Sağlık

Uyuz Nasıl İyileşir

Uyuz nedir?

Uyuz tedavisi,uyuz döküntüsü, Sarcoptes scabiei adı verilen küçük akarların neden olduğu bir cilt hastalığıdır . Akarlar cildinize yayılır ve kaşıntı ve rahatsızlığa neden olur. Ciltte kızarıklık, kızarıklık ve kabarcıklara neden olabilirler. Uyuz tedavi olmadan kaybolmaz ve bulaşıcıdır. Dişi uyuz derilerde akar ve yumurtlar. Yumurtalar birkaç gün sonra yumurtadan çıkar ve cilt yüzeyine hareket eder ve tekrar döngüye başlar.

Uyuz için birçok geleneksel tedavi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bazı insanlar bu tedavilere cevap vermez ve bir direnç geliştirebilir. Bu nedenle, uyuzunuzu tedavi etmek için doğal ev ilaçları kullanmak isteyebilirsiniz.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya herhangi bir tıbbi kaygınız varsa, herhangi bir çözümü kullanmadan önce doktorunuza danışın.

1. Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, uyuz rahatlattığı ve derideki kızarıklığı giderdiği için uyuz için etkili bir topikal tedavidir, ancak ciltte daha derin olan yumurtalarda da çalışmaz. Ayrıca bir fışkırtma şişesine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve yatağınıza püskürtebilirsiniz.

2016 yılındaki çalışmaların gözden geçirilmesi , çay ağacı yağının, özellikle tipik tedavileri kullanarak düzelmeyen vakalarda, uyuz için umut verici bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir. Çay ağacı yağının laboratuvar testlerinde ve insanlarda uyuz ilaçlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği, ancak daha büyük ölçekli, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulduğu gösterilmiştir. Çay ağacı yağına alerjik olmak mümkündür. Alerjik reaksiyon geliştirirseniz, kullanmayı bırakın.

Çay ağacı yağı:

 • antibakteriyel
 • anti-enflamatuar
 • akarisit (akarları öldürebilir)
 • antipruritik (kaşıntıyı hafifletir)

2. Neem

Neem yağı, sabunlar ve kremler uyuz için yararlı bir alternatif tedavi olabilir. Antienflamatuar, antibakteriyel ve analjezik özelliklere sahiptir.

Neem’in aktif bileşenlerinin laboratuvar testlerinde uyuzu öldürdüğü gösterilmiştir . 2008 yılındayapılan bu çalışma, neem çekirdeği ekstresi şampuanı kullanılmasının istilacı köpeklerde uyuzları başarıyla tedavi ettiğini göstermiştir. On köpeğin çoğu yedi gün sonra iyileşme gösterdi. Şampuanı kullandıktan 14 gün sonra, köpeklerin sekizi tamamen iyileştirildi ve geri kalan iki köpeğin sadece birkaç akarı vardı. İnsanlar üzerinde ve daha büyük örneklem büyüklükleri kullanılarak daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

3. Aloe vera

Aloe vera jeli güneş yanığı cilt üzerinde yatıştırıcı, iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca kaşıntıyı hafifletebilir ve uyuz öldürebilir. Bir 2009 çalışma aloe vera jeli uyuz tedavisinde benzil benzoat (ortak bir ilaç tedavisi) kadar başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Hiçbir yan etki görülmedi.

Bu, aloe veralı sadece 16 kişiyi test eden küçük bir çalışmaydı, bu nedenle daha büyük örneklem boyutlarına ihtiyaç var. Aloe vera jeli kullanıyorsanız, kesinlikle hiçbir katkı maddesi olmadan saf aloe vera jeli aldığınızdan emin olun.

4. Acı biber

Acı biber, uyuz ve kaşıntıyı gidermek için kullanılabilir. Bazı insanlar onun uyuz akarlarını da öldürebileceğine inanıyor, ancak bunun için bilimsel kanıtlar eksik. Cayenne’deki kapsaisin, topikal olarak uygulandığında ciltteki nöronları duyarsızlaştırır. 2010’dan yapılan bir çalışma, insanlar üç hafta boyunca kullandıklarında, kapsaisin kreminin kronik yumuşak doku ağrısını azaltmada etkili olduğunu buldu. Kullanmadan önce daima bir cilt yama testi yapın.

5. Karanfil yağı

Karanfil yağı iyileştirici güçlerine katkıda bulunan antimikrobiyal, anestezik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Aynı zamanda etkili bir böcek öldürücüdür. 2010 yılında yayınlanan bir çalışmada karanfil yağının uyuz öldürmede etkili olduğunu göstermiştir. Laboratuar testleri domuz ve tavşanlardan gelen uyuzları kullandı. Küçük hindistan cevizi yağı biraz etkiliydi ve ylang-ylang yağı en az etkiliydi. Bu yağların potansiyelini ortaya koymak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

Araştırma çoğunlukla anekdot olmasına rağmen, uyuz tedavisi için aşağıdaki esansiyel yağlar tavsiye edilir:

 • lavanta
 • Kekik
 • nane
 • ylang-ylang
 • Anason tohumu
 • karanfil
 • limon otu
 • Portakal
 • küçük hindistan cevizi

Temizlemek

Uyuz akarları, bir insan konakta olmadığında dört güne kadar hayatta kalabilir, bu nedenle reinfestasyonu önlemek için evinizi tedavi etmek önemlidir. Tüm yatak takımlarını, giysileri ve havluları sıcak suyla (122 ° F veya 50 ° C) yıkayın ve sıcak bir kurutucuda kurutun. Yıkanamayan eşyalar en az beş gün boyunca plastik torbalara kapatılmalıdır. Bir enfeksiyonun keşfedildiği bir evde birden fazla insan yaşıyorsa, gerçekte ısırılmış olup olmadıklarına bakılmaksızın herkes aynı temizlik rutininden geçmelidir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hemen uyuz döküntülerinden kurtulmayı beklemeyin. Biraz zaman alacak ve döküntü iyileşmeye başladıktan sonra kaşıntı devam edebilir. Bununla birlikte, birkaç haftalık tedaviden sonra hala semptomlar yaşıyorsanız, bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz, cilt testi yaparak uyuz olup olmadığını kesin olarak belirleyebilir. Doktorunuz kullanmak için bir krem ​​reçete edebilir. Daha ciddi vakalarda reçeteli haplar gerekebilir.

Götürmek

Uyuz bir gecede iyileşmez ve bir süre kaşıntı yaşayabilirsiniz. Tedaviniz sırasında sağlıklı alışkanlıklar uygulamak, sonuçları daha hızlı görmenize yardımcı olabilir. Biraz dinlen ve egzersiz yap. Bu faktörlerin tümü daha iyi olmanıza yardımcı olacağından, olabildiğince sağlıklı yiyin.

Uyuzun bulaşıcı olduğunun farkında olun ve başkalarına bulaşmamasını sağlamak için önlemler alın. Her gün daha iyi olmaya ve kendinize en iyi şekilde bakmaya odaklanın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. bilgiler için çok teşekkürler hemen hem üzerimde hem de bir sokak köpeğinde denemeyi düşünüyorum ama zeytinyağı tuz katran karışımının çok iyi geldiğini duydum , katransız bir karışımı kendime sürdüm ve daha 1 gün olmasına rağmen kızarıklıklar geçti onlar hakkında da böyle kapsamlı bilgiler verebilir misiniz çok araştırdım ama hiç bu şekilde ayrıntılı bilgi bulamadım malesef

  1. Merhaba yazımızı beğendiğiniz için teşekkürler bir araştırsın arkadaşlar buna benzer bilgiler varsa bu hafta içerisinde ekleriz siteye.. Geçmiş olsun sizede

 2. Uyuzdan kurtulmanın en etkili ve hatta tek yolu Wilkinson pomad kullanmaktır. (Doktorlar tarafından her uyuz olan kişiye reçete edilen kwellada hiçbir işe yaramamakla birlikte insanın iyileşme umudunu tüketiyor. Onun için boşuna kwellada kullanmayın hatta reçete eden doktorun önünden bile geçmeyin derim. Çünkü uyuz akarı bu ilaca karşı bağışıklık sağlamıştır ve son 2 yıl içerisinde kimse bu ilaçla iyileşememiştir.) Wilkison pomad 3 gün boyunca banyo yapmadan boyundan aşağı vücudun her yerine sürülür ve üçüncü gün sonunda banyo yapılır. Almanya’da soolantra(ivermectin) diye bir ilaç var. Getirebilirseniz devamında bu ilacı kullanabilirsiniz. Daha sonrasınında ise daha dikkatli olmak gerekiyor.Kıyafetlerinizi yüksek derecede yıkayın ve kızgın ütüyle ütüleyin. Bana kalırsa iç çamaşırlarınızı ve yatak çarşaflarınızı direkt çöpe atın yenisi alın. Yıkanamayan eşyalarınızı, yorgan ve battaniyenizi çöp torbalarında bir hafta hava almayacak şekilde bekletin be sonunda havalandırın . Eğer bir daha uyuz olmak istemiyorsanız kıyafetlerinizi giymeden önce mutlaka ütüleyin ve çarşaflarınızı sık yıkayın. *Tek çare Wilkson Pomad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu