Sağlık

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydalarından bahsedicez size,elma sirkesinin kullanım alanları çok geniştir. Doğal içeriklere sahip olan elma sirkesi hem sağlığa hem de cilde çok iyi geliyor.

Elma sirkesinin faydalarından bahsedicez size,elma sirkesinin kullanım alanları çok geniştir. Doğal içeriklere sahip olan elma sirkesi hem sağlığa hem de cilde çok iyi geliyor. Elma sirkesinin faydalarını sizler için haberimizde derledik.

Doğal antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine sahip olan elma sirkesi, içeriğinde bol miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin bulundurur. İnsan sağlığına ve cildine büyük faydaları bulunur.

ELMA SİRKESİNİN SAĞLIĞA YARARLARI

Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip ve soğuk algınlığı durumları gibi farklı hastalık ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

-Elma sirkesi aynı zamanda kanda bulunan şeker seviyesini düşürür.

-Elma sirkesi vücudun doğal yollarla toksinlerden arınmasına katkıda bulunur.

ELMA SİRKESİ HAZMI KOLAYLAŞTIRIR

Hazım sorunu mu yaşıyorsunuz? Basit bir su ve elma sirkesi kombinasyonu hazım sorununuzu doğal yollarla çözebilir. Hazırlamak için, yalnızca bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suda seyreltmeniz ve bu karışımı her öğünden yarım saat önce içmeniz yeterli. Bu sayede hazmınız kolaylaşır ve yiyecekleri daha kolay sindirirsiniz.

Bunun için çiğ ve pastörize edilmemiş elma sirkesini kullanmanızı öneririz; çünkü filtrelenmiş olanların içinde bazı önemli enzimler bulunmamaktadır. Pastörize edilmeyen bu tür sirkeler asetik asit, amino asit, malik asit, protein ve enzim yönünden zengindir.

MİDE ASİDİYLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUR

Elma sirkesi mide yanmasına karşı pH seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan alkali bir üründür. Ancak kronik mide yanması veya ülserden şikayetçi olanlar için güçlü asiditesi sebebiyle çok sert olabilir.

Bu sebeple, seyreltik haliyle kullanmak önerilir. Organik elma sirkesi mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olacak ve kabızlık gibi problemlerle savaşmak üzere bir laksatif görevi görecektir.

BAĞIRSAK BAKTERİSİNİ ORTADAN KALDIRIR VE KANDİDAYI UZAK TUTAR

Her ikisi de elma sirkesinde bulunan malik asit ve asetik asit bağırsak florası için son derece faydalıdır. Bu ürün aynı zamanda antibakteriyel, antifungal ve antimikrobik olup bağırsak bakterisini ortamdan uzaklaştırabilir ve genelde bağırsaklara saldıran kandida mantarı gibi enfeksiyonları önler.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Çeşitleri

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir ve grip ve soğuk algınlığı durumları gibi farklı hastalık ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine yardımcı olur. Bunu virüs ve bakterilere karşı savunma olarak görev gören yüksek malik asit içeriği sayesinde başarır.

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİN DÜZENLENMESİNE YARDIMCI OLUR

Asetik asit elma sirkesinde bulunan aktif maddelerden biridir ve aynı zamanda kandaki şeker seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu yüzden elma sirkesi vücutta basit karbonhidratların sindirimine katkı sağlar ve ayı zamanda kanda bulunan şeker seviyesini düşürür. Ayrıca, yakın zamanlarda bu ürünün vücudun ihtiyaç duyduğu doğal insülin salgılanmasına yardımcı olabilen antiglisemik bir etkisi olduğu da tespit edilmiştir.

TANSİYONU DÜŞÜRÜR

Çeşitli çalışmalar organik elma sirkesi tüketiminin yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu faydası elma sirkesinin nitrik oksidi arttırıp, buna bağlı olarak kan damarlarını rahatlamasına bağlanmaktadır.

VÜCUDUN TEMİZLENMESİNE VE TOKSİNLERDEN ARINMASINA YARDIMCI OLUR

Elma sirkesi vücudun doğal yollarla toksinlerden arınmasına katkıda bulunan enzim, mineral ve vitaminler içerir. Bu faydadan yararlanmak için, bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak suyun içinde seyreltin her öğünden önce için.

KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR

Bu doğal ürün, daha kolay bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olarak kilo verirken en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir. Elma sirkesinde bulunan asetik asit vücutta fazla kilolarla savaşılmasına yardımcı olur, çünkü karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur ve lipid ile yağ birikimini bastırır. Ayrıca, aşırı yemeyi önlemek üzere tokluk hissi verir.

AĞIZ KOKUSUNA KARŞI SAVAŞIR

Elma sirkesi ağız kokusuyla savaşmak ve orada üretilen bakteriyi öldürmek amacıyla doğal bir ağız yıkama suyu işlevi görür. Bu ürünün ağız kokusunu ortadan kaldıran ve nötr hale getiren antibakteriyel özellikleri bulunur. Ağız kokusundan kurtulmanız için tek yapmanız gereken ağzınızı elma sirkesiyle 20 saniye boyunca gargara yapmak.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Meme Kanseri Cerrahisi Komplikasyonları

CİLDE İYİ GELİR

Elma sirkesi cildin pH seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olur; bu sayede akne gibi cilt sorunlarına karşı savaşmada faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hangi İlaçlar Kilo Aldırır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı