Blog

Pleiades Yıldız Kümesi Nasıl Bulunur?

Yıldız Kümesi Nasıl Bulunur,Pleiades veya Yedi Kızkardeşler, Toros takımyıldızı yakınında güzel bir yıldız kümesi oluştururlar. Bu, Dünya’ya en yakın yıldız kümelerinden biridir ve belki de çıplak gözle en güzelidir. Bin yıl boyunca, dünya çapında folklordan esinlenerek, yeni yıldızlar için yeni bir doğum yeri olarak çalışılmaktadır.

Kuzey Yarımküre

Kuzey Yarımküre'den
Kuzey Yarımküre’den

Sonbahar ve kış aylarında Pleiades’e bakın. Kuzey Yarımküre’de, Pleiades yıldız kümesi Ekim ayında akşam gözlemcilerine görünür hale gelir ve Nisan ayında kaybolur. Kasım, gün batımından şafağa kadar göründükleri ve gökyüzündeki en yüksek noktaya ulaştıklarında, Pleiades’i aramaya en uygun zamandır.

  • Ekim başında, Pleiades gün batımından birkaç saat sonra görünür hale gelir. Yaklaşık Şubat ayında, Pleiades günbatımında gökyüzünde yüksekte. (Tam zamanlama, enleminize bağlıdır.)
  • Pleiades yaz sonunda ve sonbahar başında da görülebilir, ancak sadece gecenin ortasında.

Güney gökyüzüne bak. Alacakaranlıktan sonra güneydoğuda Pleiades yükselir ve gece boyunca batıya doğru ilerler. Kasım ayında zirveye çıkarken, gökyüzünde yükseklere tırmanıyorlar ve şafaktan önce kuzeybatıda yok oluyorlar. Kış sonlarında ve erken ilkbaharda, sadece birkaç saat görünür olacaklar, gökyüzünün güneyi boyunca doğuya batıya doğru ilerliyorlar.

Orion

Orion’u bul. Avcı Orion, gökyüzündeki en ünlü ve farklı takımyıldızlardan biridir. Bir orta kuzey enlemde bir kış akşamında, neredeyse güneye, yaklaşık yarım arasındaki ufku ve doğrudan başınızın üstünde gökyüzü duruyor. Onu kemerle bul, birbirine yakın üç parlak yıldızdan oluşan düz bir çizgi. Yakında bulunan kırmızı yıldız Betelgeuse, sol omzunu (sizin bakış açınızdan) oluştururken, kemerin diğer tarafındaki mavi dev Rigel sağ bacağıdır.

Kemerin hattını Aldebaran’a kadar takip edin. Orion’un kemerini, bir sonraki dönüm noktasına işaret eden bir ok gibi ele alarak, soldan sağa doğru gökyüzüne doğru hareket edin. (Çoğu zaman ve yerlerde, bu kuzeybatıya işaret edecektir.) Bu yönde gördüğünüz bir sonraki parlak yıldız başka bir parlak, kırmızı-turuncu yıldızdır: Aldebaran. Bu, muhtemelen her gece Pleiades’i kovaladığı için “Follower” için Arapça bir kelime.

  • Aldebaran, kemerle mükemmel bir çizgide değil. Oraya dürbünle gitmeye çalışma, ya da bunu özleyebilirsin.
  • Aldebaran, ufukta, Mart ayı civarında ya da aşırı kuzey enlemlerinde daha erken dipçelere daldı. Aldebaran görünmüyorsa, Orion’un kemerini Pleiades’e kadar takip etmeyi deneyin.

Pleiades’i bulmak için ileriye doğru hareket edin. Gözlerinizi aynı yönde (genellikle kuzeybatı), Orion kemerinden Aldebaran ve ötesine doğru hareket ettirmeye devam edin. Aldebaran’a oldukça yakın, sıkı bir mavi yıldız kümesi görmelisiniz. Bunlar Yedi Kızkardeş veya M45 olarak da adlandırılan Pleiades.

  • Çoğu insan çıplak gözle sadece altı yıldız görebiliyor, hatta ışık kirliliğinin engellenmesi halinde sadece puslu bir topak görebiliyor. Açık bir gece ve keskin, karanlık ayarlı gözler ile, yediden fazla görebilirsiniz.
  • Yedi Kızkardeşler birbirine yakın kümeleniyor. Uçtan uca, küme sadece Orion Kemerinin genişliğidir. Bu, Big Dipper veya Little Dipper’ın uzunluğundan çok daha azdır, bazı acemi stargazer’ların bunlarla karıştırdığı yıldız modelleri.

Toros’u bir sonraki sefer rehber olarak kullanın. Yukarıda tarif edilen kırmızı yıldızlı Aldebaran da Boğa takımyıldızı Boğa’nın gözbebeği. Yakındaki Hyades yıldız kümesi, boğa çenesini oluşturuyor. Bu takımyıldıza aşina olursanız, onu bir başlangıç ​​noktası olarak görebilir ve yakınlardaki Pleiades’i arayabilirsiniz.

  • Toros, özellikle bir kentsel alanın yakınında, parlak bir ay boyunca görmek zor olabilir.

Güney Yarımküre

İlkbahar ve yaz aylarında Pleiades’i izleyin. Güney Yarıkürenin ilkbahar ve yaz aylarında Pleiades Ekim ile Nisan arasında görülebilir.

Kuzey gökyüzüne bak. Kasım ayı sonlarında, Pleiades kuzeydoğuda akşam karanlığında yükselir ve şafağa kadar batıya doğru ilerler. Mevsimler ilerledikçe, Pleiades, yıldızlar ortaya çıktığında gökyüzünde daha yüksek başlıyor ve gökyüzünde daha az zaman harcıyor.

Parlak yıldızlardan oluşan bir çizgi ara. Orion Güney Yarımküre’de başının üstünde duruyor, bu yüzden bazı gözlemciler Orion’un kılıcı yukarı doğru işaret eden kılıçla bu takımyıldızı bir sos tava olarak adlandırıyorlar. Tencerenin (veya Orion’un kuşağı) kenarı düz bir çizgide parlak yıldızların üçlüsüdür. Bu farklı şekil, birçok takımyıldızın yerini belirlemek için bir başlangıç ​​noktasıdır.

  • Bu çizginin bir tarafında parlak kırmızı yıldız Betelgeuse, diğerinde ise parlak mavi yıldız Rigel bulunuyor.

Aldebaran’a doğru sola giden çizgiyi takip et. Çizgiyi gökyüzünün dört bir yanında sola doğru gösteren bir ok olarak kullanın. Bu yöndeki bir sonraki parlak yıldız, parlak kırmızı bir devinim olan Aldebaran’dır. Bu Boğa Boğa Takımyıldızı’nın gözü. Gökyüzü berraksa ve ay kısıksa, Hyades yıldız kümesinin oluşturduğu Aldebaran’ın hemen yanındaki boğa çenesini görebilirsiniz.

Pleiades’e devam edin. Aynı çizgiyi Orion’un kemerinden takip etmeye devam edin ve oldukça küçük bir mavi yıldız kümesine gireceksiniz. Bunlar Yedi Kızkardeşler olarak da adlandırılan Pleiades’tir – çoğu insan sadece altı veya daha az görebiliyor ve teleskoplar daha fazlasını görebiliyor. Pleiades bir “asterizm”, bir takımyıldızından çok daha küçük bir yıldız şeklidir. Baş parmağınızı kol uzunluğunda tutuyorsanız, küme küçük resminizin yalnızca iki katı genişliğindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu