Sosyal Medya

Facebook Hikayeleri vs Instagram Hikayeleri: İşiniz İçin En İyisi Nedir?

Videolar sosyal medyada gelişiyor. Şaşırtıcı bir sosyal medya platformu, Facebook Hikayeleri ve Instagram Hikayeleri de dahil olmak üzere sürekli olarak video özelliklerini geliştiriyor. Bu özellikler, küçük işletmelerin göz ardı etmemeleri gereken hızlı bir şekilde popüler pazarlama araçları haline geliyor. Her iki platform da 24 saat sonra kaybolan fotoğraf ve videoları barındırır, zaman çizelgenizin en üstündeki dairelerde görünür ve ilgi çekici içerikler göndermenize olanak tanır. Ancak, iki site arasında birkaç fark vardır.

Sosyal medya uzmanlarına Instagram Instagram Hikayeleri ve Facebook Hikayeleri arasındaki farklılıklar ve işletmelerin hangisinin kullanılacağına karar vermeleri hakkında konuştuk.

Facebook Stories Instagram Hikayeler kadar popüler olmasa da, işinizi geliştirmek için kullanmanın bazı avantajları vardır. PAVLOV Advertising’dekisosyal medya uzmanı Hannah Lacamp, büyük bir avantajın Facebook’un yeni algoritmasını atlayarak , küçük işletmelerin zaman çizelgesinde görülmesini zorlaştırdığını söyledi. [ Sosyal Medyada Video Pazarlama: Rehberi Makalemize bir göz atın.]

Ayrıca, pek çok kişi dezavantaj gibi görünebilen Facebook Hikayelerini kullanmıyor. Ancak Larch & Lake Consulting Inc.’de pazarlama stratejisti Carolyn Mann, küçük işletmeler için bir artı olduğunu düşünüyor.

“Şu anda Facebook Hikayelerinin en büyük faydası, hiç kimsenin onları kullanmamasıdır” dedi. “Bu, içeriğinizin görülme şansı daha yüksek oluyor. Şu anda gerçekten ilk tercih avantajınız var.”

İki platform arasında bir fark, Facebook’ta bir Grup Hikâyesi’ne fotoğraf ve video gönderebilmenizdir.

Lacamp, “Instagram’da henüz mevcut değil,” Grup Hikayeleri “özelliğidir. “Facebook artık kullanıcıların belirli bir etkinlik sayfasına eklenmiş bir hikayeye katkıda bulunmalarına izin veriyor. Bu, işletmelerin kullanıcı tarafından oluşturulan içerik aracılığıyla takipçilerine katılmaları için harika bir yol.”

Bir etkinlik sayfasına gönderilebilme özelliğiyle birlikte, Grup Hikayeleri özelliği kullanıcıların bir Facebook Grubu’nun hikayesine içerik göndermelerini sağlar; bu, işletmeniz bir Facebook Grubu işletiyorsa etkileşimli bir özellik olabilir.

Instagram’ın Facebook gibi büyük ve farklı bir kitlesi yok; Ancak, kullanıcılarının çok daha fazla hikayeyle meşgul olduğunu söyledi, Lacamp.

DEG Digital’in sosyal medya strateji uzmanı Nick Verlaney, “Kullanıcılar, Instagram Hikayeleri coşkuyla kabul ettiler ve her büyüklükteki işletmeler de takip etti.” Dedi . “İşletmelerin hikayeleri etkili bir şekilde kullanabilmesinin anahtarı, içerikle otantik görünmek.”

İnsanların Instagram Hikayelerine Facebook’ten daha hızlı adapte olabilmelerinin birçok nedeni vardır. Birincisi için Instagram, kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve Facebook’tan daha basit. Instagram ayrıca GIF’leri gönderme seçeneği de dahil olmak üzere Hikayeler için farklı özelliklere sahiptir. 10.000’den fazla takipçisi olan hesaplar hikayelerine bağlantılar ekleyebilir. Instagram da Hikaye Highlights vardır.

“Facebook’tan farklı olarak Instagram, Story Highlights özelliğini kullanıcılara Hikayeleri kalıcı hale getirme fırsatı sunarak 24 saat sonra yok oldu” dedi.

Hikaye özetleri, ilgili hikayeleri bugün biyografinizin altındaki profilinizde öne çıkan bir vurgu makarasına gruplamanıza olanak tanır.

Hedef kitlenizi tanımlayarak ve hangi platformu kullandıklarını belirleyerek hangi platformun kullanılacağına karar verebilirsiniz. Verlaney, “Küçük işletmeler hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşabilecekleri platformlar seçmeli” dedi.

“Bu, izleyicilerinizi anlamak ve onları şu anda buluşturmakla ilgili. Hikayeler, hayranlarla bağlantı kurmak için tasarlanmalı, bu yüzden fazla düşünmeyin” dedi.

Genel olarak, Facebook daha genç kuşaklar için daha iyi iken, Facebook daha yaşlı kalabalığa göre daha iyidir. Statista’ya göre , Instagram kullanıcılarının yüzde 60’ından fazlası 18 ile 34 arasında. Facebook’taki en popüler yaş grubu 25 ile 44 arasında .

Bu özellikler birçok yönden benzer olsa da, küçük işletmeler aynı içeriği iki nedenden dolayı her iki platformda yayınlamamalıdır.

“One (reason), Instagram Hikayeleri Instagram platformunun interaktif bir parçası” diyor Verlaney. “Kullanıcılar her gün güncellemeleri ve yeni içerikleri görmeyi bekliyor. Bu arada, Facebook Hikayeleri platform için nispeten yeni ve aynı eyleme ilham vermiyor.”

Kitlenizin bir kısmı sizi her iki platformda da takip ediyor ve aynı içeriği iki kez görmek istemiyorlar. Her iki sitenin de demografik özelliklerini hatırlamak ve içeriğinizi onlara hitap etmek de önemlidir.

KMR Communications’ın hesap yöneticisi Philtrina Farquharson, “Aynı içeriği her iki platformda da yayınlamamalısınız, çünkü farklı platformlar farklı kitlelere hizmet ediyor,” dedi  . “İçeriğinizi, platformun özelliklerine ve olanaklarına göre hazırlamalısınız.”   

Instagram Instagram ve Facebook’ta canlı bir video işlevi vardır. Bununla birlikte, iki platform arasında önemli farklılıklar vardır. En belirgin fark, videoların nerede yaşadığıdır. Facebook Live, haber akışında görünür ve Instagram Live, hikayelerin özelliklerinde görünür, Lacamp dikkat çeker.

“Her iki platform da, takip ettikleri bir sayfa yayınlandığında kullanıcılara bir bildirim gönderir” dedi. “Facebook, canlı videolarını profillerinde yaşayan bir gönderi olarak paylaşmalarına izin verirken, Instagram Canlı çekimler yalnızca bir hikaye olarak kaydedilebilir.”

Ayrıca, Facebook Live videoları sonsuza dek platformda kalabilirken, Instagram Live videoları yalnızca 24 saat kullanılabilir ancak öyküler bölümünde öncelik verilir.

Farquharson, “Bu, erişiminizi genişletmeye ve yayınınızda daha fazla kişiyi yakalamaya yardımcı olabilir, çünkü hikayeniz başlangıçta doğru görünecektir,” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu