Sağlık
Trend

Ödem nedir? Nasıl oluşur?

Ödem nedir ” Ödem ” şişme için tıbbi terimdir. Vücut parçaları yaralanma veya iltihaptan şişer . Küçük bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir. İlaçlar , hamilelik , enfeksiyonlar ve diğer birçok tıbbi problemler ödem neden olabilir.

Küçük kan damarlarınız yakındaki dokulara sıvı sızdığında ödem olur. Bu ekstra sıvı birikerek dokunun şişmesine neden olur. Vücudun hemen hemen her yerinde olabilir.

Ödem Çeşitleri

Periferik ödem. Bu genellikle bacakları, ayakları ve ayak bileklerini etkiler , ancak kollarda da olabilir. Dolaşım sisteminizdeki, lenf bezlerinizdeki veya böbreklerinizdeki sorunların bir işareti olabilir .

Pedal ödem. Bu, sıvı ayaklarınızda ve alt bacaklarda toplandığında olur. Daha yaşlı veya hamile iseniz daha sık görülür. Kısmen hareket etmeyi zorlaştırabilir çünkü ayaklarınızda fazla bir his hissetmeyebilirsiniz.

Lenfödem . Kollarda ve bacaklarda meydana gelen bu şişlik, en sık lenf düğümlerinize, mikropları filtrelemeye yardımcı olan dokulara ve vücudunuzdaki atıklara neden olur. Hasar,cerrahi ve radyasyon gibi kanser tedavilerinin birsonucu olabilir. Kanser kendisi de düğümleri lenf blok ve sıvı birikmesine yol açabilir.

Akciğer ödemi . Akciğerlerinizdeki hava keselerinde sıvı toplandığında, akciğer ödemi geçirirsiniz. Bu nefes almanızı zorlaştırırve uzandığınızda daha da kötüleşir. Hızlı bir kalp atışına sahip olabilir, boğulmuş hissedebilir vebazen kanla köpüklü bir tükürük öksürebilirsiniz . Aniden olursa, 911’i arayın.

Beyin ödemi. Bu, beyinde sıvı biriken çok ciddi bir durumdur . Kafanıza sert bir şekilde vurursanız, bir kan damarı tıkanır veya patlarsa veya bir tümör veya alerjik reaksiyonunuz varsa oluşabilir .

Maküler ödem. Sıvı senin bir parçası biriktiği zaman bu gerçekleşir gözün denilen makula retinanın, arkasındaki ışığa duyarlı doku merkezinde, gözün . Retinadaki hasarlı kan damarları bölgeye sıvı sızdığında meydana gelir.

Ödemin Nedenleri

Bükümlü ayak bileği, arı sokması veya cilt enfeksiyonu gibi şeyler ödeme neden olur. Bazı durumlarda, bir enfeksiyon gibi, bu yardımcı olabilir. Kan damarlarınızdan daha fazla sıvı, şişmiş bölgeye enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerini koyar.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Baş Ağrısına Çözüm

Ödem başka koşullardan da veya kanınızdaki maddelerin dengesi kapalı olduğunda ortaya çıkabilir. Örneğin:

Düşük albümin. Doktorunuz buna hipoalbüminemi diyebilir. Kandaki albümin ve diğer proteinler kan damarlarınızda sıvı tutmak için süngerler gibi davranır. Düşük albümin ödeme katkıda bulunabilir, ancak genellikle tek sebep bu değildir.

Alerjik reaksiyonlar. Ödem, alerjik reaksiyonların çoğunun bir parçasıdır. Alerjene cevaben, yakındaki kan damarları etkilenen bölgeye sıvı sızdırıyor.

Akışın engellenmesi. Vücudunuzun bir bölümünden sıvı drenajı engellenmişse, sıvı geri çekilebilir. Bacağınızın derin damarlarında bulunan bir kan pıhtısı bacak ödemine neden olabilir. Kan akışını tıkayan bir tümör veya lenf adı verilen başka bir sıvı ödeme neden olabilir.

Kritik hastalık. Yanıklar , hayatı tehdit eden enfeksiyonlar veya diğer kritik hastalıklar, sıvının hemen hemen her yerdeki dokulara sızmasına izin veren bir reaksiyona neden olabilir. Bu vücudunuzun her yerinde ödem neden olabilir.

Konjestif kalp yetmezliği . Zaman kalp zayıflatır ve daha az etkili bir şekilde kan pompalar, sıvı yavaş bir bacak ödem oluşturan kurmak. Eğer sıvı hızla birikirse, ciğerlere sıvı alabilirsiniz. Senin Eğer kalp yetmezliği senin sağında ise kalp , ödem gelişebilir karın .

Karaciğer hastalığı Siroz gibi ağır karaciğer hastalıkları sıvı tutmanıza neden olur. Siroz ayrıca kanda düşük miktarda albümin ve diğer proteinlere de yol açar. Sıvı, karın içine sızar ve ayrıca bacak ödemine neden olabilir.

Böbrek hastalığı . Bir böbrek denilen durum nefrotik sendrom ağır bacak ödem ve bazen bütün vücut ödeme neden olabilir.

Gebelik. Hafif bacak ödemi hamilelik sırasında sık görülür. Ancak derin ven trombozu ve preeklampsi gibi gebeliğin ciddi komplikasyonları da ödeme neden olabilir.

Kafa travması , düşük kan sodyum (denilen hiponatremi), yüksek yükseklikler, beyin tümörleri , ve de sıvı drenaj bir blok beyin (bilinen hidrosefali ), serebral ödem neden olabilir. Kutu Yani baş ağrısı , kafa karışıklığı, bilinç ve koma .

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

İlaçlar. Aşağıdakiler dahil birçok ilaç ödeme neden olabilir:

  • NSAID’ler (ibuprofen ve naproksen gibi )
  • Kalsiyum kanal blokerleri
  • Kortikosteroidler ( prednizon ve metilprednizolon gibi )
  • Pioglitazon ve rosiglitazon
  • pramipeksol
  • Şişmeye neden olduklarında genellikle hafif bacak ödemi olur.

Ödemin Belirtileri Nelerdir

Belirtileriniz, sahip olduğunuz şişme miktarına ve nerede bulunduğunuza bağlı olacaktır.

Enfeksiyon veya iltihaptan kaynaklanan küçük bir alanda ödem ( sivrisinek ısırığı gibi ) semptomlara neden olmaz. Öte yandan, büyük bir alerjik reaksiyon (örneğin arı sokması gibi ), tüm kolunuzda ağrı çekebilecek ve kolunuzun hareketini sınırlayabilecek ödemlere neden olabilir .

Yiyecek alerjileri ve ilaca alerjik reaksiyonlar, dil veya boğaz ödemine neden olabilir . Solunumunuzu engellerse, bu yaşamı tehdit edici olabilir.

Bacak ödemi bacakları ağır hissettirir. Bu, yürümeyi etkileyebilir . Ödem ve kalp hastalığında , örneğin, bacaklar kolayca her biri fazladan 5 veya 10 kilo ağırlığında olabilir. Şiddetli bacak ödemi, kan akışını engelleyerek ciltte ülserlere yol açabilir .

Akciğer ödemi nefes darlığına ve bazen kanda düşük oksijen seviyelerine neden olur. Akciğer ödemi olan bazı insanlar öksürük olabilir .

Bazı ödem türlerinde cildi bastırdıktan sonra bir süre kalan bir girinti veya “çukur” olabilir. Buna çukur ödemi denir. Doku normal şekline geri dönüyorsa, oyuksuz ödem denir. Doktorunuzun ödeminizin nedenini bulmasına yardımcı olabilecek bir semptomdur.

Ödem tedavisi

Ödemi tedavi etmek için sıklıkla altta yatan nedeni tedavi etmeniz gerekir. Örneğin, alerjilerden kaynaklanan şişliği tedavi etmek için alerji ilaçları kullanabilirsiniz .

Sıvı drenajındaki bir bloktan gelen ödem bazen drenajın tekrar akmasıyla tedavi edilebilir. Bir kan pıhtısı bacakta ile muamele edilir kan sulandırıcı . Pıhtı yıkarlar ve drenajı normale döndürürler. Kanı veya lenfeyi bloke eden bir tümör bazen küçültülebilir veya cerrahi, kemoterapi veya radyasyonla çıkarılabilir .

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  1 Haftada 5 Kilo Nasıl Alabilirim?

Konjestif kalp yetmezliği veya karaciğer hastalığına bağlı bacak ödemi, furosemid (Lasix) benzeri bir diüretikle (bazen ‘su hapı’ olarak adlandırılır) tedavi edilebilir . Daha fazla işemek zaman bacaklardan gelen sıvı tekrar kana akabilir. Ne kadar sodyum tükettiğinizin sınırlandırılması da yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Demir Hapı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı