Blog

G Suite vs Office 365 Karşılaştırması Hangisi Daha İyi ?

İş e-posta adresiniz için G Suite vs Office 365 arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz?

İş e-posta adresiniz için G Suite vs Office 365 arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? Hangisinin daha iyi olduğunu görmek için bir Google Apps ve Office 365 karşılaştırması mı arıyorsunuz? G Suite (eski adıyla Google Apps) ve Office 365, daha kolay işbirliği için profesyonel iş e-postası ve verimlilik araçları sunar. Bu makalede, işletmeniz için hangisinin daha iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olması için G Suite ve Office 365’i karşılaştıracağız.

G Suite ve Office 365 nedir ve neden onlara ihtiyacımız var?

Bir web sitesi hazırladıktan sonra , bir sonraki adım genellikle profesyonel bir iş e-posta adresi almaktır .

@ Gmail.com veya @ outlook.com e-postanızın aksine, şirketinizin adıyla profesyonel bir iş e-posta adresi belirtilir: name@yourbusiness.com

Çoğu WordPress hosting şirketi ücretsiz bir iş e-posta adresi sunarken, daha güvenilir e-postalar, dosya depolama, takvim, notlar, video konferans araçları vb. Dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere G Suite ve Office 365’in sunduğu güçlü iş araçlarıyla rekabet edemez. .

Google’ın G Suite’i ; Gmail, Google Drive, Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Takvim, Keep, Hangouts ve büyük olasılıkla zaten kullandığınız ve sevdiğiniz diğer Google uygulamalarını içerir.

Microsoft Office 365 , Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, One Note, Skype ve diğer Microsoft uygulamalarını içerir.

Bulut üretkenlik paketlerini kullanmak, yazılım lisanslarını, yüklemeleri, bir BT departmanını yürütmek ve daha fazlasını sürdürmek için para tasarrufu yapmanızı sağlar. Tüm verileriniz bulutta depolanır ve bu da herhangi bir cihaz kullanarak herhangi bir yerden dosyalara erişmeyi kolaylaştırır. Uzak bir şirket çalıştırıyorsanız veya WordPress blogunuzu yönetirken seyahat ediyorsanız kesinlikle işinizi kolaylaştırır .

G Suite veya Office 365’e Ne Zaman İhtiyacım Olur?

Küçük bir işletme web sitesi çalıştırıyorsanız , bu iş araçlarını en kısa zamanda kullanmaya başlamalısınız. Her iki şirket, kullanıcı başına fiyatlandırılan küçük işletmeler için planlar sunmaktadır.

En başından itibaren profesyonel iş araçlarına erişim sağlar. Daha fazla çalışan ekleyerek veya hesabınızı yükselterek işiniz büyüdükçe büyütebilirsiniz.

Bununla birlikte, işiniz için hangisinin daha iyi olduğunu öğrenmek üzere Office 365 ile G Suite’i karşılaştıralım.

G Suite vs Office 365 Fiyatlandırma – Hangisi Ucuz?

İlk kez başladığınızda, fiyatlandırma bir karar verirken önemli bir faktördür. Bütçenize uygun bir çözüm seçmek istersiniz.

Paranız için hangisinin en yüksek değeri sunacağını öğrenmek için G Suite ve Office 365’in fiyatlandırmasını karşılaştıralım.

G Suite Fiyatlandırması

G Suite , üç basit fiyatlandırma planıyla birlikte gelir.

 • Temel – 30 GB bulut depolama alanıyla kullanıcı başına aylık 5 ABD doları.
 • İş – sınırsız bulut depolama alanına sahip kullanıcı başına aylık 10 ABD doları.
 • Kurumsal – sınırsız depolama alanına sahip kullanıcı başına aylık 29 ABD doları.

Not: İş ve kurumsal planlar için sınırsız depolama sadece 5’ten fazla kullanıcınız varsa kullanılabilir, aksi takdirde her kullanıcı için 1 TB depolama sınırı alırsınız.

Office 365 Fiyatlandırması

Office 365 , orta ve küçük işletmeler için üç farklı fiyatlandırma planıyla birlikte gelir.

 • İş Temelleri – Kullanıcı başına aylık 6 ABD doları
 • İş – kullanıcı başına aylık 10 ABD doları
 • Business Premium – kullanıcı başına aylık 15 ABD doları

Aşağıda yıllık taahhüdü olan Fiyatlandırma planları bulunmaktadır.

 • İş Temelleri – Kullanıcı başına aylık 5 ABD doları
 • İş – kullanıcı başına aylık 8,25 ABD doları
 • Business Premium – kullanıcı başına aylık 12,50 ABD doları
 • Kurumsal E1 – kullanıcı başına aylık 8 ABD doları
 • Enterprise ProPlus – kullanıcı başına aylık 12 ABD doları
 • Kurumsal E3 – kullanıcı başına aylık 20 ABD doları
 • Kurumsal E5 – kullanıcı başına aylık 35 ABD doları

Tüm planlar 1 TB bulut depolama ve 50 GB e-posta depolama alanıyla gelir.

Hangisi daha ucuz?

Her iki çözüm de küçük işletmelerin kendileri için hangisinin doğru olduğuna karar vermelerini zorlaştıran rekabetçi fiyatlandırma sunar. Neyse ki, başka karar verici faktörler var.

Örneğin, G Suite, 5’ten fazla kullanıcı için iş ve şirket planlarıyla sınırsız bulut depolama alanı sunar.

Öte yandan, Office 365, iş esasları planı dahil olmak üzere tüm planları içeren 1 TB bulut depolama alanı sunar. Bu bir çok depolama alanı, ancak sınırsız değil.

G Suite’e avantaj sağlayan bir diğer faktör, Google Hangouts ve Google Voice kullanarak ücretsiz yerel aramalar. Office 365, Business Premium ve yukarıdaki planlar için kullanılabilen Skype for Business’ı kullanır. Ayrıca yerel aramalar yapmak için Skype kredisi satın almanız gerekecektir.

Kazanan: G Suite

G Suite ve Office 365 Özellik Karşılaştırması

Her iki ofis paketi de işinizi verimli bir şekilde yürütmenizi sağlayan bir ton özellik sunar. Bu özelliklere bir göz atalım ve Office 365 ve G Suite’in nasıl yığıldığını görelim.

Profesyonel İş E-postası

Hem G Suite hem de Office 365, kendi alan adınızı kullanarak profesyonel iş e-posta hesapları oluşturmanıza olanak tanır.

G Suite – İşletmeler İçin Gmail

G Suite, bir alan adı kaydettirmenizi veya e-posta hesapları oluşturmak için mevcut alan adınızı kullanmanıza izin verir . Her kullanıcı için 30 adede kadar e-posta takma adı da oluşturabilirsiniz.

G Suite, Gmail ile aynı teknolojiyi kullanır. Bu, iş e-posta adresiniz için aynı tanıdık arayüzü kullanacağınız anlamına gelir. E-postanız, mobil cihazlar için Gmail uygulamalarıyla da çalışır.

Bir masaüstü posta istemcisini tercih ederseniz, e-postanızı Thunderbird veya Microsoft Outlook gibi tüm popüler istemcilerle kullanabilirsiniz.

Office 365 – İşletmeler için Outlook

Office 365, kendi alan adınızla kolayca profesyonel e-posta adresleri oluşturmanıza da olanak tanır. Her kullanıcı için 400 e-posta takma adı sunar.

Outlook’u bir web sürümü, tam özellikli bir masaüstü e-posta istemcisi ve mobil uygulamaları olan posta uygulaması olarak kullanır. Outlook’un mobil ve web uygulamaları iyi değil, ancak masaüstü istemcileri oldukça popüler.

Office 365 e-posta adresinizi diğer posta istemcileriyle de kullanabilirsiniz ve bu e-postaları Gmail gelen kutunuza da alabilirsiniz.

Bulut Dosya Depolama ve Paylaşımı

Bulut üretkenlik paketini kullanmanın başlıca nedenlerinden biri dosya depolamadır. Tüm dosyalarınızı buluta kaydedebilir, böylelikle herhangi bir cihazı kullanarak herhangi bir cihaza erişebilir ve kolayca paylaşabilirsiniz.

Hem G Suite hem de Office 365 dosya depolama ve paylaşmayı kolaylaştırır.

G Suite – Google Drive Cloud Depolama Alanı

G Suite, her kullanıcı için temel plan, iş ve kurumsal planlarla sınırsız depolama, her kullanıcı için 1 TB depolama alanı ile her kullanıcı için 30 GB’lık bir depolama alanı sunar.

Dosyaları depolamak ve yönetmek için Google Drive’ı kullanır. Mobil cihazlarınızda, tabletinizde veya masaüstünüzde indirebileceğiniz uygulamalarla birlikte gelir. Bu, Drive’da depolanan dosyalara kolayca erişmenizi ve hatta çevrimdışı olarak kullanılabilir hale getirmenizi sağlar.

Google Drive, dosyaları iş arkadaşlarınız veya başkalarıyla paylaşmanızı da kolaylaştırır. E-posta ile paylaşabilirsiniz, başkalarının sadece bir dosyayı görüntülemesine veya düzenlemesine izin verin, hatta başkalarının bunları indirmesine izin verin.

Dosyaları, paylaşılan klasörleri, takım sürücüsünü (hesabınızdaki tüm kullanıcılar ile paylaşılan bir Google Drive) ve daha iyi bir arayüz bulmak için çok daha üstün bir arama özelliğine sahiptir.

Birçok WordPress yedekleme eklentisi , web sitenizin yedeklerini Google Drive’da depolamanıza da olanak tanır. Sınırsız depolama alanınız varsa, tüm web sitesi yedeklemelerinizi bulutta güvenle saklayabilirsiniz.

Office 365 – OneDrive Bulut Depolama Alanı

Office 365, her kullanıcı için tüm planlarını içeren 1 TB bulut depolama alanı sunar. Bu bir çok depolama alanı, ancak sınırsız değil. Her kullanıcı ayrıca sürücü depolama sınırınızdan ayrı olarak 50 GB’lık e-posta depolama alanı alır.

Masaüstü, mobil ve web uygulamalarıyla birlikte gelen dosyaları depolamak ve yönetmek için OneDrive’ı kullanır. Google Drive’a benzer şekilde, OneDrive’ı kullanarak dosyaları senkronize edebilir ve kolayca paylaşabilirsiniz.

Bir Windows 10 veya Windows 8 PC kullanıyorsanız, OneDrive bu işletim sistemlerine entegre edilir. Bu, dosyaları bulutta kaydetmeyi ve bunları daha kolay paylaşmayı sağlar. Dosyaları doğrudan OneDrive’dan Microsoft Office’e ve bilgisayarınızdaki diğer varsayılan uygulamalara da açabilirsiniz.

Office 365 ve G Suite’teki İş Uygulamaları

Hem Office 365 hem de G Suite belgeleri, elektronik tabloları, sunuları ve daha fazlasını oluşturmak için çeşitli uygulamalarla birlikte gelir. Bu uygulamalardaki dosyaları doğrudan bulut depolama alanınızdan da düzenleyebilirsiniz.

Her iki platform tarafından sunulan uygulamalara ve birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığına bir göz atalım.

G Suite’teki uygulamalar

G Suite, Gmail, Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar, Google Takvim, Keep, Hangouts ve Fotoğraflar gibi popüler Google uygulamalarıyla gelir.

Bu uygulamalar, tüm işletim sistemlerinde bir masaüstü tarayıcısında en iyi şekilde çalışır. Google’ın, her ikisi de Android ve iOS için her biri için mobil uygulamaları vardır. Zaten bir Android telefon kullanıyorsanız, mobil sürümleri telefonunuza önceden yüklenmiş olabilir.

Google ayrıca, tarayıcınızda çalışacak bazı uygulamaların çevrimdışı sürümlerine de sahiptir. Bununla birlikte, çevrimdışı işlevlerini oldukça sınırlıdır ve çevrimdışı düzenleme için ayrı ayrı bir dosya hazırlamanız gerekir.

G Suite, bilgisayarınızda kullanabileceğiniz tam teşekküllü bir masaüstü uygulamasıyla gelmez. Ancak, web uygulamaları özellik bakımından oldukça zengindir ve çoğu durumda işi bitirebilirsiniz.

Web ve yalnızca bulut özellikleri sayesinde G Suite uygulamaları, tüm verilerini bulutta saklayan uzak ekipler veya kuruluşlar için daha uygundur.

Office 365’teki uygulamalar

Office 365 iş aboneliği, Word, Excel, Powerpoint, Outlook ve OneNote gibi Microsoft Office uygulamalarına erişmenizi sağlar. Masaüstü bilgisayarlar için, bu uygulamalar hala piyasadaki en zengin özellikli ve eksiksiz ofis uygulama paketidir.

Office 365, bu uygulamaların web sürümlerini ve mobil sürümünü de sunar, ancak Google Dokümanlar ile benzer şekilde sınırlıdır. Office 365’in masaüstü uygulamaları, hiçbir web veya mobil uygulamanın rekabet edemediği çok yüksek bir standart belirledi.

Windows bilgisayarlarla Microsoft ekosistemine bağlı işletmeler için, bu uygulamalar mükemmel bir seçenektir ve seçtiğiniz platformda belirleyici bir faktör olabilir.

G Suite’te Office 365’te İşbirliği Araçları

İşletmelerin bulut tabanlı ofis paketlerini kullanmak istemesinin asıl nedeni, işbirliğini kolaylaştırmaktır. Bu, hem G Suite hem de Office 365 için ana satış noktalarından biridir.

Her ikisinin de nasıl işbirliği yaptıklarını ve takımların işlerin yapılmasını sağlayan araçlar neler olduğunu görelim.

G Suite’te işbirliği araçları

G Suite, yalnızca bulut tabanlı uygulamalarla başladı. İlk günden itibaren ana odakları takımlar arasında kolay paylaşım ve iletişim oldu.

Video konferans ve kısa mesajlar için Hangouts ile birlikte gelir. Hangouts ayrıca, yerel aramalar yapmanıza ve ücretsiz ABD / Kanada’da SMS göndermenize olanak veren Google Voice ile entegre olur.

G Suite, aynı anda birden fazla kullanıcının aynı anda bir dosya üzerinde çalışmasına izin verir. Kullanıcılar belgeler hakkında yorum ve not bırakabilir, öneride bulunabilir, değişiklikleri gözden geçirebilir ve önceki bir sürüme geri döndürebilir.

Google Takvim ve Google Keep, görevleri, yapılacaklar listelerini, etkinlikleri ve zaman çizelgelerini oluşturmayı kolaylaştırır, böylece bunları ekibinizle veya dünyanın herhangi bir yerinden paylaşabilirsiniz.

Office 365’te işbirliği araçları

Office 365, Microsoft Office’in masaüstü sürümlerinin davranışını ve görünümünü taklit etmeye çalışır. Bu, işbirliği araçlarını keşfetmek ve kullanmak için biraz daha zor hale getirir.

Aynı belgede aynı anda birden çok kullanıcının çalışmasına izin verir. Kullanıcılar notları, yorumları ve önerileri kolayca bırakabilir.

Metin mesajlaşma ve video konferans için Skype kullanır. Skype’tan Skype’a ücretsiz görüntülü görüşme ve aramalar olsa da, ücretsiz Skype’tan telefon görüşmeleri yoktur. Yerel veya uluslararası telefon görüşmeleri yapmak için bir Skype numarası ve kredi satın almanız gerekecektir.

Not: Skype Kurumsal için, Office 365 for Business ve Business Essentials planları ile kullanılamaz. Sadece Business Premium ve Enterprise planları için kullanılabilir.

Genel olarak, Office 365, işbirliği araçlarında biraz geride kalır ve bu da uzak ekipler için daha az uygun hale gelir.

G Suite ve Office 365 Güvenlik

Bulut uygulamaları kullanırken güvenlik, küçük işletmeler için en önemli sorunlardan biridir. G Suite ve Office 365’in, bulut platformlarında sakladığınız verileri nasıl koruduğunu görelim.

G Suite Güvenlik Özellikleri

G Suite, Google’ın bulut altyapısının üzerine kurulmuştur ve Google’ın kendisi tarafından kullanılan aynı güvenlik düzeyini kullanır. Bu, şüpheli etkinlik, kimlik avı girişimleri ve diğer hack girişimlerinin otomatik olarak algılanmasını içerir.

Yönetici olarak Google, yönetici konsolunuza veya kullanıcı hesaplarınıza yetkisiz erişimi önlemek için farklı politikalar belirlemenize olanak tanır. Two-Factor kimlik doğrulamasını kullanabilir ve tüm kullanıcılarınız için zorlayabilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir giden iletişimi engellemek için anahtar kelimeleri ayarlayabileceğiniz veri sızıntısı koruma özelliği ile birlikte gelir. G Suite, tüm belgeleri ve ekleri tarayan yerleşik spam, virüs ve kötü amaçlı yazılım tespitine sahiptir.

Office 365 Güvenlik Özellikleri

Office 365, tüm kullanıcı parolaları için Çoklu Faktör Kimlik Doğrulaması’nı etkinleştirmenize olanak tanır. Ayrıca, her kullanıcının çalışma alışkanlıklarını öğrenmek için kendi AI araçlarını kullanır ve şüpheli etkinlikleri tespit eder ve bir şey yerinde görünmezse bunları işaretler.

Veri hırsızlığına ve sızıntılarına karşı korumak için bir veri kaybı önleme aracı içerir. Kuruluşunuz ayrıca, cihaz yönetim aracını kullanarak şirket tarafından verilen cihazlara kullanıcı erişimini kısıtlayabilir.

Office 365 ayrıca tüm belgeleri, e-postaları ve ekleri taramak için Microsoft’un spam, virüs ve kötü amaçlı yazılım algılama araçlarını kullanır.

G Suite ve Office 365 Karşılaştırma Tablosu

Yukarıdaki tüm bilgileri okuduktan sonra, bu ikisinden hangisinin kendi işiniz için daha iyi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Her ikisinin de benzer fiyatlarda benzer özellikler sunduğunu görebilirsiniz.

Daha hızlı bir genel bakış için hem G Suite’i hem de Office 365’i yan yana karşılaştırın.

Özellikler G Suite Ofis 365
Fiyatlandırma Temel – 5 ABD Doları / kullanıcı / ay 
İşletme – 10 ABD Doları / kullanıcı / ay 
İşletme – 29 ABD doları / kullanıcı / ay
İş Temelleri – 6 $ / kullanıcı / ay 
İş – 10 ABD Doları / kullanıcı / ay 
İşletme Primi – 15 $ / kullanıcı / ay 
Kurumsal Planlar yıllık taahhütle 8 $ / kullanıcı / aydan başlıyor
Bulut depolama 30 GB 
Sınırsız (5 kullanıcıdan az 1 TB)
Tüm planlar için 1 TB 
50 GB e-posta depolama alanı
Uygulamalar Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Keep, Takvim, Hangouts, Gmail, Fotoğraflar Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook
Kullanım kolaylığı – Daha iyi yönetici kontrolleri 
– Daha iyi web ve mobil uygulamalar
Daha İyi Masaüstü Uygulamaları
İşbirliği Video konferans ve metinler için çok kullanıcılı canlı düzenleme Hangout’lar Canlı 
telefon görüşmeleri ve SMS için Google Voice
Canlı çoklu kullanıcı düzenleme 
Skype for Business (yalnızca Business Premium veya Enterprise planları ile kullanılabilir)
Güvenlik Güvenli profesyonel iş e-postası 
Google’ın bulut güvenlik koruması 
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama 
Veri Kaybı ve Kaçak Önleme 
Yerleşik spam, virüs ve olağandışı etkinlik algılama
Güvenli profesyonel iş e-postası
Microsoft’un bulut güvenlik teknolojisi 
Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama 
Veri Kaybı ve Sızıntı Önleme 
Dahili spam, virüs ve olağandışı etkinlik algılama
Başlamak G Suite Satın Alın Office 365 satın al

 

Sonuç – G Suite vs Office 365 – Hangisi Daha İyi?

G Suite ve Office 365, hem harika bir bulut verimliliği paketidir. Her ikisi de işletmenizin işbirliği yapmasına, dosyaları çevrimiçi depolamasına ve kolayca paylaşmasına olanak tanır. İkiniz de farklı cihazları kullanarak herhangi bir yerden çalışmanızı sağlarlar.

G Suite’in küçük işletme sahipleri için daha iyi bir seçim olduğuna inanıyoruz . Kullanımı çok daha kolay, web ve mobil uygulamaları en iyisidir ve muhtemelen Gmail, Takvim, Fotoğraflar, Google Dokümanlar ve daha fazlası gibi uygulamalarının çoğunu zaten kullanıyorsunuzdur.

G Suite ile bir başka avantaj ise fiyatlandırmadır. Temel bir plandaysanız, daha fazla depolama alanı satın alabilir ve iş ve şirket planlarıyla sınırsız depolama alanı elde edebilirsiniz.

G Suite ayrıca, daha fazla dokümantasyona sahip çok daha basit bir yönetici kontrol paneline sahiptir. Küçük bir işletme sahibi olarak, bu yalnızca çalışanlar ekleyerek ve hesapları yönetirken size zaman kazandıracak.

Office 365 , tüm çalışanların bir Windows PC kullanarak bir ofisten çalıştığı kurumsal düzeydeki işletmeler için daha uygundur. Bir Windows ekosistemindeyseniz, masaüstü uygulamaları özel olarak üst düzeydedir.

Günün sonunda, seçim hangi platformun daha aşina olduğunu gösteriyor? Kişisel e-postanız için Gmail kullanıyorsanız, G Suite’i seveceksiniz . Eğer bakış açısından alışkınsanız, Office 365’i seveceksiniz .

Bu makalenin hangisinin daha iyi olduğunu öğrenmek için Google G Suite ile Office 365’i karşılaştırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu