Blog

Blogunuz için WordPress Masaüstü Uygulamasını Kullanma

WordPress masaüstü uygulamasını kendi kendinize barındırılan WordPress.org blogunuz için kullanmak ister misiniz? 

WordPress masaüstü uygulamasını kendi kendinize barındırılan WordPress.org blogunuz için kullanmak ister misiniz? WordPress masaüstü uygulaması, diğer tarayıcı sekmeleri tarafından dikkat dağıtılmadan kolayca blog yazılarını yazmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Bu makalede, WordPress masaüstü uygulamasını kendi kendinize barındırılan WordPress blogunuz için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

WordPress Masaüstü Uygulamasını Kullanmanın Artıları ve Eksileri

WordPress masaüstü uygulaması , WordPress kurucularından Matt Mullenweg tarafından kurulan bir şirket olan Automattic tarafından oluşturulmuştur. Aynı zamanda JetPack ve WordPress.com’un arkasındaki şirket. Daha fazla bilgi için WordPress.com ile WordPress.org arasındaki karşılaştırmayla ilgili makalemize bakın .

WordPress masaüstü uygulaması, içerik oluşturmak için dikkat dağıtıcı bir editör arayan kullanıcılar için özellikle harika olan, kendi kendini barındıran WordPress web siteleri için geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunar.

Ancak, dünyanın her yerinde olduğu gibi kendi artıları ve eksileri vardır.

Artıları

WordPress masaüstü uygulamasını kendi bilgisayarınızda barındırılan WordPress.org web sitenizi yönetmek için kullanmanın avantajları.

  • Web sitenizi yönetmek için güzel bir kullanıcı arayüzü sunar.
  • İçeriğinizi hızlı bir şekilde senkronize eder ve harika bir yazı deneyimi sunar
  • İçeriğinizi oluşturmak için temiz bir dikkat dağıtma alanı sunar.
  • Eklentileri güncellemek ve yorumları yanıtlamak gibi bir tarayıcı açmadan web sitesi yönetim görevlerini gerçekleştirmenizi sağlar.

Eksileri

Aşağıda barındırılan bir WordPress sitesi yönetmek için WordPress masaüstü uygulamasını kullanmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlar vardır.

  • Çevrimdışıyken çalışmıyor. Bu, mesaj yazamayacağınız ve sadece masaüstü uygulamasını kullanarak bunları bilgisayarınıza kaydedemeyeceğiniz anlamına gelir.
  • Eklentilerin oluşturduğu özel alanları yayın düzenleyicisine yüklemez. Örneğin, Yoast SEO kullanıyorsanız, uygulamanın SEO ayarlarını uygulamadan düzenleyemezsiniz.
  • JetPack eklentisini kurup bir WordPress.com hesabına kaydolmanızı gerektirir.

Bu, WordPress masaüstü uygulamanız için WordPress masaüstü uygulamasını nasıl kullanacağınıza bakalım.

Kendinden Barındırılan WordPress için WordPress Masaüstü Uygulamasını Kullanma

Yapmanız gereken ilk şey , web sitenizdeki JetPack eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir .

Etkinleştirme sonrasında, JetPack’i bir WordPress.com hesabına bağlamanız istenecektir .

Devam etmek için ‘Jetpack Kurulumu’ düğmesine tıklamanız gerekiyor.

Bu sizi WordPress.com web sitesine götürecektir. Zaten bir WordPress.com hesabınız varsa, giriş yapabilirsiniz. Alternatif olarak, yeni bir hesap oluşturmak için kaydol düğmesini tıklamanız gerekir.

Kayıt olduktan sonra, fiyatlandırma sayfasına yönlendirileceksiniz. Sadece sayfanın altına inin ve ‘Ücretsiz ile başla’ düğmesine tıklayın.

WordPress.com şimdi ücretsiz hesabınızı oluşturacak ve web sitenize yönlendirileceksiniz.

Ardından, WordPress Masaüstü Uygulamasını bilgisayarınıza indirip yüklemeniz gerekir .

Kurulumdan sonra devam edin ve uygulamayı başlatın. Giriş yapmak için WordPress.com kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gereken giriş ekranını göreceksiniz.

Giriş yaptıktan sonra, içeriği keşfedip blogları takip edebileceğiniz WordPress.com okuyucu ekranını göreceksiniz. Web sitenizi yönetmek için Sitelerim sekmesine geçmeniz gerekir.

Artık web sitenizin başlığını diğer web sitesi yönetim bölümleriyle birlikte sol menüde göreceksiniz. Sağ sütunda, JetPack trafik raporlarını göreceksiniz.

WordPress masaüstü uygulaması

Sol sütundaki yönetici çubuğunu kullanarak yayınları, sayfaları ve özel posta türlerini düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz . Ayrıca üstteki yazma düğmesine tıklayarak yeni bir blog yayını ekleyebilirsiniz.

İçerik düzenleme alanı çok geniş bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Sağ sütunda, durum, yayın sonrası zamanlama , kategoriler ve etiketler , öne çıkan resim ve daha fazlası gibi yayın ayarları bulunur . Solda, zengin bir metin editörüyle dikkat dağıtıcı bir yazma alanınız var.

Editördeki ‘Ekle’ düğmesine tıklayarak makalenize fotoğraf ve galeri ekleyebilirsiniz. En üstteki dişli çark simgesini tıklayarak ayarlar sütununu kapatabilirsiniz.

Şimdi Yorumlar bölümüne bir bakalım.

WordPress masaüstü uygulaması, web sitenizdeki yorumları kolayca yönetmenizi sağlar. Yorumları beklemedeki yorumları onaylayabilir veya silebilir veya yorumları beklemeden silebilirsiniz .

Uygulamadaki temalar bölümü, web sitenize yüklenen temaları yönetmenize olanak tanır. Ayrıca uygulamayı bırakmadan yeni bir tema da yükleyebilirsiniz .

Ancak, temanızı uygulama içinde özelleştiremezsiniz. Özelleştirmeyi tıkladığınızda web sitenizdeki özelleştirici penceresi yeni bir tarayıcı sekmesinde açılır.

Eklenti bölümü, eklentileri doğrudan uygulamadan yüklemenizi, yüklemenizi ve etkinleştirmenizi sağlar.

Uygulama ayrıca eklenti güncellemelerini size bildirecek ve bunları doğrudan uygulamadan güncelleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak , güvendiğiniz eklentileri otomatik olarak güncellemeyi de seçebilirsiniz .

Şimdi, Paylaşım bölümünü inceleyelim.

Burada JetPack eklentisini popüler sosyal medya web sitelerine bağlayabilir ve yeni mesajları sosyal medyada otomatik olarak paylaşabilirsiniz .

Eğer isterseniz WordPress yeni yazarlar ve kullanıcılar eklemek , o zaman app ‘Kişiler’ bölümünden bunu doğrudan yapabilirsiniz. Web sitenizdeki tüm kayıtlı kullanıcıları ve JetPack takip özelliğini kullanarak blogunuzu takip eden kullanıcıları gösterir.

eni kullanıcıları davet etmek ve mevcut kullanıcı hesaplarını tıklayarak ayrıntılarını görüntülemek ve gerekirse hesapları silmek için ekle düğmesine tıklayabilirsiniz.

Uygulamanın içindeki Ayarlar bölümü, uygulamadan WordPress ayarlarını yönetmenize olanak tanır. Bu ayarlardan bazıları uygulama ve JetPack eklentisine özgüdür, diğerleri ise yönetici alanında normalde yöneteceğiniz WordPress ayarlarıdır.

Birden çok WordPress sitesini yönetiyorsanız, bunları uygulamaya ekleyebilir ve aynı panodan yönetebilirsiniz.

Eklediğiniz herhangi bir yeni web sitesi, uygulamanızda kullandığınız aynı WordPress.com hesabına JetPack yüklü ve bağlı olmalıdır. Bundan sonra, eklemek için uygulamanın sağ alt köşesindeki yeni site ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bu makalenin, kendiliğinden barındırılan web siteniz için WordPress masaüstü uygulamasını nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.Ayrıca WordPress Sitenizde Mutlaka Olması Gereken Sayfalar konulu makalemize bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu