Tanıtım
Trend

Öğrenci Koçluğun Önemi

Bu zamana kadar öğrencileri, başarılı ve başarısız diyerek ikiye ayırdılar. Ancak böyle bir sınıflandırma yanlış. Çünkü, öğrencinin başarısız olması gibi bir durum söz konusu değil. Belki kendindeki potansiyeli fark etmemiş yani kendini keşfetmemiştir. Böyle durumlarda öğrenciyi başarısız diye nitelendirmek yerine kendini fark etmesine yardımcı olmak gerekir. Öğrenci koçluğu İzmir, bunun için var ve öğrencinin hayatına büyük yarar sağlar.

Öğrenci Koçluğu Ne İşe Yarar?

Öğrencinin derslerde başarılı olması için öğrenci koçları bulunur. Aslındaki buradakiana amaç, öğrenciyi bir yarışa hazırlamak değil. Öğrenciyi “en doğru” yoldan kazanmak hedef alınır. Ancak herkes öğrenci koçu olamaz. Öğrenci koçu olabilmek için birçok potansiyele sahip olmak gerekir. En önemlisi iyi bir eğitim almış olmak gerekir. İyi bir öğrenci koçunun seçilmemesi, öğrenciye yarar değil aksine zarar sağlayacaktır. Bu yüzden iyi araştırma yapılması gerekmektedir.

Öğrenci koçu; öğrencinin okulda başarı sağlamasına, etkin bir şekilde çalışmasına, kendine göre hedefler belirlemesine, kendini keşfederek güçlü ve zayıf yönlerini fark etmesine, güçlü yönlerini geliştirmesine, zamanını verimli kullanmasına, kendine güvenmesine ve iletişim kurmada zorlanmamasına yardımcı olur. Tabi ki her öğrencinin bu konuda programı ve sonuç alma süresi farklıdır.

Öğrenci Koçluğu Zorunlu Mudur?

Öğrenci koçu tutmak zorunlu değil. Ancak herkes, çocuğunun başarılı olmasını ister. Bu sadece okul için geçerli değil. Ebeveynler, çocuklarının her alanda zorlanmasını istemez. Bu oldukça doğaldır. Birçok konuda zorlanılabilir. Burada önemli olan başarı sağlamak. Kişi ancak kendini keşfederek başarılı olabilir. İnsanın kendini keşfetmesi belli yaşlarda mümkün. Bu yüzden öğrenci koçluğu çok önemli. Zorunlu değil ama hayatının birçok alanında fayda sağlar.

Çocuğun bilgisayar oyunlarıyla vakit öldürmesine engel olur. Zaman yönetimi öğreterek hem derslere hem de eğlenceye nasıl zaman ayırması gerektiğini öğretir. Burada önemli olan öğrencinin bu zamanlamayı kendinin yapabilmesidir. Başkaları tarafından yapılan programlar, fayda sağlamaz.

Bu Yazımızıda Okuyunuz:  Tonguç Akademi ile Başarınızı Artırın
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı