Sağlık

Koroner bypass ameliyatı

Koroner bypass ameliyatı kanı, kalp kasınıza kan akışını iyileştirmek için kalbinizdeki bloke olmuş veya kısmen bloke olmuş bir atardamarın bir bölümüne yönlendirir.

Koroner bypass ameliyatı kanı, kalp kasınıza kan akışını iyileştirmek için kalbinizdeki bloke olmuş veya kısmen bloke olmuş bir atardamarın bir bölümüne yönlendirir. Prosedür, bacağınızdan, kolunuzdan veya göğsünüzden sağlıklı bir kan damarı almayı ve kalbinizdeki tıkalı arterlerin ötesine bağlamayı içerir.

Koroner bypass cerrahisi, tıkanıklıklara (ateroskleroz veya koroner arter hastalığı) neden olan kalp hastalığını tedavi etmese de, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomları hafifletebilir. Bazı insanlar için bu prosedür kalp fonksiyonunu iyileştirebilir ve kalp hastalığının ölme riskini azaltabilir.

Koroner bypass ameliyatı neden gereklidir

Kalbinizde tıkalı bir arter varsa koroner bypass cerrahisi bir seçenektir.

Siz ve doktorunuz aşağıdaki durumlarda bunu düşünebilirsiniz:

 • Kalp kasınızı besleyen birkaç atardamarın daralması, hafif egzersiz sırasında veya istirahat sırasında kasın kanını kısa bırakması nedeniyle şiddetli göğüs ağrınız var.
 • Birden fazla hastalıklı koroner arter var ve kalbin ana pompalama odası – sol ventrikül – iyi çalışmıyor.
 • Sol ana koroner arter ciddi şekilde daralmış veya bloke olmuş. Bu arter kanın çoğunu sol ventriküle sağlar.
 • Arteri (anjiyoplasti) uygun olmayan bir şekilde genişletmek için geçici olarak küçük bir balon yerleştirip şişen bir arter tıkanıklığınız var, arteri açık tutmak için daha önce anjiyoplasti veya küçük bir tel örgü tüpün (stent) yerleştirilmesi başarılı olmadı ya da stent yerleştirme yaptınız, ancak arter tekrar daraltıldı (restenoz).

Başka tedavilere yanıt vermiyorsanız, kalp krizi gibi acil durumlarda koroner bypass ameliyatı da yapılabilir.

Koroner bypass cerrahisinde bile, ameliyattan sonra yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir. Kan kolesterolünüzü düşürmek, kan pıhtısı geliştirme riskini azaltmak ve kalbinizin mümkün olduğunca iyi çalışmasına yardımcı olmak için koroner bypass ameliyatından sonra ilaçlar rutin olarak reçete edilir.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Kulağınıza 2 damla dökün ve işitme kaybına elveda diyin!

Koroner bypass ameliyatı Riskleri

Koroner bypass cerrahisi açık kalp ameliyatı olduğundan, işleminiz sırasında veya sonrasında komplikasyonlarınız olabilir. Olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • Kanama
 • Kalp ritmi düzensizlikleri (aritmiler)
 • Göğüs yarasının enfeksiyonları
 • Hafıza kaybı veya net düşünmeyle ilgili sorunlar, genellikle altı ila 12 ay içinde düzelir
 • Böbrek sorunları
 • inme
 • Kalp krizi, ameliyattan hemen sonra kan pıhtısı koparsa

Komplikasyon gelişme riskiniz genellikle düşüktür, ancak ameliyattan önce sağlığınıza bağlıdır. Ameliyat acil bir prosedür olarak yapılırsa veya amfizem, böbrek hastalığı, diyabet veya bacaklarınızda tıkalı arterler (periferik arter hastalığı) gibi diğer tıbbi durumlarınız varsa komplikasyon riski daha yüksektir.

Nasıl hazırlanır

Doktorunuz, aktivite kısıtlamaları ve diyetinizdeki veya ameliyattan önce yapmanız gereken ilaçlardaki değişiklikler hakkında size özel talimatlar verecektir.

Ameliyattan sonra düzenlemeler yapın. Sürüşe devam edebileceğiniz, işe dönebileceğiniz ve günlük işleri gerçekleştirebileceğiniz noktaya gelmeniz yaklaşık dört ila altı hafta sürecektir.

Ne bekleyebilirsiniz

İşlemden önce

Koroner bypass ameliyatınız acil cerrahi olarak yapılmazsa, muhtemelen ameliyat sabahı hastaneye yatırılırsınız.

Prosedür sırasında

Koroner bypass cerrahisi genellikle üç ila altı saat sürer ve genel anestezi gerektirir. İhtiyacınız olan baypas sayısı kalbinizin neresine ve tıkanıklıklarınızın şiddetine bağlıdır.

Genel anestezi için, ağzınıza bir solunum tüpü yerleştirilir. Bu tüp, ameliyat sırasında ve hemen sonrasında sizin için nefes alan bir ventilatöre bağlanır.

Koroner bypass ameliyatlarının çoğu göğüste uzun bir kesi ile yapılırken, kalp-akciğer makinesi kan ve oksijenin vücudunuzdan akmasını sağlar. Buna pompa üstü koroner bypass ameliyatı denir.

Cerrah göğüs kemiği boyunca göğsün ortasını keser. Daha sonra kalbi açığa çıkarmak için göğüs kafesini açar. Göğüs açıldıktan sonra kalp ilaçla geçici olarak durdurulur ve kalp-akciğer makinesi vücuda kan dolaşımını devralır.

Cerrah, genellikle göğüs duvarının içinden veya alt bacağından sağlıklı kan damarı bir bölümünü alır ve kan akışının hastalıklı arterin daralmış kısmının etrafına yönlendirilmesi için bloke arterin üstüne ve altına bağlar.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Apandisit ve alerjiler arasındaki bağlantı

Cerrahınızın kullanabileceği diğer cerrahi teknikler şunlardır:

 • Pompa dışı veya kalp atışı ameliyatı. Bu prosedür, cerrahın üzerinde çalıştığı kalbin alanını stabilize etmek için özel ekipman kullanılarak atan kalpte ameliyat yapılmasına izin verir. Bu tür ameliyatlar zordur çünkü kalp hala hareket etmektedir. Bu herkes için bir seçenek değil.
 • Minimal invaziv cerrahi. Cerrah, genellikle cerrahın küçük bir alanda çalışmasına yardımcı olan robotik ve video görüntüleme kullanımı ile göğüsteki küçük insizyonlar yoluyla koroner bypass gerçekleştirir. Minimal invaziv cerrahinin varyasyonlarına port erişimi veya anahtar deliği cerrahisi denebilir.

Greft tamamlandıktan sonra, cerrah kalp atışınızı geri yükleyecek, sizi kalp-akciğer makinesinden çıkaracak ve göğüs kemiğinizi kapatmak için tel kullanacaktır. Tel kemik iyileştikten sonra vücudunuzda kalacaktır.

İşlemden sonra

Yoğun bakım ünitesinde bir veya iki gün geçirmeyi bekleyin. Nefes borusu, uyanana ve kendi başına nefes alabilene kadar boğazınızda kalır.

Kardiyak rehabilitasyon genellikle hastanedeyken başlar. Size iyileşmenize yardımcı olacak bir egzersiz ve eğitim programı verilecektir. Ev tabanlı bir bakım programını güvenli bir şekilde takip edene kadar izlenen programlara ayakta tedavi ortamında devam edeceksiniz.

Komplikasyonları engellemek, muhtemelen bir hafta içinde taburcu olursunuz. Günlük işleri yapmak veya kısa bir mesafe yürümek gibi zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Eve döndükten sonra aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuzu arayın:

 • Ateş
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Göğüs yaranızda yeni veya kötüleşen ağrı
 • Göğüs yaranızda kızarıklık veya göğüs yarasından kanama veya başka akıntı

Yaklaşık altı ila 12 haftalık bir iyileşme süresi bekleyin. Çoğu durumda, işe geri dönebilir, egzersiz yapmaya başlayabilir ve dört ila altı hafta sonra cinsel aktiviteyi devam ettirebilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce doktorunuzun iyi olduğundan emin olun.

Sonuçlar

Ameliyattan sonra, çoğu insan kendini daha iyi hisseder ve 10 ila 15 yıl boyunca semptomsuz kalabilir. Bununla birlikte, zamanla, baypasta kullanılan diğer arterlerin ve hatta yeni greftin tıkanması ve başka bir baypas veya anjiyoplasti gerektirmesi mümkündür.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Grip Nedir ?(Grip) İle İlgili Temel Bilgiler

Sonuçlarınız ve uzun vadeli sonuçlarınız, kısmen kan pıhtılarını, düşük tansiyonu, düşük kolesterolü önlemek ve diyabetin yönlendirildiği gibi kontrol edilmesine yardımcı olmak için ilaçlarınızı almaya ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı önerilerini takip etmeye bağlı olacaktır:

 • Sigara içmeyi bırak.
 • DASH diyeti gibi sağlıklı beslenme planını uygulayın.
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşın ve koruyun.
 • Düzenli egzersiz.
 • Stres Yönetimi.

Bir önceki yazımız olan Akut koroner sendrom başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı