Sağlık

Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığı Çeşitleri

Sedef hastalığı ,sedef hastalığı çeşitleri,deri hücrelerinin hızlı bir şekilde birikmesine neden olan kronik bir otoimmün durumdur . Bu hücre birikimi cilt yüzeyinde kireçlenmeye neden olur.

Ölçeklerin etrafındaki iltihap ve kızarıklık oldukça yaygındır. Tipik psoriatik terazi beyazımsı-gümüş renktedir ve kalın kırmızı lekeler halinde gelişir. Bazen bu yamalar çatlar ve kanarlar.

Psoriasis, hızlı cilt üretim sürecinin bir sonucudur. Tipik olarak, cilt hücreleri ciltte derin büyür ve yavaşça yüzeye çıkar. Sonunda düşerler. Bir cilt hücresinin tipik yaşam döngüsü bir aydır.

Sedef hastalığı olan kişilerde, bu üretim süreci sadece birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle, cilt hücrelerinin düşmeye vakti yoktur. Bu hızlı aşırı üretim, cilt hücrelerinin birikmesine neden olur.

Teraziler tipik olarak eklemler, bu dirsekler ve dizler üzerinde gelişir. Aşağıdakiler dahil, vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir:

 • eller
 • ayaklar
 • boyun
 • kafa derisi
 • yüz

Daha az yaygın psoriazis tipleri tırnakları, ağzı ve genital bölgeleri etkiler.

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, yaklaşık 7,5 milyon Amerikalı sedef hastalığına sahip. Genel olarak, aşağıdakiler dahil olmak üzere diğer birkaç koşulla ilişkilendirilmiştir:

 • 2 tip diyabet
 • enflamatuar barsak hastalığı
 • kalp hastalığı
 • psoriatik artrit

Farklı sedef türleri nelerdir? Sedef hastalığı çeşitleri

Beş tip psoriazis vardır:

Plak sedef hastalığı

Plak sedef hastalığı , en sık görülen sedef hastalığı türüdür. AAD , durumu olan kişilerin yaklaşık yüzde 80’inde plak sedef hastalığı olduğunu tahmin ediyor . Cildin alanlarını örten kırmızı, iltihaplı lekelere neden olur. Bu yamalar genellikle beyazımsı gümüş terazi veya plak ile kaplıdır. Bu plaklar genellikle dirseklerde, dizlerde ve kafa derisinde bulunur.

Guttat sedef hastalığı

Guttat sedef olan çocuklukta sık . Bu sedef hastalığı türü küçük pembe lekelere neden olur. Guttat sedef hastalığı için en yaygın bölgeler gövde, kollar ve bacaklardır. Bu noktalar nadiren kalınlaşır veya plak sedef hastalığı gibi yükselir.

İlginizi Çekebilir
Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Grip belirtilerini hafifletmek için 10 ipucu

Püstüler sedef hastalığı

Püstüler sedef olduğu yetişkinlerde daha sık . Beyaz, irin dolu kabarcıklara ve kırmızı, iltihaplı cildin geniş alanlarına neden olur. Püstüler sedef hastalığı tipik olarak eller veya ayaklar gibi vücudun daha küçük bölgelerine lokalizedir, ancak yaygın olabilir.

Ters sedef hastalığı

Ters sedef hastalığı kırmızı, parlak, iltihaplı cildin parlak alanlarına neden olur. Ters psoriasis yamaları, koltuk altı veya göğüs altı altında, kasıklarda veya cinsel organlardaki deri kıvrımlarının çevresinde gelişir.

Eritrodermik sedef hastalığı

Eritrodermik sedef hastalığı şiddetli ve çok nadir görülen bir sedef hastalığıdır. Bu form genellikle aynı anda vücudun büyük bölümlerini kapsar. Cilt neredeyse güneş yanmış gibi görünüyor. Genellikle gelişen ölçekler büyük bölümlerde veya tabakalarda dağılır. Bu sedef hastalığına yakalanan birinin ateş yakması veya çok hasta olması nadir değildir. Bu tür hayatı tehdit edici olabilir, bu nedenle bireyler hemen bir doktora görünmelidir.

Semptomlar neler?

Sedef hastalığı belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve sedef türüne bağlıdır. Sedef bölgeleri, kafa derisi veya dirsek üzerindeki birkaç pul kadar küçük olabilir veya vücudun çoğunu kaplayabilir.

Plak sedef hastalığının en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • kırmızı, kabarık, iltihaplı cilt lekeleri
 • kırmızı lekeler üzerinde beyazımsı gümüş pullar veya plakalar
 • çatlayabilen ve kanabilen kuru cilt
 • yamalar etrafındaki ağrı
 • yamalar çevresinde kaşıntı ve yanma hissi
 • kalın, çukurlu tırnaklar
 • acı veren şişmiş eklemler

Her insan bu semptomların hepsini yaşamaz. Bazı insanlar daha az yaygın bir sedef hastalığı yaşarlarsa, tamamen farklı semptomlar yaşarlar.

Sedef hastalığı olan çoğu kişi semptomların “döngülerinden” geçer. Bu durum birkaç gün veya hafta boyunca ciddi semptomlara neden olabilir ve daha sonra semptomlar ortadan kalkabilir ve neredeyse fark edilemez olabilir. Ardından, birkaç hafta içinde veya yaygın bir sedef hastalığı tetikleyicisi tarafından daha da kötüleşirse durum tekrar alevlenebilir. Bazen, sedef hastalığı belirtileri tamamen kaybolur.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Koroner bypass ameliyatı

Hastalığın aktif belirtileri bulunmadığında, “remisyonda” olabilirsiniz. Bu, sedef hastalığının geri dönmeyeceği anlamına gelmez,bunuda aklınızdan çıkarmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı