Sağlık

Bazı HRT tabletlerin’de ‘daha yüksek kan pıhtısı riski var

BMJ araştırmalarına göre, bazı hormon replasman tedavisi (HRT) tabletleri alan kadınlar ciddi kan pıhtıları açısından daha fazla risk altında olabilirler – genel risk düşük olsa da, BMJ araştırması.

At östrojen içeren tabletlerin diğer tabletlerden biraz daha yüksek bir risk ile bağlantılı olduğunu buldu.

HRT için yamalar ve jeller en güvenli olanıydı, ancak kullanılmıyordu.

GP’lerin liderleri, HRT tedavilerinin bireysel hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için uyarlandığını söyledi.

HRT tabletleri

Kadınların paniklememesi veya HRT almayı bırakması gerektiğini söylediler.

HRT, sıcak basmalar ve gece terlemeleri gibi menopoz semptomlarını daha düşük bir seviyede olan hormonları değiştirerek azaltmak için kullanılır.

İşlemler, tabletler, jeller, kremalar ve yamalar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir.

Uzmanların çoğu, HRT’nin iyi ve güvenli bir tedavi olduğu konusunda hemfikir – ancak NHS UK’nin önerisine göre , bazı küçük potansiyel riskler var .

Bunlar arasında kan pıhtıları ve meme kanseri gibi bazı ciddi sağlık problemleri riskinde küçük bir artış vardır.

Az kullanılan tedaviler

Nottingham Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bu çalışma , HRT tabletleri alma riskinin, yılda 10.000 kadın için dokuz ekstra kan pıhtısı vakasına eşdeğer olduğunu söyledi.

Çalışmada 40-79 yaşlarında kan pıhtılaşması gelişen 80.000 kadının reçete kayıtlarına bakıldı ve bunları olmayan 390.000 kadının kaydı ile karşılaştırıldı.

Tablet tedavileri için riskin iki tip östrojen için farklı olduğu bulundu.

Hem tek hem de kombine hormon tedavileri için at idrarından üretilen östrojen içeren tedavilerde kan pıhtılaşması riski% 15 daha yüksekti.

Ancak, HRT için jeller, yamalar veya kremler kullanan kadınlar için böyle bir risk yoktu – aynı zamanda transdermal tedavi de deniyordu.

Çalışma bunun en güvenli HRT türü olduğunu ve henüz bu tür bir tedavi için reçetelerin sadece% 20’sinin kullanılmadığını belirtti.

Kraliyet Aile Hekimliği Koleji’ne göre, yerel NHS gruplarının çoğu, tıbbi sorunlar aksini önermedikçe, tabletleri ilk basamak tedavi olarak önermelerini tavsiye ediyor.

‘Panik yapmayın’

Nottingham’ın tıp fakültesinden Dr. Yana Vinogradova şunları söyledi: “Çalışmamız, oral tedaviler için, aktif bileşenlere bağlı olarak farklı tabletlerin farklı kan pıhtılaşması riskleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

“Tabletlerden başka HRT tedavisi kullanan hastalar için [yamalar veya jeller] tromboz risklerinin çok düşük olduğunu da doğruladı.”

“Bulgularımız HRT tedavisi gerektiren ve hali hazırda kan pıhtılaşması riski altında olan kadınlar için özellikle önemli bilgilerdir” diye ekledi.

Kraliyet GP’sine başkanlık eden Profesör Helen Stokes-Lampard, gözlem çalışmasının “ilginç” olduğunu ancak kan pıhtılaşması vakalarının (veya derin ven trombozunun) tabletlerden kaynaklandığını kanıtlayamadığını söyledi.

“Dolayısıyla, bu alanda daha fazla araştırmanın yapılması ve yeni klinik kılavuzların güncellenmesi ve geliştirilmesinde dikkate alınması esastır” dedi.

Mevcut uygulamanın mümkün olan en kısa süre için mümkün olan en düşük HRT dozunu reçete etmek olduğunu söyledi.

Bu, “GP ile hastaları arasında kapsamlı bir tartışma” yapıldıktan sonra gerçekleşti, ”dedi, tedavilerin her bireyin çıkarlarını en iyi şekilde karşılamak için uyarlandığı zaman.

Prof Stokes-Lampard, “ Hastaların bu çalışmayı okuduktan sonra HRT almayı paniklememesi veya durdurmaması, bunun yerine endişelerini bir sonraki rutin GP randevusunda tartışması veya NHS Choices gibi saygın bir web sitesinden tavsiye alması önemlidir ” dedi.

Güvenlik Bilgisi

İlaçlar ve Sağlık ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ‘dan Dr June Raine, risklerin ayrıntılarının tüm İKT ürünleri için reçete bilgilerinde yer aldığını söyledi.

“Önceki çalışmalar, transdermal yamalar ile kan tabletlerinin oral tabletlere göre daha düşük bir risk oluşturduğunu ortaya koymuş, ancak bu çalışmalar, firma sonuçlarının çizilmesine izin vermek için transdermal yamalar kullanan çok az kadını içeriyordu.”

“HRT tabletlerinin etkinliği ya da güvenliği hakkındaki yeni önemli bilgiler dikkatlice gözden geçirilecek ve sağlık uzmanlarına verilen bilgiler ve uygunsa hastalar güncellenecektir” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu