adiponektin ve visfatin gibi – kan dolaşımındaki glikoz seviyelerini azaltır. Resistin ve retinol bağlayıcı protein 4 gibi diğerleri kan şekeri arttırır.

Yağ dokusu ayrıca bağışıklık sisteminde bir rol oynar. Adipositler, iltihabı teşvik eden sitokinler adı verilen iltihaplı bileşikler salgılarlar. (Enflamasyon kronik olduğunda zarar verebilir, ancak enfeksiyon durumunda bağışıklık hücrelerinin aktif hale getirilmesi çok önemlidir.) Karın organlarının önünde asılı olan apron benzeri bir yağ tabakası olan omentum, bağışıklık hücrelerinin kümeleriyle noktalanmıştır. 2017 araştırmasına göre, salon görevi gören karın boşluğunu izliyor, potansiyel istilacılar için organlar arasındaki sıvıyı örnekliyor .

Yağ kaybetmek

Yetişkinlikte, adipositlerin toplam sayısı Nature dergisindeki 2008 tarihli bir makaleye göre sabit kalmaktadır Kilo kaybının ve kilo alımının çoğu, adipositleri kaybetmekten veya kazanmaktan değil, içindeki enerji depolanırken ya da yakılırken genişleyen ve daralan hücrelerden gelir. Bu çalışmaya göre, adipositler yavaş yavaş ölmekte ve yenilmektedirler. Yağ hücreleri için medyan ciro yılda yaklaşık yüzde 8,4, vücuttaki yağ hücrelerinin yarısı her 8,3 yılda bir değiştirilir.

Meerman’a göre, yağ hakkındaki en büyük yanlış anlamalardan biri, kaybedilen yağın kelimenin tam anlamıyla enerji olarak yakıldığıdır.

“Gerçek olan, yağdaki bütün atomların, karbon dioksit ve su oluşturmak için oksijen atomlarıyla birleşmesidir” dedi. “Bu işlem ile çok fazla enerji serbest bırakılıyor, ancak bir atom yok edilmiyor ya da enerjiye dönüştürülmüyor.”

Meerman, 2014 British Medical Journal’da yayınlanan bir bildiride , bu işlemden elde edilen suyun idrar, dışkı ve ter yoluyla atıldığını bildirdi . Karbondioksit nefes verilirken solunum sistemini senin en büyük yağ bertaraf aracı yapma, ciğerlerinin aracılığıyla.

Bir önceki yazımız olan Psikomotor Ajitasyon Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı