Blog

İş Blogunuzu Geliştirmenin 7 Yolu

Doğru yapıldığında, bir işletme blogu şirketinizi pazarlayabilir, yeni müşteriler çekebilir ve sizi sektör lideri olarak konumlandırabilir. Ne yazık ki, pek çok işletme, ne yazacağına veya şirketlerini nasıl pazarlayacağına dair net bir fikre sahip olmadan blog yazmaya başlar. Sonuç olarak, iş bloglama genellikle herhangi bir fayda sağlamadan zaman ve enerji alır.

Ağırlığını çekmeyen bir iş günlüğünüz varsa, işinizi tanıtan ve müşterilerle ve iş arkadaşlarınızla ilişkiler geliştiren bir pazarlama aracı oluşturmak için bu yedi ipucu izleyin.

Ne tür bir kişinin onu göreceğini bilmeden bir dergi reklamı veya bir TV reklamı yayınlamayacaksınız. Benzer şekilde, istediğiniz okuyucuların kim olduğunu bilmeden bir blog yazısı yazmamalısınız.

Bu okuyucular hedef müşterileriniz olmalıdır – işinizle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen ve ilgilenen insanlar. Henüz tanımlı bir kitleniz yoksa, ideal müşterilerinizin bildiğine göre bir okuyucu profili oluşturmak için zaman ayırın. Bu profilde şunları ekleyin:

 • Okuyucuların kim
 • Ne önemsedikleri
 • İlgili ilgi alanları
 • Sormaları muhtemel sorular
 • İşletmenizin çözmelerine yardımcı olabilecek sorunlar

Bunu bilmek, yazacağınız konuları seçmenize ve müşterilerinizin umursayacağı bir blog oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Müşteriler, blog okuyucuları ve arama motorları öngörülebilirlik gibi. Yazmaya başlar, ancak birkaç hafta boyunca yayınlamıyorsanız, okuyucular geri gelip başka neler yazdığınızı görmekten daha az olasıdır. Seyrek olarak yayın yapan bir web sitesi, arama motorlarında üst sıralarda yer almayacak ve müşterilerin sizi İnternet’te arama yapabilmelerini daha az olası hale getirecektir.

Blogunuzun var olduğunu veya unuttuğunu düşünmek için uğraşmak zorunda kalıyorsanız, düzenli olarak yayınlamak zordur. Bunu önlemek için yazacağınız ve yayınlanacağı zaman için bir plan düzenleyen bir editoryal takvim oluşturun. 

Mesajlarınızın sıklığı, kalite ve tutarlılık kadar önemli değil. İyi yazılmış, alakalı bir blog yayınını iki haftada bir yayınlamak, işinizi her gün düşük kaliteli yayınlar yayınlamaktan veya her defasında aylarca yazmayı unutmaktan daha iyi bir şekilde pazarlayacaktır.

Müşterilerin, İnternet’te arama yaparken web sitenizi bulmasını istiyorsanız, blog yayınlarınızın müşterilerin bir arama motoruna yazabileceği ilgili ifadeleri içermesi gerekir.

Her yazıyı yazmadan önce, bu ifadeleri (uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak bilinir) beyin fırtınası yaparak yazılarınıza dahil edebilirsiniz. Örneğin, şirketiniz küçük ve orta ölçekli işletmelere muhasebe hizmetleri sağlıyorsa, müşterileriniz “küçük işletme muhasebe ipuçlarını” arayabilir. Yazdığınız konuyla alakalı bir ana anahtar kelime ve iki veya üç ikincil anahtar kelimeyi hedefleyin.

Çevrimiçi arama için blog gönderilerinizi optimize etmek ( arama motoru optimizasyonu veya SEO olarak da bilinir ), arama motorlarına yayınınızın ne hakkında olduğunu bildiren sinyaller eklemek anlamına gelir. Arama motorları bu sinyalleri okuduğunda, alakalı trafiği web sitenize yönlendirebilirler.

Doğru yerlere anahtar kelimeler eklemek, arama için blog yayınınızı optimize eder. Seçtiğiniz ana anahtar kelime, posta başlığının en az bir başlığı ve blog yayınlarının gövdesinde bir veya iki kez bulunmalıdır. İkincil anahtar kelimeler başlıklarda ve yayının gövdesinde görünmelidir.

Bu anahtar kelimeyi yayınınıza eklediğinizde, olabildiğince doğal görünmelidir. Anahtar sözcükleri rastgele veya organik olarak sığmayan cümlelere eklemeyin; Bu “anahtar kelime doldurma” olarak bilinir ve arama motorlarına sitenizin güvenilir olmadığını bildirir.

Yazılan yazı, anahtar kelimeleri kullanmanız gereken tek yer değildir. Ayrıca şunlarda da görünmelidir:

 • Gönderinizin URL’si
 • Blog yayın başlığı
 • Resim isimleri
 • Görüntü açıklamaları
 • Gönderinizin içeriğinin meta açıklaması

Tüm bu yerleri optimize ederek, arama motorlarına çok sayıda sinyal gönderir ve müşterileri blog’unuza yönlendirmelerini kolaylaştırırsınız.  

Etkisi genellikle dolaylı olsa da, bloglama hala bir pazarlama şeklidir. En güçlü etkiyi elde etmek için genel pazarlama stratejinize bağlı kalınmalıdır.

Sosyal medyada veya e-posta pazarlamanızda satış yapıyorsanız, blogunuza da ekleyin. İşletmeniz medyada söz konusuysa veya bir TV spotu veya radyo şovunda görünüyorsa, bunu bir blog yayınınıza koyun ve ziyaretçilerin bu görünümleri görebilmesi için bir bağlantı ekleyin.

İşletmenizi yeniden adlandırır veya web sitenizi değiştirirseniz, blogunuz onlarla birlikte değişmelidir.

Bir ürün başlatıyor musunuz? İlgili konularla ilgili birkaç blog yazısı yazın ve onları ilgi uyandıracak haftalarda yayınlayın ve müşterilerin yeni ürünün bunlara nasıl fayda sağlayacağını anlamasına yardımcı olun.

Müşterilerinizle ilişkiler kurmaya ve web sitenize yeni ziyaretçiler yönlendirmeye ek olarak, blogunuz ayrıca sektörünüzdeki itibarınızı belirlemenize ve ağınıza yardımcı olmanıza yardımcı olabilir. Ağ fırsatları oluşturan blog yayınları şunları içerir:

 • Sektör liderleri ile röportajlar
 • Müşteri anketlerinden elde edilen bulgular
 • İş arkadaşlarınızın (alacaklı) yayınlarını ve resimlerini paylaşan yuvarlak hatlara bağlantılar
 • Endüstri çapında olaylar hakkında bilgi
 • İlgili haberler veya trend konular
 • Diğer işletmelerle işbirliği

Daha geniş sektörünüzle alakalı içerik oluşturduğunuz ve paylaştığınız zaman, diğer işletmeler de paylaşacak ve profesyonel ilişkiler kurma fırsatı yaratacaktır. Bu, blogunuzun erişimini artırır, işinizi yeni bir kitlenin önüne koyar ve medya tarafından fark edilmenizi daha olası kılar.

Müşteriler işinizi önemsediğinizi bilmek ister. Daha da önemlisi, sorunlarını çözmeyi önemsediğinizi bilmek isterler. Bu, iş günlüğünüzün konusu ne olursa olsun, gönderilerinizin işletmenizdeki ve müşterilerinizdeki yatırımınızı bildirmesi gerektiği anlamına gelir.

İlgili, yararlı yayınlar planlayarak, müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve endişelerini anladığınızı gösterirsiniz. Dikkatle yazılmış bir blog, zamanlarına değer verdiğiniz ve onlara yardım etmek istediğinizi bildirir. Düzenli bir programa bağlı kalmak, dikkatli ve özenli olduğunuzu gösterir. Bunların hepsi, müşterilerin bir işte görmek istedikleri niteliklerdir.

Kötü yazılmış bir blog, ancak, okuyucularınızın zamanına değer vermediğinizi gösterir. Müşterilerinizin ilgi alanlarına hitap etmeyen yayınlar, işletmenizin onlara nasıl yardımcı olabileceğini düşünmediğinizi gösterir. Haphazard gönderimi, işletmenizin dağınık veya dağınık görünmesini sağlar. Kötü dilbilgisi veya kötü düzenleme, profesyonelce görünmenizi sağlar.

Her işletmenin bir bloga ihtiyacı yoktur. Ama eğer işinizde bir tane varsa, niyetle planlanmış ve özenle yazılmışsa daha etkili olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu